NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

20 tipov pre zero waste. Tieto nápady vás dostanú

Ako môžete prejsť na nulový odpad? Poradíme vám dvadsať jednoduchých krokov. Stačí sa zamyslieť nad svojou každodennou činnosťou a ľahko sa môžete priblížiť k nulovému odpadu.

20 tipov pre zero waste. Tieto nápady vás dostanú

Nulový odpad? Zero waste sa oplatí. | Foto: Fotolia

  • Aktuality |  19.04.2018 |  Zuzana Žúžiová

Podľa posledných štatistík z roku 2016 v Európskej únii (EÚ) dosiahlo množstvo komunálneho odpadu na osobu 480 kg, čo bolo o 9 % nižšie v porovnaní s vrcholom 527 kg na osobu v roku 2002 a zhruba porovnateľné s 483 kg zaznamenanými v roku 2015.

Slovensko vyprodukuje v priemere 348 kg na osobu, pričom recyklujeme iba 23 % komunálneho odpadu, čo je hlboko pod priemer EÚ na úrovni 45 %.

recyklácia v európskej únii

Graf: Eurostat

Recyklácia však nie je všeliek. Je veľmi nákladná a zďaleka nie tak ekologická ako to, čo môžete urobiť sami a najlepšie – teda predchádzať vzniku odpadov.

Predchádzaním vzniku odpadov sa snažíte dosiahnuť nulovú produkciu odpadov, teda tzv. zero waste. Je to trend, je to moderný životný štýl.

Mnohí blogeri a youtuberi, ktorí sa venujú zero waste, sú veľmi populárni. Ich články, videá či dokonca knihy čítajú a sledujú milióny ľudí po celom svete.

Jedným zo šíriteľov ekotrendu a minimalizmu je aj Lauren Singerová, študentka enviromentalistiky z New Yorku, ktorá sa naučila žiť „zero waste“, čo znamená, že dokáže žiť s takmer nulovou produkciou odpadu.

Inšpirovala sa Beou Johnsonovou z Kalifornie, ktorá vedie blog Zero Waste Home. Táto žena údajne dokáže vmestiť ročný odpad celej svojej rodiny do jediného zaváraninového pohára.

Bea Johnson navštívi opäť Bratislavu už o niekoľko dní.

INISOFT
Pozrite si 20 ekologických tipov, ktoré sú inšpirované trendsettermi a nadšencami z celého sveta a veľmi prispievajú nielen k ušetreniu životného prostredia, ale aj vašich financií.

1. Majte doma menej vecí

Ak chcete kráčať s dobou a moderným minimalistickým dizajnom, ktorý sa vyznačuje priestrannosťou a jednoduchou údržbou, snažte sa doma držať len veci, ktoré naozaj potrebujete. Veľa odpadu držíte doma zbytočne.

Nielenže sa vám bude dariť oveľa ľahšie a rýchlejšie upratať vašu domácnosť, ale mať menej vecí znamená tiež menej vyhadzovať.

Moderné interiérové trendy spočívajú v minimalizme aj návratu ku prírodným materiálom. | FOTO: Decoist

2. Nikdy nepoužívajte plastové vrecká a igelitové tašky

Stačí sa prejsť peši mestom, krajom lesa, či popri cestách a vidíme ich všade – poletujúce vo vzduchu, zachytené na kríkoch, na zemi, vo vode.

Plastové tašky a vrecká sú pritom len ďalším nezmyslom, s ktorým si znečisťujeme životné prostredie.

V dnešnej uponáhľanej dobe si ekologicky zmýšľajúci človek so sebou vždy nosí opakovateľne použiteľnú tašku z prírodného materiálu, v ktorej si môže odniesť prípadný nákup.

Trendom sa stávajú aj sieťky na ovocie a zeleninu z textilného materiálu, ktoré si vieme vyrobiť aj doma.

