Na Slovensku sa budú zálohovať PET fľaše a plechovky | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Na Slovensku sa budú zálohovať PET fľaše a plechovky

Minister životného prostredia László Sólymos sa rozhodol zaviesť systém zálohovania.

Na Slovensku sa budú zálohovať PET fľaše a plechovky

Foto: Fotolia

Potvrdil to v rozhovore pre EURACTIV.sk. „U nás na ministerstve sme vyriešili aspoň jednu otázku: ideme to spraviť,“ uviedol minister.

Priznal tiež, že vo viacerých iných krajinách najprv zaviedli zálohovanie a až potom nastavili systém separovaného zberu. Na Slovensku je už systém triedenia PET fliaš zavedený a až následne sa z vybudovanej siete kontajnerov na plasty bude vyčleňovať najvzácnejšia komodita, PET fľaše a plechovky.

Proti zálohovaniu PET fliaš vystupujú najmä samotní výrobcovia. Podľa riaditeľa Slovenského priemyselného združenie pre obaly a životné prostredie (SLICPEN) Miroslava Jurkoviča sa zavedením zálohovania PET fliaš vyrieši len minimálna časť plastov, ktoré sú v obehu.

Už v súčasnosti sa totiž odhaduje miera recyklácie PET fliaš na Slovensku v rozmedzí 65 – 75 percent, pričom je to plast, ktorý je najlepšie triedený i recyklovaný.

„Keby sme dosiahli 100 percent recyklácie všetkých PET fliaš, tak celková miera sa pohne len minimálne,“ vysvetľuje M. Jurkovič.

Minister životného prostredia tiež avizoval kontroly u výrobcov obalov, ktorí platia prinízke ceny za separovaný zber. „OZV predsa nemôže dať príliš nízku cenu, lebo musí vyzbierať isté množstvo,“ uviedol L. Sólymos. Preto bude podľa ministra vykonávať inšpekcia veľké kontroly u výrobcov.

 

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Monitoring odpadového hospodárstva | 16. - 21. 6. 2022

Monitoring odpadového hospodárstva | 16. - 21. 6. 2022

Prehľad noviniek v médiách, legislatíve, investíciách a verejnom obstarávaní v odpadovom hospodárstve za uplynulé obdobie.

Návštevníci Mestského bazára odľahčili Bratislavu o viac ako 4 tony potenciálneho odpadu

Návštevníci Mestského bazára odľahčili Bratislavu o viac ako 4 tony potenciálneho odpadu

Prvý júnový víkend sa v priestoroch Komunálneho podniku konal piaty Mestský bazár spoločnosti OLO, ktorý navštívilo viac ako 1 500 ľudí.

Swap dáva veciam druhý život

Swap dáva veciam druhý život

Ďalšie podujatie s výmenou oblečenia sa uskutoční v sobotu v KC Dunaj.