Poplatky za ukladanie odpadu na skládky od budúceho roka porastú. Štát očakáva, že vďaka zvýšeniu poplatkov sa do troch rokov vyzbiera 75 miliónov eur.
V návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok ministerstvo financií počíta s viacerými opatreniami z revízie výdavkov v oblasti odpadového hospodárstva.
Rezort financií okrem iného predpokladá, že do roku 2021 sa na Slovensku postupne zvýšia poplatky za skládkovanie a zavedie sa povinný množstvový zber. Štát vďaka vyšším poplatkom môže rátať s desiatkami miliónov eur.
„V roku 2018 nie je plánovaný výnos, v roku 2019 je 15,2 mil. eur a v roku 2020 je to 26,8 mil. eur,“ píše sa v návrhu rozpočtu.
Výnos z poplatku za uloženie komunálnych odpadov na skládku by tak mal do roku 2021 predstavovať 75 miliónov eur.
IT projekt hotový do roku 2020
Okrem odhadu výnosov ministerstvo financií v návrhu rozpočtu presne uvádza aj to, kam prostriedky vyzbierané zo zvýšených poplatkov poputujú.
„Poplatky budú smerovať do Environmentálneho fondu, ktorý ich následne použije na financovanie projektov,“ uvádza rezort financií.
Dáta o spracovateľských zariadeniach a zberných dvoroch by sa mali zbierať elektronicky a budú ich pravidelne aktualizovať (kapacita, množstvo odpadu). Envirorezort podpísal v novembri 2017 zmluvu a projekt má byť zrealizovaný do roku 2020.
Vyššie poplatky za skládkovanie, ktoré presadil rezort životného prostredia, má u nás zvýšiť mieru separácie a recyklácie odpadu. Výška poplatkov totiž závisí od úrovne separácie odpadu.
„Jednou z príčin vysokej miery skládkovania namiesto zhodnocovania komunálnych odpadov môžu byť aj nízke poplatky za skládkovanie a s tým súvisiaca slabá motivácia k zvýšeniu úrovne triedeného zberu,“ dôvodí rezort financií. „Krajiny s vyšším poplatkom vykazujú aj vyššiu mieru recyklácie.“
„Hlavným cieľom je znižovanie negatívnych vplyvov vzniku a nakladania s odpadmi na zdravie ľudí,“ zdôrazňuje sa v návrhu.
Experti a zainteresovaní, ktorých sme oslovili v ankete Odpady-portal.sk hodnotia nasmerovanie výnosov z poplatkov rôzne. Podľa Martina Vlachynského inštitútu INESS by poplatky nemali prúdiť do centralizovaného fondu, ale mali by ostávať v rukách samospráv.
„Na lokálnej úrovni by sa mal hľadať konsenzus o tom, či zvýšiť príjmy obce ponúknutím priaznivejších podmienok spoplatňovania ukladania odpadu, alebo naopak minimalizovať skládkovanie v oblasti výmenou za vyššie náklad,“ reagoval Martin Vlachynský.
Ako Envirofond milióny využije?
Najviac dotácií Environmentálneho fondu podľa údajov, ktoré uvádza ministerstvo financií, smerovalo v období 2013 až 2016 do oblasti vôd (44 %) a ochrany ovzdušia (26 %).
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.