Povinnosť zabezpečiť kontajnerové stojiská pred vniknutím medveďa sa po novom vzťahuje na 360 lokalít. Pokuty hrozia samosprávam aj podnikateľom.
Počet lokalít, na ktoré sa vzťahuje povinnosť zabezpečiť kontajnerové stojiská pred vniknutím medveďa hnedého sa viac ako zdvojnásobil z pôvodných 151 na 360. Úpravu presadilo Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) v novelizovanej vyhláške č. 348/2020 Z. z., ktorá nadobudla účinnosť 1. januára 2021.
Samosprávy a podnikateľské subjekty, napríklad obchody a reštaurácie, majú na zabezpečenie stojísk vďaka prechodnému ustanoveniu vyhlášky čas do 30. júna 2021. kompletný zoznam 360 lokalít, na ktoré sa povinnosť vzťahuje, nájdete v závere článku.
Vyhláška pripúšťa tri možné riešenia
Vnikaniu medveďov do kontajnerov, v ktorých nachádzajú zdroj potravy, čelí veľký počet slovenských samospráv. Tie volia rôzne riešenia, napríklad v podobe zabezpečených kontajnerových stojísk alebo špeciálne upravených kontajnerov.
V zmysle § 14 ods. 1 písm. j) zákona o odpadoch je každý držiteľ odpadu povinný „zabezpečiť odpad pred prístupom medveďa hnedého (Ursus arctos).“ Táto povinnosť sa nevzťahuje na celé územie Slovenska, ale len na presne určené lokality v Banskobystrickom, Prešovskom, Žilinskom, Trenčianskom a Košickom kraji.
Konkrétne požiadavky, ktorými sa musí zabezpečenie odpadu riadiť, upravuje vyhláška MŽP SR č. 348/2020 Z.z. Tá hovorí, že odpad sa pred prístupom medveďa hnedého zabezpečí tak, že:
a) zberná nádoba na odpad sa umiestni do uzatvoreného priestoru, ktorý nie je voľne prístupný; uzatvorený priestor je vybudovaný tak, že jeho technické prevedenie znemožní medveďovi hnedému akokoľvek manipulovať so zbernou nádobou umiestnenou v tomto priestore,
b) zberná nádoba na odpad sa umiestni do uzatvoreného priestoru, ktorý je vybavený funkčným elektrickým zabezpečením alebo
c) na zber odpadu sa použije dostatočne odolná a uzamykateľná zberná nádoba; uzamknutie zbernej nádoby je upravené tak, že zabráni medveďovi hnedému poškodiť alebo uvoľniť uzamknutie.
Okrem toho zároveň platí, že ak sa na zabezpečenie odpadu použije plastová zberná nádoba, jej zabezpečenie sa musí vykonať jednou z prvých dvoch možností – kontajnery musia byť buď v uzatvorenom stojisku alebo musia byť „oplotené“ elektrickými zabezpečením.
Pokutovali obce aj reštauráciu
Kontroly kontajnerových stojísk vykonáva Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) v spolupráci so zásahovým tímom Medveď Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR). Ak zásahový tím odhalí kontajnery, ktoré nie sú zabezpečené voči medveďom, kontaktuje SIŽP. Tá následne podľa zákona vykoná ich kontrolu.
V minulom roku SIŽP skontrolovala 284 kontajnerových stojísk. Štátni inšpektori pri týchto kontrolách preverovali dodržiavanie spomínaného ustanovenia § 14 ods. 1 písm. j) zákona o odpadoch. V minulom roku sa pritom povinnosť zabezpečiť odpad pred prístupom medvede vzťahovala na 151 lokalít.
Medvede pri kontajneroch v Starom Smokovci | Foto: SIŽP
Za zistené porušenie zákona SIŽP rozdala pokuty štyrom samosprávam, a to obciam Špania dolina (1 500 eur), Bystrá (2 500 eur), Jarabá (1 500 eur), Mýto pod Ďumbierom (3 500 eur), ako aj Národnému endokrinologickému ústavu v Ľubochni (1 500 eur) a reštaurácii LuMia v Ľubochni (1 200 eur).
„V ostatných prípadoch, v ktorých bolo zistené porušenie ustanovenia § 14 ods. 1 písm. j) zákona o odpadoch momentálne prebieha správne konanie o uložení pokuty. Zároveň SIŽP kontroluje plnenia nariadených nápravných opatrení,“ priblížila hovorkyňa SIŽP Tamara Lesná.
Posvietia si na firmy v Tatrách
V júni minulého roka SIŽP dostala podnet, v ktorom ŠOP SR štátnych inšpektorov upozornila na nezákonné nakladanie s odpadom na území mesta Vysoké Tatry, ako aj na území obce Štrba.
„V súvislosti s prešetrením tohto podnetu SIŽP vykonávala v meste Vysoké Tatry operatívne kontroly počas dvoch mesiacov minulého roka,“ uviedla T. Lesná. „SIŽP všetky výsledky z kontrol podrobne zaprotokolovala a prerokovala s predstaviteľmi obcí, ktoré sa dopustili deliktov.“
V meste Vysoké Tatry SIŽP podľa jej slov zistila mnohonásobné porušenie ustanovenia § 14 ods. 1 písm. j) zákona o odpadoch, ktoré SIŽP ďalej rieši a momentálne prebieha správne konanie o uložení pokuty.
V rámci minuloročnej kontroly SIŽP v spomínaných tatranských lokalitách preverili 90 kontajnerových stojísk, za ktoré zodpovedá Mesto Vysoké Tatry. V kontrolách na území mesta SIŽP pokračuje aj v tomto roku, pričom kontroly sa majú tento raz zamerať aj na plnenie zákonných povinností u právnických osôb a fyzických osôb podnikateľov.
Prešetrujú aj úmyselné prikrmovanie
Vďaka novej vyhláške MŽP SR k zákonu o odpadoch z novembra 2020, ktorá nadobudla účinnosť 1. januára 2021, sa podľa SIŽP „zaviedli účinnejšie možnosti zabezpečenia odpadu pred medveďmi.“
„Aj tento rok SIŽP v spolupráci so Zásahovým tímom Medveď ŠOP SR pripravuje kontroly kontajnerových stojísk. Zároveň sa v spolupráci so ŠOP SR riešia podnety na prikrmovanie medveďov a inej poľovnej zveri pečivom, ovocím a zeleninou pochádzajúcou z obchodných reťazcov,“ uviedla T. Lesná.
„Vinníka takéhoto nelegálneho konania je však náročné vypátrať, a preto sú pracovníci ŠOP SR a SIŽP v pohotovosti a operatívne privolávaní na miesto činu,“ zdôraznila hovorkyňa SIŽP.
Novelizovanou vyhláškou sa zároveň sa významne rozšírilo územie, na ktoré sa táto povinnosť vzťahuje. Počet lokalít s výskytom medveďa hnedého podľa novej právnej úpravy narástol na 360.
Kde všade treba odpad zabezpečiť?
Tu je kompletný zoznam území a ich častí, v ktorých je držiteľ odpadu povinní odpad zabezpečiť pred prístupom medveďa hnedého:
Banskobystrický kraj
okres Banská Bystrica
Badín – celé územie obce okrem zastavaného územia obce
Baláže – celé územie obce
Banská Bystrica – celé územie obce okrem zastavaného územia obce a zastavané územie obce v časti Laskomer
Bečov – celé územie obce okrem zastavaného územia obce
Brusno – celé územie obce
Zostáva vám 73% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.