NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Medvede láka aj plastový odpad, konštatujú SIŽP a ŠOP SR

Podľa legislatívy musí byť pred medveďmi zabezpečený iba zmesový komunálny odpad a biologicky rozložiteľný kuchynský odpad. Lákadlom pre šelmy sú však aj plasty so zvyškami jedla.

kontajner, medveď

Foto: SIŽP

Na základe častého výskytu medveďov hnedých v zastavaných územiach obcí Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) naďalej pokračuje v kontrolách zabezpečenia kontajnerových stojísk pred medveďom hnedým.

Vďaka uvoľňovaniu covidových opatrení sa zvyšuje počet návštevníkov v turistických oblastiach, s čím súvisí aj rast množstva odpadu.

Michal Haring zo Zásahového tímu pre medveďa hnedého ŠOP SR však zdôrazňuje, že spoluprácou Zásahového tímu pre medveďa hnedého a SIŽP sa celková situácia výrazne zlepšila: „Kontajnery sú lepšie zabezpečené, ako po minulé roky. Napriek tomu je stále veľa stojísk, ktoré je treba zabezpečiť,“ dodal Haring.

Ján Jenčo, generálneho riaditeľa SIŽP, pripomenul, že vyhláška k zákonu o odpadoch definuje, ktorý odpad musí byť vo vybraných oblastiach Slovenska zabezpečený pred prístupom medveďa hnedého. Konkrétne ide o komunálny zmesový odpad a biologicky rozložiteľný kuchynský odpad.

„Hoci zákon nevyžaduje, aby aj plastový odpad bol zabezpečený, prináša to svoje riziká. Niekedy nachádzame na území s výskytom medveďa hnedého rozhádzaný práve plastový odpad, pretože prázdne obaly často obsahujú zvyšky potravín, ktoré medveď cíti, “ podčiarkol J. Jenčo.

M. Haring doplnil, že jogurtové tégliky, plechovky z tuniaka, obaly zo syrov, teda akýkoľvek odpad so stopami po jedle, je pre medveďa atraktívny.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Monitoring odpadového hospodárstva | 29. 7. - 3. 8. 2021

Monitoring odpadového hospodárstva | 29. 7. - 3. 8. 2021

Prehľad noviniek v médiách, legislatíve, investíciách a verejnom obstarávaní v odpadovom hospodárstve za uplynulé obdobie.

20 tipov pre zero waste. Tieto nápady vás dostanú

20 tipov pre zero waste. Tieto nápady vás dostanú

Ako môžete prejsť na nulový odpad? Poradíme vám dvadsať jednoduchých krokov. Stačí sa zamyslieť nad svojou každodennou činnosťou a ľahko sa môžete priblížiť k nulovému odpadu.

Martin Haluš skončil vo vedení IEP, ministerstvo hľadá jeho nástupcu

Martin Haluš skončil vo vedení IEP, ministerstvo hľadá jeho nástupcu

Záujemcovia sa môžu do výberového konania prihlasovať do konca augusta.