NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Splní Slovensko svoj recyklačný cieľ pre rok 2020? Bude to náročné, priznáva ministerstvo

Komunálny odpad u nás stále končí prevažne na skládkach. Ministerstvo životného prostredia tvrdí, že robí, čo môže, ale splniť cieľ 50 % recyklácie do roku 2020 bude náročné.

recyklácia, separácia odpadu

Foto: Fotolia

V minulom roku sme na Slovensku vyprodukovali viac ako dva milióny ton komunálneho odpadu. Vytriediť sa podarilo 623-tisíc ton, čo predstavuje necelých 30 percent.

Väčšinu vyprodukovaného odpadu (62 %) skončila na skládkach. Z údajov za vlaňajšok, na ktoré sa rezort hospodárstva odvoláva, že od cieľu EÚ dosiahnuť na Slovensku 50-percentnú mieru separácie a recyklácie odpadu sme stále ďaleko.

zväčšiť obrázok (zdroj: MŽP SR)

Sólymos: Robíme maximum

„Splniť cieľ EÚ, do roku 2020 na Slovensku triediť a následne recyklovať 50 % komunálnych odpadov, bude náročné,“ uviedlo ministerstvo v tlačovej správe.

Rezort tvrdí, že za posledné dva roky sa nakladanie s odpadmi na Slovensku už zlepšilo, no práce na zlepšení systému odpadového hospodárstva chce ešte zintenzívniť.

„Odkedy som nastúpil na post ministra robíme maximum v boji proti skládkam. Hľadáme a prijímame konkrétne opatrenia, aby sa odpad na Slovensku čo najviac oplatilo triediť a recyklovať. A v tomto boji nepoľavujeme,“ povedal minister životného prostredia László Sólymos.

Hnedé kontajnery a spoplatnené tašky

Najväčší podiel v zmesovom komunálnom odpade na Slovensku má biologicky rozložiteľný komunálny odpad. Od roku 2017 je zákonom zavedená povinnosť zaistiť hnedé kontajnery pre rodinné domy alebo kompostéry.

„Za týmto účelom envirorezort naďalej podporuje projekty samospráv, ktoré predkladajú žiadosti o dotácie, tak z fondov EÚ, ako aj Environmentálneho fondu,“ zhrnul envirorezort.

Vo výpočte opatrení, ktoré už sú zavedené v praxi, ministerstvo pokračuje tým, že od prvého januára tohto roku presadilo legislatívnu zmenu v odpadovom zákone, ktorou sa spoplatnili ľahké plastové tašky. Predajcovia už nesmú zadarmo vydávať plastové tašky s hrúbkou steny menšou ako 50 mikrometrov.

Obchodníci musia taktiež poskytovať alternatívne druhy tašiek z papiera či textilu alebo tašiek určených na opakované použitie.

Drahšie skládkovanie, zálohovanie fliaš

Ďalšie opatrenia, ktoré u nás podľa envirorezortu pôsobia v prospech separácie a recyklácie, sú legislatívne zmeny v rámci „protiskládkového balíčka“ – nový zákon o poplatkoch za uloženie odpadov a novela zákona o odpach.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Odpad so zmiešaným plastom v USA končí v spaľovni alebo na skládke

Odpad so zmiešaným plastom v USA končí v spaľovni alebo na skládke

O zvyškový plastový odpad je iba minimálny alebo žiadny záujem. Pre mestá bol kedysi zdrojom príjmu, teraz predstavuje iba náklady.

Potravinami najviac plytvajú domácnosti, vyplýva z prieskumu EÚ

Potravinami najviac plytvajú domácnosti, vyplýva z prieskumu EÚ

Aké chyby robia domácnosti najčastejšie? Ktoré vekové skupiny najviac plytvajú? Čo najviac vyhadzujú Slováci? Odborníčky diskutovali v Prahe.

Na majstrovstvách sveta v hokeji sa podarilo vytriediť 56 % odpadu

Na majstrovstvách sveta v hokeji sa podarilo vytriediť 56 % odpadu

Sedem ton vytriedeného skla, 21 ton plastov, 25 ton papiera. Pozrite si, ako dopadol hokejový šampionát v Bratislave a Košiciach z hľadiska odpadov.