NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Na Slovensku sa budú zálohovať PET fľaše a plechovky

Minister životného prostredia László Sólymos sa rozhodol zaviesť systém zálohovania.

Na Slovensku sa budú zálohovať PET fľaše a plechovky

Foto: Fotolia

Potvrdil to v rozhovore pre EURACTIV.sk. „U nás na ministerstve sme vyriešili aspoň jednu otázku: ideme to spraviť,“ uviedol minister.

Priznal tiež, že vo viacerých iných krajinách najprv zaviedli zálohovanie a až potom nastavili systém separovaného zberu. Na Slovensku je už systém triedenia PET fliaš zavedený a až následne sa z vybudovanej siete kontajnerov na plasty bude vyčleňovať najvzácnejšia komodita, PET fľaše a plechovky.

Proti zálohovaniu PET fliaš vystupujú najmä samotní výrobcovia. Podľa riaditeľa Slovenského priemyselného združenie pre obaly a životné prostredie (SLICPEN) Miroslava Jurkoviča sa zavedením zálohovania PET fliaš vyrieši len minimálna časť plastov, ktoré sú v obehu.

Už v súčasnosti sa totiž odhaduje miera recyklácie PET fliaš na Slovensku v rozmedzí 65 – 75 percent, pričom je to plast, ktorý je najlepšie triedený i recyklovaný.

„Keby sme dosiahli 100 percent recyklácie všetkých PET fliaš, tak celková miera sa pohne len minimálne,“ vysvetľuje M. Jurkovič.

Minister životného prostredia tiež avizoval kontroly u výrobcov obalov, ktorí platia prinízke ceny za separovaný zber. „OZV predsa nemôže dať príliš nízku cenu, lebo musí vyzbierať isté množstvo,“ uviedol L. Sólymos. Preto bude podľa ministra vykonávať inšpekcia veľké kontroly u výrobcov.

 

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Oznámenie o zbere alebo výkupe odpadu

Oznámenie o zbere alebo výkupe odpadu

Oznámenie sa podáva podľa Vyhlášky č. 366/2015 o evidenčnej povinnosti a ohlasovacej povinnosti.

Ministerstvo vydalo nové tlačivá k evidenčnej a ohlasovacej povinnosti

Ministerstvo vydalo nové tlačivá k evidenčnej a ohlasovacej povinnosti

Rezort životného prostredia na svojej stránke pravidelne aktualizuje tlačivá k vyhláške č. 366/2015 o evidenčnej a ohlasovacej povinnosti a k vyhláške č. 371/2015, ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona o odpadoch.

MŽP: Slovenská analýza o zálohovaní vzbudila v zahraničí veľký záujem

MŽP: Slovenská analýza o zálohovaní vzbudila v zahraničí veľký záujem

Analýza Inštitútu environmentálnej politiky (IEP) o dopadoch zálohovania si svojou odbornosťou získala pozornosť v zahraničí a bola prezentovaná na viacerých medzinárodných fórach. Minulý týždeň navštívil Slovensko aj zástupca výrobcov na Malte, kde sa zálohovanie tiež pripravuje.