NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Ako sa obci Trnavá Hora podarilo zvýšiť mieru triedenia odpadu na 54 %

Rozľahlá stredoslovenská obec nemá najlepšie predpoklady pre triedenie. Starosta Pavel Kravec poodhalil tajomstvo úspešnej cesty za znižovaním zmesového odpadu.

Ako sa obci Trnavá Hora podarilo zvýšiť mieru triedenia odpadu na 54 %

Foto: Odpady-portal.sk

V stredoslovenskej obci Trnavá Hora žije niečo viac ako 1200 obyvateľov. Organizáciu zberu a triedenia odpadu tu však významnou mierou sťažuje jej rozľahlosť, keďže pozostáva z viacerých aj vzdialených častí. Napriek tomu, a aj množstvu ďalších problémov, sa za takmer desať rokov podarilo obci zvýšiť mieru triedenia odpadu z 15 % na 54 %.

O tŕnistej ceste Trnavej Hory za znižovaním objemu zmesového odpadu rozprával na konferencii Deň odpadového hospodárstva 2019 starosta Pavel Kravec, ocenený cenou Zlatý mravec v kategórii komunálne odpadové hospodárstvo.

Zber od dverí ku dverám

V roku 2010 mala obec podľa neho šťastie, že mesto Žiar nad Hronom založilo novú zberovú firmu, ktorá začala v obci realizovať zber od dverí ku dverám. “Bol som prekvapený, že aj takýto zber existuje. Toto je však to najlepšie, čo možno občanom ponúknuť. Žiadna nutnosť chodenia ku zberným miestam. Je to najpohodlnejší spôsob.”

Zberová služba prichádza priamo spred domu vyzdvihnúť odpad vyzbieraný domácnosťou zvyčajne v čase zberu ostatného zmesového odpadu. Podľa starostu však nie všetci takúto formu vítajú. “Nájdu sa aj ľudia, ktorým to doma prekáža a nechcú si uvedomiť, že oni sú tvorcovia odpadu a sú zaň zodpovední.”

Zberný dvor a miesta na odovzdávanie odpadu

V priebehu štyroch nasledujúcich rokov sa miera triedenia zvýšila o takmer 8 % a v roku 2014 dosiahla 22,5 %. “V roku 2015 sme otvorili v obci zberný dvor. Bola to jedna z najlepších vecí, ktoré sa podarili spraviť,” pokračuje vo vymenovávaní historických míľnikov P. Kravec.

Graf č.1: Vývoj návštevnosti zberného dvora a objemu odpadu


“Okrem toho sme v niektorých častiach obce zriadili miesta pre odovzdávanie triedeného odpadu. Aj preto, aby mali príležitosť odovzdať odpad aj ľudia, ktorí tak nemôžu spraviť v čase štandardného zvozu počas týždňa. Teda napríklad chalupári, ktorí sú v obci iba cez víkendy.”

Väčšinu odpadu odovzdávajú ľudia v sobotu. Takýto odpad sa následne počas ďalšieho týždňa ešte triedi. Obec sa snaží vyseparovať z tohto odpadu všetko, čo sa dá – železo, plasty, drevo. Tak, aby do kontajnera išlo iba to, čo tam naozaj patrí a dá sa uložiť na skládku.

Graf č.2: Cesta ku zvýšenej miere triedenia odpadov

Zberný dvor je ukážkou toho, čo všetko doma ľudia skladujú. Kravec jeden druh odpadu nazýva tzv. dedičným odpadom. “Starí ľudia sa často sťažujú, že prečo majú platiť za odpad, keď žiadny dokopy netvoria. Hovorím im: ‘Áno, ale vaši dediči pri predaji musia dom vyprázdniť a všetko skončí v zbernom dvore’.” S týmto sa stretávajú podľa neho aj iní starostovia.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Určili pravidlá pre chemickú recykláciu. Český envirorezort pripravil metodiku

Určili pravidlá pre chemickú recykláciu. Český envirorezort pripravil metodiku

Metodický materiál má pomôcť pri povoľovaní nových zariadení. Obsahuje aj definíciu chemickej recyklácie.

Zisťovali, ako zálohovanie ovplyvnilo triedený zber. PET fľaše a plechovky takmer vymizli

Zisťovali, ako zálohovanie ovplyvnilo triedený zber. PET fľaše a plechovky takmer vymizli

Pred zavedením zálohovania tvorili PET fľaše okolo 30 % objemu odpadov v žltých kontajneroch.

Treba dobudovať kapacity na energetické zhodnocovanie odpadov, tvrdia ministerskí analytici

Treba dobudovať kapacity na energetické zhodnocovanie odpadov, tvrdia ministerskí analytici

Časť odpadu zostane nerecyklovateľná, konštatuje Inštitút environmentálnej politiky.