Autori poukazujú na efektívnosť systému EPR, ktorý zabezpečuje všetky procesy od zberu až po finálne zhodnotenie.
Organizácia Ellen McArthur Foundation vydala správu určenú pre tvorcov politík, v ktorej sa zameriava na rozšírenú zodpovednosť výrobcov (extended producer responsibility - EPR) pre textilný odpad. Odkaz na správu nájdete v závere článku.
Princíp rozšírenej zodpovednosti výrobcu EPR považujú autori za nevyhnutnú súčasť riešenia na dosiahnutie obehového hospodárstva v oblasti textilu.
V analýze konštatujú, že súčasný systém funguje zle, nakoľko drvivá väčšina textilu (viac ako 80 %) uniká zo systému, keď sa ho zbavíme: spaľuje sa, skládkuje alebo končí v životnom prostredí.
Samostatné, špecializované systémy zberu textilu, pritom nie sú dostatočne rozvinuté a nezachytávajú všetok textil uvedený na trh.
Podľa štúdie doteraz prijali politiku EPR pre textilný odpad iba tri krajiny: Francúzsko, Maďarsko a Holandsko. Niektoré ďalšie však majú zavedený dobrovoľný systém EPR a mnohé ďalšie ho pripravujú.
Mapa existujúcich a vznikajúcich systémov EPR pre textil na celom svete | Zdroj: Ellen MacArthur Foundation
Publikácia zdôvodňuje, prečo je zavedenie povinnej politiky rozšírenej zodpovednosti výrobcov (EPR) a nevyhnutnou súčasťou riešenia na vybudovanie obehového hospodárstva pre textil.
EPR je dobre známy politický nástroj, ktorý bol široko prijatý v mnohých odvetviach, vrátane elektroniky, obalov, vozidiel a pneumatík.
EPR funguje aj v plastoch
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.