Dvořák Hager & Partners
REDOX
INISOFT

Zálohovať PET fľaše sa neoplatí, tvrdí odborník

Zámer ministerstva podľa Miroslava Jurkoviča nevyrieši problém nízkej recyklácie.

Zálohovať PET fľaše sa neoplatí, tvrdí odborník

Foto: Flickr

Ministerstvo životného prostredie prednedávnom po siedmich rokoch otvorilo opäť tému zavedenia zálohovania PET fliaš. Prvý zámer prezentovalo MŽP už v roku 2003, opätovne v roku 2011, ani jeden zo zámerov sa napokon nezrealizoval. Všetky tri návrhy predložili ministri za SMK resp, Most-Híd (László Miklós, József Nagy, László Sólymos).

Podľa riaditeľa Slovenského priemyselného združenie pre obaly a životné prostredie (SLICPEN) Miroslava Jurkoviča sú plasty často cieľom nenávistnej kampane, hoci vďaka nim sú pre ľudstvo dostupné lacné a hygienicky nezávadné potraviny. Uviedol to 17. augusta v komentári v denníku Sme.

Riešenie negatívnych externalít by sa preto malo sústrediť najmä na ovplyvňovanie spotrebiteľského správania.

„Plastom pripočítajme k dobru, že v mnohých ohľadoch prispeli k tomu, že nemáme problémy so zásobovaním a potraviny nám vydržia omnoho dlhšie čerstvé. Znečistenie prírody vrátane morí nespôsobuje plast sám osebe, ale ľudia, ktorí sa nesprávajú, tak ako by mali,“ konštatuje M. Jurkovič.

Existujú vážnejšie problémy

M. Jurkovič pripomína, že na Slovensku neexistujú presné čísla o množstve PET fliaš predaných na Slovensku za rok, pretože evidencia, ktorú musia výrobcovia viesť, hovorí o plastoch ako celku. Odborné odhady sa však pohybujú v rozmedzí od 25 000 až do 30 000 ton za rok.

Obalov je však podľa údajov ministerstva životného prostredia uvedených na trh viac ako 470 000 ton za rok, takže PET fľaše tvoria len štyri až šesť percent všetkých obalov uvedených na trh.

„Keby sme dosiahli 100 percent recyklácie všetkých PET fliaš, tak celková miera sa pohne len minimálne,“ vysvetľuje M. Jurkovič.

V súčasnosti sa odhaduje miera recyklácie PET fliaš na Slovensku v rozmedzí 65 – 75 percent, pričom je to plast, ktorý je najlepšie triedený i recyklovaný.

M. Jurkovič preto navrhuje pre zvyšovanie recyklácie zamerať sa na materiály, ktoré sú oveľa väčším problémom, napríklad „ekologické tašky“, či iné tovary z biodegradovateľných materiálov.

„Biodegradovateľné plasty sa nerozložia, iba sa rozpadnú na mikroplasty, ktoré zostávajú v prírode a dostávajú sa do potravinového reťazca. Nikto nevie, čo všetko následne spôsobujú.“

Na Slovensku sa od roku 2002 postupne vybudoval systém zabezpečenia zberu odpadov z obalov a ich zhodnocovanie alebo recykláciu, za ktoré zodpovedajú výrobcovia. Tí majú od roku 2015 úplnú finančnú zodpovednosť za triedený zber a zhodnotenie obalov aj neobalov.

Podľa M. Jurkoviča by sa vytrhnutím PET fliaš z triedeného zberu ohrozilo celé triedenie aj celková miera recyklácie. Práve plastové fľašu sú pritom pre obyvateľov hlavným motivačným prvkom a zároveň symbolom triedeného zberu odpadu.

Miroslav Jurkovič preto navrhuje sústrediť sa najmä na iné produkty z plastov.

„Ak chceme zlepšiť výsledky, musíme sa sústrediť na tégliky, obaly z drogérie, fólie a podobné materiály. To bude riešenie, ktoré prinesie výsledky," uzatvára M. Jurkovič


Diskusia (0)

