NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Skvelé tipy na zero waste a DIY ekologické čistenie. Ušetrite prírodu aj vašu peňaženku

Utrácate kopu peňazí za drogériu a hromady obalov nemajú konca? Skúste vlastnoručne vyrobené prípravky na ekologickú údržbu vašej domácnosti, alebo firmy. Tu nájdete najlepšie a osvedčené triky, ktoré zvládnete za pár minút.

Skvelé tipy na ekologické čistenie. Ušetrite prírodu aj vašu peňaženku

Foto: Youtube/living unjaded

Nedávno sme publikovali článok o zero waste životnom štýle zahŕňajúcom návyky, ktoré majú okrem ušľachtilých zámerov zredukovať ľuďmi produkovaný odpad na minimum aj iné prednosti. Napríklad výrazné ušetrenie finančných prostriedkov. Zero waste zahŕňa aj DIY (Do it yourself - urob si sám) trend, ktorý rozvíja kreativitu a nezávislosť od konzumného spôsobu života.

V dnešnej dobe nám chemický priemysel ponúka množstvo výrobkov na čistenie, pranie a údržbu priestorov, v ktorých žijeme. Väčšina z nich však obsahuje veľmi škodlivé látky, ktoré nakoniec skončia v prírode a ohrozujú najmä vodné ekosystémy.

INISOFT
Na trhu možno dostať tzv. ekologické čistiace prostriedky, ktoré sú však často oveľa drahšie, ako tie klasické z bežných obchodov. Jednou z možností je aj čapovaná ekodrogéria, ktorá je však zatiaľ dostupná len v niektorých mestách na Slovensku.

Dezinfekčné prostriedky, tablety do WC, osviežovače vzduchu či dokonca čistiace obrúsky - to všetko si môžete behom okamihu vyrobiť z pár ingediencií aj doma. Pripravili sme pre vás najzaujímavejšie tipy zozbierané z celého internetu i vlastných skúseností, s ktorými zaistíte čistotu a vôňu vašej domácnosti, alebo firmy.

Foto: Paristogo.com

Čistiace náčinie

Síce nie sú vyrobené z ekologického materiálu, ale vydržia celú večnosť. Švédske utierky sú skvelé vďaka svojej čistiacej a odmasťovacej schopnosti a predovšetkým vďaka tomu, že keď ich ručne vyperiete v obyčajnom tuhom mydle, ostanú čisté akoby boli úplne nové. Dopustiť na ne nedá ani priekopníčka zero waste Bea Johnson.

Starý, nenosený textil sa dá rozstrihať a používať namiesto kupovaných handier. Môžete ich dokola prať, až kým sa úplne nezoderú. Zabudnuté sú tiež kefy, metly, lopatky, prachovky a iné náradie z prírodných materiálov, ktoré sa dnes vracajú do módy.

Univerzálny čistič

Prastarý, jednoduchý a osvedčený recept na univerzálny čistič. Zmiešajte 1:1 obyčajnú vodu a obyčajný ocot. Keďže máme radi voňavú domácnosť, pridáme do prostriedku pár kvapiek esenciálneho oleja. Vďaka tomu si môžete zvoliť jeho vôňu sami.

Mnoho ľudí sa sťažuje na to, že im ocot pri práci zapácha (pach sa však čoskoro vytratí). V tom prípade stačí ocot nahradiť kyselinou citrónovou - stačí rozpustiť 10 g v litri vody. Tipy na jeho konkrétne využitie nájdete tu.

Umývanie riadu

Určite ste už počuli o tom, že klasické hubky na riad sú nehygienické a všetci vieme, akú majú životnosť. Napadlo vás niekedy, že existuje ich 100% ekologická altenatíva? Ide o rastlinu zvanú lufa a je možné pestovať ju aj v našich podmienkach. Výrobky z nej sú lacné, nezapácha a veľmi rýchlo schne. A je zero waste. Pri silnejšom znečistení si možno pomôcť kefami z prírodných materiálov.