Alebo si kúpte biodegradovateľné vrecúška. Jeden takýto nápad zrealizovali dve mladé Češky. V podstate tak produkujete nulový odpad.

papierové vrecká

Ekologické vrecká a tašky na nákup rôznych potravín sa vracajú do módy. Dajú sa kúpiť i vyrobiť doma. | FOTO: Remodelista

3. Obmedzte nákup nového oblečenia

Komerčné módne trendy sa rýchlo menia a najmä tá nežnejšia polovica populácie utráca pravidelne nemalé peniaze na nákup najnovších vychytávok.

Avšak, povedzme si na rovinu – každý z nás má doma hromadu oblečenia, ktoré vôbec nenosí a zbytočne nám zaberá miesto v skrini. Ideálnym riešením je nákup kvalitných, nadčasových a dobre kombinovateľných kúskov, ktoré často nájdeme aj v second-handoch.

O výhode investovania do kvalitných topánok, ktoré nemusíme vyhadzovať o pár mesiacov do smetí, sa snáď ani nemusíme baviť.

szero waste textil

Nákup “z druhej ruky“ šetrí životné prostredie aj vašu peňaženku. | Foto: Scope

4. Skoncujte s plastovými fľašami a jednorazovými pohármi

Jednou z najjednoduchších, najekonomickejších a pre naše zdravie prospešných zmien, ktoré môžeme urobiť, je nosiť so sebou opakovane použiteľnú fľašu s vodou, ktorú si môžeme kdekoľvek doplniť.

Jednak tak dbáme o svoj pitný režim a nemusíme nakupovať nápoje v plastových obaloch, ktoré takmer vždy ihneď vyhodíme.

Namiesto kávy so sebou, či z automatu si môžeme dopriať doma uvarenú kávu z uzatvárateľného termohrnčeka, či termosky. Nie je nič jednoduchšie, ako zero waste.

5. Vzdajte sa jedál z donášky a fastfoodov

Naučte sa variť doma a nosiť si jedlo v obedároch. Má to nespočet výhod – potešíte seba i svoju rodinu, viete čo jete a v neposlednom rade neplníte smetné koše množstvom obalov, ktoré kvôli ich znečisteniu mastnotou nie je možné zrecyklovať.

Mnohí sa sťažujú, že im varenie zaberá veľa času. K nulovému odpadu sa viete dopracovať aj tak, že využijete mnoho receptov na rýchle, zdravé a chutné jedlá, ktorých príprava vám zaberie maximálne pol hodinu.

Ak nedojete jedlo v reštaurácií, môžete si ho tiež dať zabaliť do vlastnej nádoby.

plasty nulový odpad

S odpadom v podobe obalových materiálov z donáškových či pouličných jedál bojujú najmä v Číne. | Foto: FCSI

6. Zmeňte prostriedky dentálnej hygieny

Pri výrobe zubných kefiek sa používa viacero syntetických materiálov. Ich telá sa vyrábajú najmä z polypropylénu (značka PP), často v kombinácii s gumenými prvkami a vlákna z iného plastu – polyesteru.

Takže bežná zubná kefka je vlastne nerecyklovateľná. Z tohto dôvodu rozbehla napríklad iniciatíva Ekovír v spolupráci s obľúbenou značkou Curaprox ekologický projekt Kolokefka a firma sa snaží vyvinúť recyklovateľnú kefku.

Už dnes však možno zakúpiť zubné kefky, ktoré sú vyrobené z bambusového dreva, sú plne kompostovateľné. Vyrábajú ich už aj na Slovensku. Vyrobiť doma možno dokonca aj zubnú pastu, rôzne recepty nájdete napríklad tu.

zubna kefka nulovy odpad

Dnes už možno aj na slovenskom trhu dostať kompostovateľné zubné kefky. | FOTO: Jack and Gaia

7. Naučte sa nakupovať potraviny bez obalov

Nie je žiadnym tajomstvom, že najčerstvejšie a najkvalitnejšie potraviny nájdete na tržnici a v malých obchodíkoch. V takom prípade stačí jednoducho predávajúceho požiadať, aby vám potraviny navážil bez plastového vrecka, prípadne do vašich vlastných obalov.

