Editoriál. Vratký pocit šťastia | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Editoriál. Vratký pocit šťastia

Komentár vyšiel v augustovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2016/09.

Editoriál. Vratký pocit šťastia

Foto: Fotolia

Aj po skončenej olympiáde v Riu je jasné, že uspieť na hrách býva zvyčajne veľmi ťažké a je to výsledok mnohých rokov tvrdej práce. Výsledkom pre samotných úspešných športovcov je zadosťučinenie a zvyčajne aj finančné prilepšenie.

Pre vlády, ktoré tieto športy financujú, je úspechom viera v to, že niekoho v zahraničí naozaj zaujíma, koľko medailí ich krajina získala, a dúfanie, že ľudí v ich krajine bude táto informácia tešiť dlhšie ako do ďalších televíznych správ, čo by hádam mohli zohľadniť pri najbližších voľbách.

No nie je to lacná záležitosť. V kolektívnych športoch sú jednotkové náklady asi najvyššie, pretože v nich existuje vysoká konkurencia, vyžadujú si širokú členskú základňu a výsledkom je jediná medaila. Krajiny s malým počtom obyvateľov to musí stáť veľa námahy, aby vedeli konkurovať tým obrovským v športoch, ako sú hádzaná (Dáni skončili prví, Nórky tretie, Holanďanky štvrté), basketbal (Srbi druhí a Srbky tretie) alebo volejbal (Srbky druhé, Holanďanky štvrté).

Slovensko je v tomto nákladovo efektívne. Stačí postaviť dva vodné kanály, k tomu zohnať zo dvadsať priemerne disponovaných športovcov, keďže v tom športe je vo svete slabá konkurencia, a sú z toho hneď dve pľacky.

Druhou možnosťou je investovať do športov, v ktorých môže jediný športovec vyťažiť hneď niekoľko medailí. Napríklad plávanie, gymnastika alebo bežecké disciplíny v atletike.

Skrátka, dosiahnuť želaný výsledok sa dá aj so skromnejším rozpočtom.

Na odpadovej olympiáde Európskej únie sa bojuje o plnenie recyklačných a zhodnocovacích cieľov. Niektoré krajiny to vzali efektívne, vybudovali spaľovne, zvýšili skládkovú daň a sú už mnoho rokov za vodou.

Iné chcú zažiť vratký pocit šťastia, takže investovali stovky miliónov eur na vybudovanie recyklačných kapacít a ďalšími horibilnými sumami a lajstrami každoročne zaťažujú výrobcov, ktorí musia to fiktívne blaho „zatiahnuť".

Otázka znie, kam patrí Slovensko po novom zákone o odpadoch.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
Komentáre

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Názor. Druhotné palivá sú environmentálne výhodné riešenie, zakazovať ich je nezmysel

Názor. Druhotné palivá sú environmentálne výhodné riešenie, zakazovať ich je nezmysel

Zákaz druhotných palív povedie k opätovnému zvýšeniu skládkovania, píše riaditeľ Únie spracovateľov zmesového plastového odpadu Vladimír Daniška.

Niet inej cesty, než riadenie triediť materiály pri demoláciách, tvrdí predstaviteľka MPO ČR

Niet inej cesty, než riadenie triediť materiály pri demoláciách, tvrdí predstaviteľka MPO ČR

Riadené triedenie odpadu pri demoláciách a dekonštrukciách zvyšuje náklady stavebníkov, ceny primárnych surovín však rastú a ich dostupnosť sa zhoršuje, hovorí Pavlína Kulhánková.

Modernizovaná spaľovňa v Bratislave prinesie viaceré benefity. OLO chce nulové skládkovanie

Modernizovaná spaľovňa v Bratislave prinesie viaceré benefity. OLO chce nulové skládkovanie

Podnik chce modernizáciou dosiahnuť aj maximálnu možnú energetickú účinnosť.