Lufu stačí namočiť do vody a o chvíľu zmäkne. Spolu s morskou hubkou sa využíva aj ako prostriedok osobnej hygieny. Foto: Wikimedia Commons

Čím nahradiť saponáty?

Na internete možno nájsť rôzne recepty na tieto prostriedky, no základom odmastenia nielen pri umývaní riadu je použitie prírodného mydla. Najčastejšie sa používa kastílske alebo marseillské, obe sú vyrobené z čisto prírodných ingrediencií. Takéto tuhé mydlo sa dá vyrobiť od základu aj doma.

Tekutú formu (možno aj zakúpiť) získate jednoducho rozmiešaním nastrúhaného mydla vo vriacej vode. Často sa pridáva sóda, ktorá zvyšuje čistiaci účinok. Na zaistenie lesku pridajte ocot, kyselinu citrónovú, alebo citrónovú šťavu, ktoré zvyšujú lesk. Mydlový prostriedok na riad môžete použiť aj do umývačky.

Ako na pripáleniny

Na čistenie krbového skla, rúry a pripálených hrncov je najúčinnejším ekologickým prostriedkom obyčajný drevený popol, ktorý zároveň aj skvele odmasťuje. Napriek tomu, že v dnešnej dobe si je málokto vedomý jeho úžitku, na čistenie riadov sa používa snáď odjakživa.

Ak máte chuť experimentovať, z popola sa dá doma vyrobiť aj hydroxid sodný na výrobu prírodného mydla. Na prípravu domácich abrazívnych čistiacich prostriedkov i kozmetiky možno použiť aj biely íl (kaolín).

Či už vybraný z vášho krbu, alebo prinesený z opekačky. Drevený popol má množstvo užitočných schopností. Foto: Wikimedia Commons

Kúpelňa a WC

Na Slovensku máme tvrdú vodu a najčastejším znečistením našich kúpeľní je zanesenie vodným kameňom. Keďže vodný kameň je v podstate uhličitan vápenatý, na takého znečistenie platia jedine prípravky obsahujúce kyselinu. Tu sa opäť uplatní použitie octu, alebo kyseliny citrónovej. Pri silnejšom znečistení ich nerieďte (kyselinu citrónovú zrieďte v množstve 20g na liter vody).

Bez obáv môžete tieto prostriedky použiť aj na akrylátové povrchy. Narozdiel od niektorých komerčných prípravkov ich nerozleptajú a nezničia povrch ani po rokoch používania. V tomto prípade sanitu však nikdy nedrhnite, len nastriekajte, nechajte pôsobiť 5-10 minút a zotrite handričkou.

Dezinfekcia

Aj bežne dostupné kyseliny, ako je ocot alebo kyselina citrónová majú dezinfekčné účinky. Nepoužívajte ich však na kamenné povrchy, mohli by ich totiž poškodiť.

Ešte účinnejší je peroxid vodíka. Keďže sa rýchlo odbúrava a je klasifikovaný ako neškodný pre životné prostredie, môžete ho používať bez obáv a máte zero waste domácnosť.

Dezinfikovať môžete aj alkoholom (ten je na kamenné povrchy vhodnejší). Alkohol ale nepoužívajte na drevo kvôli jeho vysušujúcim účinkom. Dezinfekčné prostriedky je dobré striedať.

Foto: Sickchickchic.com

Starostlivosť o drevené povrchy

Drevené povrchy môžete čistiť zriedeným univerzálnym čističom v dobre vyžmýkanej utierke. Na ich leštenie je skvelý prípravok z olivového oleja a citrónovej šťavy v pomere 1,5 : 1. Môžete pridať pár kvapiek citrónového esenciálneho oleja. Pri obnove staršieho nábytku pomôžu recepty s ľanovým olejom. Viac ich nájdete tu.

Ako nahradiť vychytávky modernej doby?

Ak sa nemôžete vzdať napríklad vlhčených čistiacich obrúskov, aj tieto si môžete za pár minút vyrobiť doma. Do uzatvárateľnej nádoby naskladajte handričky a zalejte ich alkoholom zriedeným s vodou. Ak ich budete skladovať dlhšie ako týždeň, použite destilovanú vodu. Vôňu pridajte podľa seba, alebo použite alkohol, kde ste predtým lúhovali citrusovú kôru.