V poslednej dobe možno využiť aj služby bezobalových obchodov. Tzv. bezodpadovú mapu so všetkými obchodmi, kde možno nakupovať potraviny aj drogériu bez obalov nájdete tu.

Mnohé z nich ponúkajú aj pohodlný nákup cez internet s možnosťou zvoliť si obaly, do ktorých bude tovar zabalený – či už ekologický obal predajne, alebo vlastné obaly, ktoré možno zaslať poštou.

Potraviny sa môžu tiež baliť napríklad do voskových obrúskov, či už ich dávate do chladničky alebo si do nich balíte desiatu. 

Či už klasické sieťovky, košíky, ľubovoľné nádoby alebo plátenné vrecká a tašky – plastové vrecká a igelitky na nákup vôbec nepotrebujete. | FOTO: Zero Waste Week

8. Používajte holiace strojčeky s vymeniteľnými žiletkami

Medzi ďalšie predmety dennej hygieny, ktoré nemožno zrecyklovať, patria aj jednorázové holiace strojčeky a strojčeky s vymeniteľnými hlavicami. Plastové telo v kombinácii s oceľovou žiletkou je prakticky nerozdeliteľný a nerecyklovateľný odpad.

Jednoduchým riešením je zakúpenie klasickej sady na holenie, ktorá vydrží dlhé roky a náhradné žiletky do nej stoja len pár centov.

Dnes je trendom návrat ku tradičnému barberstvu v moderných salónoch. Tí šikovnejší používajú aj doma britvu.

holiaci strojcek zero waste

Moderné trendy hlásajú návrat ku tradičným holiacim strojčekom a britvám. | FOTO: blog.barber.sk

9. Vyrábajte si vlastné čistiace prostriedky

Dnes je trendom DYI (angl. Do It Yourself = urob si sám). Stačí pár vecí z kuchyne, vonné oleje podľa vášho vkusu a behom chvíle si dokážete vyrobiť kompletnú výbavu účinných čistiacich prostriedkov do celej vašej domácnosti vrátane pracích prostriedkov.

Nielenže tak zredukujete množstvo odpadu na minimum, ale nevypúšťate do odpadových vôd škodlivé chemikálie.

Množstvo návodov od univerzálneho čističa v spreji až po tablety do WC nájdete na videoportáli youtube, na stránke Dyinatural a aj na mnohých slovenských portáloch zaoberajúcich sa ekologickým životným štýlom.

Zero waste, účinné ekologické čistiace prostriedky možno vyrobiť z ingrediencií ako je ocot, jedlá sóda, citrón, prírodné mydlo či esenciálne oleje. | FOTO: Iheartorganizing

10. Nekupujte papierové obrúsky

Nepotrebovali naše mamy a babičky, zaobídete sa bez nich aj vy. Na utieranie kuchynskej špiny môžete použiť handričky nastrihané z obnoseného textilu, ktoré viete oprať a opätovne použiť.

Na odstránenie prebytočnej mastnoty z vyprážaného jedla možno využiť napríklad obyčajné sitko postavené na ľubovoľnej nádobe. Veľmi elegantné je stolovanie s textilnými obrúskami.

Pri hygienických vreckovkách je možný návrat ku klasickým, ktoré však nie každému vyhovujú. V prípade toaletného papiera je možné používať drahší bambusový alebo lacný recyklovaný v papierovom obale.

11. Naučte sa úplne vyprázdniť chladničku

V mnohých domácnostiach možno pozorovať neskutočné mrhanie potravinami. Ľudia si často nakúpia v supermarketoch veľké množstvo jedla, ktoré nestihnú spotrebovať, či naň v prepchatej chladničke zabudnú a pokazí sa im.