  1. rudoenvis@gmail.com25.07.2018 (20:38)
    že treba sa sústrediť na tégliky, obaly z drogérie, fólie a podobné materiály. To bude riešenie, ktoré prinesie výsledky.. je fráza o ničom, , nech sa odborník nehnevá, ale je to nezmysel..., pretože keď sa nepodchytia totálne PET, tak už vôbec nie ostatné plasty...( IBA AK VO VÝKAZOCH, ale nie reálne !!! .. cena ropy je prinízka, aby sa reálne ( a nie iba vo výkazoch a fikciách..!ako to funguje napr cez OZV..!!! ) tzv separovaný zber fungoval.. Náklady na "žlté kopntajnery v mestách" a o modrých na papier a aj tých na tzv. kovy ... sú zbytočné, ak to nikto nezabezpečje.. akoby sa to nestotožňovalo s demokraciou ( neporiadok je demokratiká záležitosť.. !!!)( .. a napr. mestská poriadková tzv. polícia si zjednodušuje a efektizuje činnosť nahradzovaním trestami v kompetenciách dopravnej polície a o aspoň minimálne triedenie odpadov záujem nie je,, ASI LEBO SANCIE Sú VNíMANé ASI AKO PORUšOVANIE ľUDSKýCH PRáV... PS. - možno by bol maličký krôčik k lepšiemu bol, aj keby vrchnáky PET fliaš boli tiež z polyeteléntereftalátu... .. zatiaľ toľko k realite mimo reality tzv reálneho triedenia odpadov...
  2. mgloncakova@seznam.cz01.08.2018 (19:49)
    Zaujímal by ma názor nezávislého odborníka. Reprezentant plničov a dovozcov obalov nedokáže byť objektívny.( SLICPEN, je neziskové združenie významných spoločností, ktoré pôsobia na Slovenskom trhu, predovšetkým v oblasti výroby, dovozu a distribúcie rýchloobrátkového tovaru (hlavne potraviny, drogéria), ako i výrobcov a dovozcov prázdnych obalov.). Je celkom prirodzené, že háji svoje záujmy. Mnoho zberoviek sa nevenuje iným druhom plastov, lebo PET je najlepšie platený. Mnoho ľudí, žije stále v domnení, že do plastu sa dávajú iba PET fľaše. Napríklad v Senci je na žltých kontajneroch stále nápis "plastové fľaše" dokonca asi pred mesiacom som stŕhala nejakým aktívnym občanom prilepený nápis " len na nápojové fľaše". Bolo by veľkým prínosom odkloniť PET fľaše a nápojové plechovky zo spoločného zberu s inými plastami a kovmi najmä z 2 dôvodov. 1. v plnej nahote by sme uvideli ako biedne sme na tom so separovaním a následným spracovaním iných plastov. 2. občania by konečne pochopili, že do plastov majú dávať aj fólie, kelímky, polystyrén,.... Odhad o vyzbieraní 70% PET fliaš mi nepripadá dôveryhodný. Viete ma nasmerovať niekam, kde zistím ako sa k nemu autor dopracoval? Z toho čo vidím okolo seba, by som za vierohodný optimistický odhad považovala 40-45%. Aj toto by systém záloh dokázal potvrdiť alebo vyvrátiť Dovolím si ešte podotknúť, že odborníci na odpady často opomínajú sociálny rozmer zavedenia záloh. Neprispôsobivý občania, alkoholici, či narkomani neschopní zaradiť sa do pracovného procesu by získali "prácu" podľa svojich potrieb. v čase núdze by jednoducho samostatne a dobrovoľne vyčistili mestá alebo "zachránili" PET fľaše nesprávne umiestnené v zmesovom odpade, aby si zabezpečili svoje aktuálne potreby. Bolo by to vždy priaznivejšie ako krádeže a prepady....

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Lidl spúšťa predaj zľavneného ovocia a zeleniny nie ideálnej kvality

Lidl spúšťa predaj zľavneného ovocia a zeleniny nie ideálnej kvality

Päťkilové balenia čerstvej produkcie za menej ako dve eurá budú k dispozícii pre zákazníkov vo Veľkej Británii.

Nový zero waste šampón sa predáva v rozpustných kapsulách na jedno použitie

Nový zero waste šampón sa predáva v rozpustných kapsulách na jedno použitie

Šampón chráni prírodný film, ktorý sa vo vode rozpustí po pár sekundách. Nohbo Drops bojuje proti plastovým obalom na kozmetické prípravky.

Až tretina mikroplastov pochádza z oblečenia

Až tretina mikroplastov pochádza z oblečenia

Praním sa z textílií odštepujú mikrovlákna, ktoré prenikajú do potravinového reťazca, keďže odfiltrovať ich nedokážu ani čistiarne odpadových vôd. What’s In My Wash je kampaň, ktorá tvorí povedomie o probléme drobnučkých častíc pochádzajúcich z našich šatníkov.