Nahradiť môžete v podstate všetko, na čo si len spomeniete, napríklad aj voňavú gélovú náplň do WC bloku. Stačí zadať do vyhľadávača správne kľúčové slová.

Foto: Earth911.com


Pranie a čistenie kobercov

Pracie prostriedky sú najdrahšie zo všetkých chemikálií, ktoré používame doma. V poslednej dobe začala byť trendom ich oveľa lacnejšia ekologická alternatíva - domáci prací gél. Recept nájdete tu. Inou alternatívou sú mydlové orechy.

Na odstránenie odolných škvŕn z prádla a kobercov sa oplatí vyskúšať osvedčené triky našich starých mám, ktoré mali k dispozícií len ekologické a domáce prostriedky. Veľmi odolné škvrny odstránite žlčovým mydlom a dlhým namáčaním v studenej vode (aj niekoľko dní).

Do priehradky na aviváž nalejte ocot a niekoľko kvapiek prírodných silíc s vašou obľúbenou vôňou. Prádlo ostane mäkké a prevoňané. Navyše tým ochránite svoju práčku pred zanášaním vodným kameňom a pracími prostriedkami.

Leštenie skla

Osvedčenou klasikou je umývanie okien s octovou vodou a ich doleštenie s novinami. Posledná časť procedúry je však značne namáhavá. Najúčinnejšie a najmenej pracné je použitie švédskych utierok namáčaných v čistej vode. Pokiaľ chcete dosiahnuť dokonalý výsledok, počas práce ich pravidelne preperte s tuhým mydlom a vodu často vymieňajte. Pozrite si aj ďalšie ekologické tipy na čistenie skla.

Vôňa domova

Doma si viete bez problémov vyrobiť niekoľko druhov osviežovačov vzduchu, ktoré zaistia príjemnú vôňu vášho domova bez chémie. Napríklad taký obyčajný prášok do pečiva alebo sóda majú zázračnú vlastnosť dlho uchovávať vôňu. Pridaním esenciálnych olejov z neho môžete vyrobiť sypké alebo tabletové osviežovače a je súčasťou receptov aj na sprejové osviežovače.

Bezproblémová je aj výroba gélových osviežovačov. Tieto si môžete dokonca zafarbiť potravinárskymi farbivami podľa svojich predstáv a budú vyzerať ako z obchodu.

Aby aj výroba ekologického bola ekologická

Ako vidíte, nahradiť udržateľnými produktami možno úplne všetko, čo potrebujeme na údržbu našej domácnosti.

Na záver možno dodať, že je dôležité myslieť na to, aby sme sa podľa možností snažili suroviny na ich výrobu kupovať v papierových alebo biologicky rozložiteľných obaloch.

Ak túto možnosť nemáme, snažme sa použitým obalom nájsť ďalšie využitie. Kreativita nepozná žiadne hranice.


Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na konferenciu: Odpady a životné prostredie 2024

Pozvánka na konferenciu: Odpady a životné prostredie 2024

Druhý ročník odbornej konferencie organizátora Asociácie podnikateľov v odpadovom hospodárstve (APOH) sa bude konať na začiatku novembra v Bratislave.

Eversheds Sutherland Slovensko posilňuje. Bratislavská kancelária má nové equity partnerky

Eversheds Sutherland Slovensko posilňuje. Bratislavská kancelária má nové equity partnerky

Novými equity partnerkami bratislavskej kancelárie Eversheds Sutherland sa stali Annamária Tóthová, Jana Sapáková a Petra Hager.

Viečka z fliaš od nápojov už len tak ľahko neodstránite. Výrobcova dostali povinnosť

Viečka z fliaš od nápojov už len tak ľahko neodstránite. Výrobcova dostali povinnosť

Viečka sú v rámci recyklácie hodnotným materiálom, vysvetľuje Katarína Kretter z OZV ENVI - PAK.

X
X
X
X