Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Od 1. januára za zálohované obaly dostanete 15 centov, výška zálohu bude jednotná

Suma 15 centov bude podľa správcu systému pre ľudí dostatočne motivačná na to, aby plastové fľaše a plechovky vracali do obchodov.

zálohovanie PET fliaš a plechoviek

Foto: Depositphotos

 • Rôzne |  23.12.2021 |  (rp)

Nový rok prinesie na Slovensko dôležitú zmenu: zálohovanie plastových fliaš a plechoviek od nápojov.

Za každú plastovú fľašu alebo plechovku od nápojov zákazník pri kúpe zaplatí záloh 15 eurocentov, ktorý po vrátení do obchodu dostane v plnej výške naspäť. Nápojové obaly však musí priniesť do obchodu neskrčené. 

Fakty o zálohovom systéme

 • spustí sa od 1. januára 2022,
 • zálohovať sa budú všetky plastové a kovové nápojové obaly od 0,1 do 3 litrov, s výnimkou mlieka, nápojov s obsahom mlieka, sirupov a tvrdého alkoholu,
 • označovanie zálohovaných fliaš a plechoviek bude jednotné, zálohované obaly majú na etikete veľké „Z“ v recyklačných šípkach a text „ZÁLOHOVANÉ“,
 • výška zálohu je jednotná pre plastové fľaše aj plechovky, 15 eurocentov,
 • spotrebiteľ pri kúpe nápoja zaplatí záloh 15 eurocentov, bude uvedený na cenovke alebo výveske oddelene,
 • záloh dostane spotrebiteľ späť po vrátení nápojových obalov na odberné miesto, výška zálohu teda nemá vplyv na cenu nápojov,
 • nápoje sa budú vracať do odberného automatu – zálohomatu vo väčšom obchode, alebo v prípade menších potravín napríklad pri pokladni, kde sa načítajú cez ručný skener,
 • do zálohového systému je zaregistrovaných už viac ako 2 000 odberných miest, z čoho viac ako tisíc malých predajní po celom Slovensku, ktoré budú odoberať obaly dobrovoľne.

Zdroj: Správca zálohového sytému

Výška zálohu má motivovať

Výška zálohu je jedným z kľúčových faktorov úspechu celého systému, pričom môže dokáže významne ovplyvniť dosiahnutie cieľov stanovených zákonom, a to je 90 % miera zberu. Každá krajina, ktorá zaviedla zálohový systém, stanovila výšku zálohu po svojom. Nastavenie výšky tejto sumy je dôležitá, pretože má fungovať ako hlavný motivátor ľudí zapojiť sa do zálohovania. 

„Z pohľadu čo najjednoduchšieho a prehľadnejšieho nastavenia systému pre spotrebiteľa dáva zmysel mať len jednu výšku zálohu pre všetky jednorazové obaly na nápoje – pre plastové fľaše aj plechovky. Spotrebiteľ sa tak nebude musieť orientovať v rôznych výškach zálohov a zároveň v ňom nebude záloh vyvolávať dôvody na substitúciu obalov na nápoje,“ vysvetľuje Lucia Morvai, riaditeľka pre vonkajšie vzťahy a komunikáciu Správcu zálohového systému. 

„Keďže jedno- a dvojcentové mince sa v rámci bežného platobného styku používajú stále menej a s účinnosťou od 1. júla 2022 sa budú postupne sťahovať z obehu, bolo praktické nastaviť výšku zálohu na úroveň, ktorá je násobkom piatich centov,“ pokračuje. 

ASEKOL

Na Slovensku sa pri určení výšky zálohu podľa L. Morvai prihliadalo najmä na lokálne podmienky, kúpyschopnosť obyvateľstva, jednotnosť a motivačný aspekt.

„Na základe analýz, ale aj z vykonaných prieskumov sa ukázalo, že ľudia považujú výšku 15 eurocentov za plastovú fľašu aj plechovku ako dostatočne motivujúcu pre to, aby jednorazové obaly vrátili naspäť do obchodu,“ hovorí Lucia Morvai.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
 • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
 • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zásady spracovania osobných údajov

Zásady spracovania osobných údajov

Zásady spracovania osobných údajov spoločnosti denníkov Odpady-portal.sk, Energie-portal.sk a Voda-portal.sk.

Zálohované obaly musí povinne odoberať každý väčší obchod. Ako to bude fungovať?

Zálohované obaly musí povinne odoberať každý väčší obchod. Ako to bude fungovať?

Menšie predajne nemusia za odovzdané obaly vracať hotovosť, spotrebiteľom môžu poskytnúť zľavu z ďalšieho nákupu.

The MoE promises to reduce the administrative burden on municipalities. Plans legislative changes

The MoE promises to reduce the administrative burden on municipalities. Plans legislative changes

The changes should be reflected in waste reduction, but mainly in a reduction of landfill rates, the ministry believes. We know the first details.