Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Čo by vám nemalo ujsť. Odpadové hospodárstvo, 2012/12

Do schránok predplatiteľov sa dostáva decembrové vydanie mesačníka Odpadové hospodárstvo. Ktoré články by vám nemali ujsť?

Čo by vám nemalo ujsť. Odpadové hospodárstvo, 2012/12

Dotácie z Recyklačného fondu sú kontroverzné. Podnikatelia a štát zastúpení vo fonde rozdeľujú už desať rokov iným podnikateľom peniaze, ktoré predtým vybrali od iných podnikateľov. Viaceré podporené projekty vyvolali otázky verejnosti. O kontroverzných projektoch, ale aj o zhodnocovaní automobilov sa zhovárame s členom Správnej rady Recyklačného fondu Pavlom Prepiakom.


-> str. 4 | Pavol Prepiak: Na činnosť Recyklačného fondu prispievame najviac. Nechceme však žabomyšie vojny


Komu by mal patriť príjem z poplatku za uloženie odpadu? V pravidelnom barometri názorov sme sa po dvoch rokoch vrátili k problematike poplatku za uloženie odpadu na skládku. Tentoraz sme sa expertom v oblasti odpadového hospodárstva spýtali, či by príjem z poplatkov za uloženie odpadu mal aj po ich legislatívnom zvýšení ostať výhradne príjmom rozpočtu obce, resp. obcí, v ktorých katastrálnom území sa skládka nachádza.


-> str. 7 | Komu by mal patriť príjem z poplatku za uloženie odpadu?


„Ktokoľvek, kto obdrží od Recyklačného fondu príspevok, musí rátať s tým, že ho bude povinný vrátiť naspäť“, konštatuje advokát Bernhard Hager v analýze, ktorá sa venuje novele zákona o odpadoch. V nej sa ministrovi životného prostredia zriadilo právo veta pri rozhodovaní o pridelení podpory z Recyklačného fondu, čím získalveľký vplyv na poskytovanie prostriedkov. Tým sa z fondu pravdepodobne stal „štátny“ fond v zmysle práva EÚ a príspevky z neho predstavujú nezlučiteľnú pomoc. Vyjasniť by to mohla žiadosť o poskytnutie stanoviska Komisie EÚ.


-> str. 8 | Sú príspevky z Recyklačného fondu štátnou pomocou?


December je čas, kedy by sa mali začať bilancovať čísla a štatistiky o odpadoch za tento rok. Slovenská realita vyzerá tak, že štatistický úrad zverejnil v tomto mesiaci údaje iba za predchádzajúci rok. Vo výročnej publikácii Odpady v Slovenskej republike za rok 2011. Hoci pôvodcovia, držitelia, či spracovatelia odpadov podali svoje hlásenia za rok 2011 už v januári tohto roku, jedenásť mesiacov trvalo úradníkom spracovanie výsledkov. Čo tieto čísla hovoria?


-> str. 10 | Odpadové čísla za minulý rok


Vo Švédsku funguje okolo 157 skládok, hoci ide o krajinu s vysokým podielom recyklácie (35 %) a ešte vyšším podielom spaľovania komunálnych odpadov (48 %). Geografi ckí i geopolitickí susedia Slovenska – Česko a Poľsko – majú v prepočte na obyvateľa podobný počet skládok ako Slovensko. Je zjavné, že Slovensko nie je skládková veľmoc. Na svoju ekonomickú silu má podiel skládkovania primeraný [ODPADOVÉ HOSPODÁRSTVO, č. 10/2012]. Ako sú však na tom ďalšie krajiny Európskej únie?


-> str. 11 | Aj veľmoci skládkujú


November už neodmysliteľne patrí k medzinárodnému kongresu Deň odpadového hospodárstva, ktorý tento rok dopísal svoju ôsmu kapitolu. Podujatie si udržiava nielen osvedčenú formu, aktuálne témy, ale aj na slovenské pomery nezvyčajne vysokú návštevnosť – tento rok vyše 250 účastníkov. Krátkym obhliadnutím si pripomeňme najdôležitejšie posolstvá kongresu z jeho prvého tematického bloku venovanému politikám odpadového hospodárstva DOH 2012.


-> str. 13 | Deň odpadového hospodárstva 2012


V decembrovom čísle mesačníka nechýba ani pravidelný prehľad investícií a verejného obstarávania v odpadovom hospodárstve za predchádzajúci mesiac.

 

Všetky texty z mesačníka Odpadové hospodárstvo zverejňujeme i v denníku odpady-portal.sk, kde nájdete denne množstvo ďalších aktuálnych informácií z legislatívy a trhu s odpadmi. Viaceré články sú spoplatnené. V plnej verzii ich môžete čítať, ak si predplatíte balík služieb pre profesionálov v odpadovom hospodárstve PREDPLATNÉ. V balíku služieb na jeden rok získate predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo, prístup k spoplatneným článkom na odpady-portal.sk, ako aj denne e-mailom zasielaný monitoring médií, verejného obstarávania a ohlásených investícií v odpadovom hospodárstve. Časopis Odpadové hospodárstvo si môžete predplatiť i samostatne.

Prvé dve čísla mesačníka si na ukážku môžete stiahnuť zdarma:
DECEMBER 2011 (obsah, kompletné vydanie v PDF), JANUÁR 2012 (obsah, kompletné vydanie v PDF), FEBRUÁR 2012 (obsah), MAREC 2012 (obsah), APRÍL 2012 (obsah), MÁJ 2012 (obsah), JÚN 2012 (obsah), JÚL 2012 (obsah), AUGUST 2012 (obsah), SEPTEMBER 2012 (obsah), OKTÓBER 2012 (obsah), NOVEMBER (obsah)

Čítajte: Podrobný postup objednania služieb.

 


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Eurostat: Produkcia komunálneho dopadu v EÚ v roku 2009

Eurostat: Produkcia komunálneho dopadu v EÚ v roku 2009

Eurostat zverejnil 3. marca 2011 aktualizované štatistiky o produkcii komunálneho odpadu v Európskej únii a v niektorých nečlenských krajinách únie.

Editoriál. Strašidlo súťaž

Editoriál. Strašidlo súťaž

Komentár vyšiel v mesačníku Odpadové hospodárstvo, 2013/11.

Sankcie v odpadovom hospodárstve v roku 2013

Sankcie v odpadovom hospodárstve v roku 2013

Inšpektori odpadového hospodárstva Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) urobili v minulom roku 615 kontrol. Porušenie právnych predpisov zistili pri 250-tich. Za porušenie zákona o odpadoch a iných právnych predpisov uložili 174 pokút v celkovej výške 137 690 eur.