NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Ako sa obci Trnavá Hora podarilo zvýšiť mieru triedenia odpadu na 54 %

Rozľahlá stredoslovenská obec nemá najlepšie predpoklady pre triedenie. Starosta Pavel Kravec poodhalil tajomstvo úspešnej cesty za znižovaním zmesového odpadu.

Ako sa obci Trnavá Hora podarilo zvýšiť mieru triedenia odpadu na 54 %

Foto: Odpady-portal.sk

V stredoslovenskej obci Trnavá Hora žije niečo viac ako 1200 obyvateľov. Organizáciu zberu a triedenia odpadu tu však významnou mierou sťažuje jej rozľahlosť, keďže pozostáva z viacerých aj vzdialených častí. Napriek tomu, a aj množstvu ďalších problémov, sa za takmer desať rokov podarilo obci zvýšiť mieru triedenia odpadu z 15 % na 54 %.

O tŕnistej ceste Trnavej Hory za znižovaním objemu zmesového odpadu rozprával na konferencii Deň odpadového hospodárstva 2019 starosta Pavel Kravec, ocenený cenou Zlatý mravec v kategórii komunálne odpadové hospodárstvo.

Zber od dverí ku dverám

V roku 2010 mala obec podľa neho šťastie, že mesto Žiar nad Hronom založilo novú zberovú firmu, ktorá začala v obci realizovať zber od dverí ku dverám. “Bol som prekvapený, že aj takýto zber existuje. Toto je však to najlepšie, čo možno občanom ponúknuť. Žiadna nutnosť chodenia ku zberným miestam. Je to najpohodlnejší spôsob.”

Zberová služba prichádza priamo spred domu vyzdvihnúť odpad vyzbieraný domácnosťou zvyčajne v čase zberu ostatného zmesového odpadu. Podľa starostu však nie všetci takúto formu vítajú. “Nájdu sa aj ľudia, ktorým to doma prekáža a nechcú si uvedomiť, že oni sú tvorcovia odpadu a sú zaň zodpovední.”

Zberný dvor a miesta na odovzdávanie odpadu

V priebehu štyroch nasledujúcich rokov sa miera triedenia zvýšila o takmer 8 % a v roku 2014 dosiahla 22,5 %. “V roku 2015 sme otvorili v obci zberný dvor. Bola to jedna z najlepších vecí, ktoré sa podarili spraviť,” pokračuje vo vymenovávaní historických míľnikov P. Kravec.

Graf č.1: Vývoj návštevnosti zberného dvora a objemu odpadu


“Okrem toho sme v niektorých častiach obce zriadili miesta pre odovzdávanie triedeného odpadu. Aj preto, aby mali príležitosť odovzdať odpad aj ľudia, ktorí tak nemôžu spraviť v čase štandardného zvozu počas týždňa. Teda napríklad chalupári, ktorí sú v obci iba cez víkendy.”

Väčšinu odpadu odovzdávajú ľudia v sobotu. Takýto odpad sa následne počas ďalšieho týždňa ešte triedi. Obec sa snaží vyseparovať z tohto odpadu všetko, čo sa dá – železo, plasty, drevo. Tak, aby do kontajnera išlo iba to, čo tam naozaj patrí a dá sa uložiť na skládku.

Zberný dvor je ukážkou toho, čo všetko doma ľudia skladujú. Kravec jeden druh odpadu nazýva tzv. dedičným odpadom. “Starí ľudia sa často sťažujú, že prečo majú platiť za odpad, keď žiadny dokopy netvoria. Hovorím im: ‘Áno, ale vaši dediči pri predaji musia dom vyprázdniť a všetko skončí v zbernom dvore’.” S týmto sa stretávajú podľa neho aj iní starostovia.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

OZV v EÚ spájajú sily, do roku 2030 chcú 90 % zber sklenených obalov

OZV v EÚ spájajú sily, do roku 2030 chcú 90 % zber sklenených obalov

Recyklované sklo tvorí zhruba polovicu objemu nového skla v EÚ. Ročne sa dostane na trh okolo 80 miliárd sklenených obalov.

Reťazec Billa zaviedol predaj papierových tašiek, o pár mesiacov ich nahradil plastovými

Reťazec Billa zaviedol predaj papierových tašiek, o pár mesiacov ich nahradil plastovými

Papierové tašky sa vraj nepoužívajú opakovane a často končia v zmesovom komunálnom odpade. Supermarket chce ponúkať aj nákupné tašky z vlastného plastového odpadu v predajniach a logistike.

Parlament schválil veľkú novelu zákona o odpadoch

Parlament schválil veľkú novelu zákona o odpadoch

Návrh podporila len vládna koalícia. Pribudla aj povinnosť úprav odpadov a vážiaceho systému do zvozových vozidiel, ktoré podnikatelia považujú za nevykonateľné.