Rozumné je plánovať si nákupy, jedálniček a varenie tak, aby ste spotrebovali všetko, čo nakúpite. Nezabudnite: ak znížite svoj odpad, znížite aj odpad, ktorý by vznikol v obchodných reťazcoch, pretože tie sa prispôsobia vašej nižšej spotrebe.

chladnička nulový odpad

Čím menej vecí budete v chladničke držať, tým je menšia šanca, že ich budete pokazené vyhadzovať. | FOTO: Pinterest/TrashIsForTossers

12. Vychutnajte si svoj obľúbený nápoj bez slamky

Plastové slamky sú ďalšou zbytočnosťou posledných desaťročí. Pritom pokiaľ nie ste napríklad po ťažkom ošetrení u zubára, tak ich vôbec nepotrebujete. Požiadajte obsluhu v podniku, aby vám priniesla drink bez slamky.

Ak si už na ne naozaj potrpíte, použite slamky z prírodného materiálu. Na trhu sú dostupné aj elegantné kovové, ktoré možno umyť a opakovane použiť.

13. Vytvorte si vlastné kozmetické prípravky

Rovnako ako pri čistiacich prostriedkoch, aj pri inej drogérii platí – tie domáce sú lacnejšie i oveľa zdravšie. Vôňu si viete pridať podľa vlastných predstáv, takže sa nestane, že budete napríklad vyhadzovať celú tubu krému, pretože vám nevyhovuje jeho vôňa.

domáca kozmetika zero waste

Doma si viete vyrobiť kvalitnú zdravú kozmetiku s vôňou podľa svojich predstáv. | FOTO: kreativita.info

14. Buďte kreatívni

Nielen výroba vašich denných potrieb a drogérie. Naučte sa byť kreatívnymi tvormi. Darčeky baľte napríklad do novinového papiera, odkladajte stužky, použite ich opäť, alebo vymeňte za ľanový povrázok.

Nápadov je mnoho. Inšpirujte sa ľuďmi, ktorí dokážu vyrobiť krásne a praktické veci z materiálov, ktoré by iní vyhodili do odpadu.

15. Nikdy nehádžte biologický odpad do smetí

Minimálne polovicu nami produkovaného odpadu tvorí biologicky rozložiteľný materiál, v prípade vegetariánskej domácnosti aj 70-80 %. Čoraz rozšírenejšie sú kontajnery na bioodpad, no nie každý má ku nim prístup.

Najjednoduchšie to majú ľudia žijúci v rodinných domoch so záhradami, kde je dostatok priestoru na umiestnenie kompostu.

Avšak v súčasnosti je možné kompostovanie hoci aj v interiéri bytu a kompostéry sa menia na dizajnové kúsky.

Viac o vermikompostovaní a vlastnej výrobe kompostéra sa dočítate tu.

Vermikompostér, ktorý navrhol dizajnér Jiří Pecl. | Foto: kompostuj.sk

16. Nevyhadzujte, opravujte

Pokazila sa vám chladnička, práčka, či iný spotrebič? Nemusíte hneď kupovať nový. Radšej skúste zavolať miestneho opravára. Opraviť sa dá veľa vecí aj doma. Či už zalepiť topánky, vymeniť zips, či skryť dieru na oblečení nášivkou, ktorá môže mať aj elegantný vzor.

Prechádzajte vzniku odpadu tým, že predĺžite jeho životnosť. Zero waste sa mnohokrát oplatí aj finančne.

Vo Švédsku prišli s návrhom zákona, ktorý by znížil DPH na opravu spotrebného tovaru o polovicu, čím tiež vytvorili množstvo pracovných miest a motivovali obyvateľstvo ku produkcii nižšieho množstva odpadu.

Vláda tiež plánovala podporiť obchodovanie s používaným tovarom.

17. Využite z potravín maximum

Veľa ľudí vo vyspelých krajinách je dnes zvyknutých vyhadzovať kvantá jedla do odpadu. Nemusí sa to však týkať toho, ktoré sa pokazilo v chladničke. Týka sa to aj potravinárskej výroby a gastronómie.

