NATUR-PACK

Štátne teplárne chcú byť slovenským lídrom vo využívaní odpadu pre diaľkové vykurovanie

MH Teplárenský holding plánuje tiež využívať biometán vyrábaný z kuchynského bioodpadu.

Štátne teplárne chcú byť slovenským lídrom vo využívaní odpadu pre diaľkové vykurovanie
Predseda predstavenstva MH Manažment Ľuboš Lopatka / Foto: Odpady-portal.sk

Výrazné zdražovanie emisných povoleniek a rastúce zemného plynu nútia teplárov hľadať nové alternatívy a zdroje energie. Jedným z plánov, ktorý štátne teplárne rozvíjajú už dlhšie, je energetické využívanie odpadov.

Ako na tlačovej besede v pondelok, 20. septembra, priblížili predstavitelia štátnej akciovej spoločnosti MH Manažment, jasné kontúry naberá zámer využívať tuhé alternatívne palivá (TAP) vyrábané z odpadu a biometán produkovaný z biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu.

Obnoviteľný plyn by štátni teplári chceli odoberať zo zariadenia, ktoré plánujú vybudovať spoločnosti SPP a Brantner Slovakia

V tomto článku sa okrem iného dozviete:

  • v ktorom meste chcú teplári spaľovať TAP a akú technológiu využijú,
  • z akého odpadu má TAP pochádzať,
  • ktorá tepláreň by mala využívať biometán,
  • kedy teplári plánujú zámery realizovať.

Uhlie zatiaľ nahrádzajú najmä plynom

MH Teplárenský holding spadajúci pod MH Manažment združuje šesticu štátnych teplární v Bratislave, Košiciach, Žiline, Martine, Trnave a Zvolene. Kým v súčasnosti je holding len virtuálnou entitou, v budúcom roku by mal získať aj právnu subjektivitu a stať sa tak najväčším výrobcom tepla na Slovensku. Jeho vedenie pritom plánuje vo výrobe tepla rozsiahle zmeny.

Podiel uhlia vo výrobe tepla v štátnych teplárňach klesá už niekoľko rokov. Kým vlani z uhlia pochádzalo ešte 43 %, v roku 2021 je to necelá štvrtina a do roku 2023 chcú teplárne skončiť so spaľovaním uhlia úplne. ecorec

„Cena emisných povoleniek má veľmi významný vplyv na cenu tepla a naše hospodárenie. Cieľom našej skupiny je znižovať potrebu tepla na vykurovanie na najnižšiu možnú mieru a zabezpečiť, aby, ak už teplo vyrábame, spôsob výroby tepla čo najmenej generoval potrebu nákupu emisných povoleniek,“ povedal Ľuboš Lopatka, predseda predstavenstva MH Manažment.

Ako ukazuje nasledujúci graf, z útlmu uhlia profituje najmä zemný plyn, ktoré podiel v palivovej základni štátnych teplární vzrástol od roku 2018 viac ako dvojnásobne.

Zostáva vám 60% na dočítanie

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia(0)