Ako uvádza portál eatresponsibly.eu - keď vyhadzujeme jedlo, vyhodíme aj zdroje, ktoré sú potrebné na jeho výrobu. Stačí sa trochu zamyslieť - ak si namiesto balených kuracích pŕs zo supermarketu kúpite v mäsiarstve celé kura, viete z neho využiť napríklad kuracie prsia na dusenie, stehná na pečenie, krídla na grilovanie, kosti do vývaru atď. Zvyšky môžu skonzumovať domáce alebo divé zvieratá.

Ak nespotrebujete všetko hneď, jednotlivé časti sa dajú zamraziť a použiť neskôr. Alebo z jednej tekvice viete pripraviť množstvo jedál a jadierka nemusíte vyhadzovať – sú skvelé na pečenie alebo praženie.

18. Upratujte po svojich miláčikoch „zero waste“

Dnes je povinnosťou každého majiteľa psa, ktorý žije v meste upratovať po svojom zvierati nečistoty. Aj v tomto prípade viete namiesto plastového vrecka použiť aspoň recyklované papierové, alebo lopatku, aká sa napríklad používa na vyberanie exkrementov z mačacieho WC.

Na trhu sú dostupné aj biologicky rozložiteľné vrecká určené špeciálne na tento účel.

Čo sa týka krmiva, namiesto balených kapsičiek a konzerv, ktoré nikdy neobsahujú 100 % mäsa je jednoduchšie dohodnúť si nákup mäsa pre zvieratá od miestneho mäsiara alebo bitúnku, ktorý vás vyjde oveľa lacnejšie.

Váš miláčik síce zero waste neocení, ale ani neskritizuje.

19. Darujte ľuďom v núdzi

Či už ide o oblečenie, alebo potraviny, ktoré nestihnete spotrebovať napríklad v prípade náhlej potreby odcestovať. Každý z nás denne stretáva niekoľko ľudí bez domova, či žijúcich na hranici chudoby a určite aj vo svojom okolí nájdete niekoho, kto by vašu pomoc ocenil.

Samozrejme, je tu možnosť darovať aj cez rôzne nadácie a občianske združenia. Vo svete sú čoraz rozšírenejšie aj tzv. potravinové banky.

nákupný košík nulový odpad

Ak nestihnete nakúpené jedlo spotrebovať, môžete ho odniesť do potravinovej banky. | FOTO: canadahelps.org

20. Naučte sa povedať „nie“

Povedzte nie nákupom nezmyselných vecí, ktoré vlastne ani nechcete, marketingovým ťahom ako je darček ku tovaru, alebo nákupu nad istú sumu.

Nie papierovým obrúskom na toaletách, keď viete použiť sušič na ruky alebo uterák, prípadne si ich len otriasť.

Povedzte nie kuchynskému plastovému náčiniu, keď si ho viete zadovážiť z prírodných materiálov (doštičky na krájanie, obracačky, kefy na umývanie, plastové nádoby).

Stačí sa len zamyslieť nad tým, aké vymoženosti modernej doby vlastne ani vôbec nepotrebujeme.


Mohlo by vás zaujímať

Monitoring odpadového hospodárstva | 15. - 21. 7. 2024

Monitoring odpadového hospodárstva | 15. - 21. 7. 2024

Prehľad noviniek v médiách, legislatíve, investíciách a verejnom obstarávaní v odpadovom hospodárstve za uplynulé obdobie.

Jesenná konferencia ENVIROMANAGEMENT ponúka ďalšie atraktívne témy

Jesenná konferencia ENVIROMANAGEMENT ponúka ďalšie atraktívne témy

Konferencia každý rok ponúka možnosť dozvedieť sa viac o odborných témach ovplyvňujúcich odpadový a recyklačný priemysel.

Monitoring odpadového hospodárstva | 8. - 14. 7. 2024

Monitoring odpadového hospodárstva | 8. - 14. 7. 2024

Prehľad noviniek v médiách, legislatíve, investíciách a verejnom obstarávaní v odpadovom hospodárstve za uplynulé obdobie.

X
X
X
X