Dňa 20. 5. 2024 vstúpilo do platnosti nové Nariadenie o preprave odpadu (ďalej ako "Nariadenie")1, ktoré ruší v súčasnosti platné nariadenie o preprave odpadu2. Avšak netreba sa hneď zľaknúť, toto nové Nariadenie sa ešte v praxi neuplatňuje. Keďže Nariadenie prináša mnohé zmeny, na ktoré sa treba pripraviť, jeho účinnosť nastane neskôr.
Advokátska kancelária Eversheds Sutherland priblíži časový plán zmien, ktoré čakajú odpadový sektor a taktiež vybrané zmeny Nariadenia. Do účinnosti nového Nariadenia prostredníctvom redakcie bude priebežne prinášať články, v ktorých budú bližšie poukázané niektoré z nastávajúcich zmien.
Kľúčové dátumy súvisiace s novým Nariadením o preprave odpadu3
- 20. máj 2024: Nariadenie vstúpilo do platnosti
- 21. máj 2026: Začnú sa uplatňovať nové pravidlá okrem ustanovení týkajúcich sa vývozu
- 21. november 2026: Zákaz vývozu plastového odpadu do krajín mimo OECD
- 21. máj 2027: Začnú sa uplatňovať nové pravidlá vývozu
V súčasnosti sú už účinné vybrané ustanovenia nového Nariadenia, avšak tieto ustanovenia sú určené primárne pre Európsku komisiu (ďalej ako „Komisia“), ktorá má pred uplatňovaním nových pravidiel ešte posúdiť možnosti upresnenia/zjednodušenia niektorých povinností.
Komisia napríklad má preskúmať možnosť zavedenia jednoduchej, harmonizovanej metódy výpočtu na určenie výšky finančných záruk, ktoré sú potrebné pri vybraných cezhraničných prepravách odpadu. Ak budú jednotné pravidlá určené, Komisia príjme vykonávací akt v tejto veci.
Avšak Komisii vyplývajú z nového Nariadenia aj povinnosti, a to vydávať delegované akty k Nariadeniu. Napríklad, Komisia je povinná najneskôr do 21. 5. 2025 prijať delegovaný akt, ktorým sa doplnia informácie, ktoré sa majú uviesť v osvedčení o tom, že sa dokončila následná činnosť zhodnotenia alebo zneškodnenia, ktorá nasledovala po predbežnom zhodnotení alebo zneškodnení odpadu.
Zákaz vývozu plastového odpadu do krajín mimo OECD
Ako bolo uvedené v časovej osi, nové Nariadenie prinesie zákaz vývozu plastového odpadu do krajín mimo OECD. Cieľom tohto ustanovenia je, aby EÚ nevyvážala svoje problémy s plastovým odpadom do tretích krajín, kde nie je zabezpečené environmentálne vhodné nakladanie s týmto odpadom.
Tento zákaz bude platiť všeobecne na všetky druhy plastového odpadu a na všetky krajiny, na ktoré sa nevzťahuje rozhodnutie OECD. Avšak nové Nariadenie tento zákaz zmierňuje tým, že každá krajina mimo OECD môže požiadať o udelenie výnimky z tohto zákazu, ak preukáže, že s odpadom sa nakladá environmentálne vhodným spôsobom.
Krajiny, ktorým bude udelená výnimka z tohto zákazu, budú uvedené v delegovanom akte k Nariadeniu, ktorý vydá Komisia. Takúto výnimku je možné udeliť aj na iný nie nebezpečný odpad, napr. zelené odpady alebo zelené zmesi odpadov.
Komisia má do 21. 8. 2024 kontaktovať všetky krajiny mimo OECD, aby im poskytla potrebné informácie o možnosti udelenia výnimky. Následne do 21.2.2025 môžu krajiny podať žiadosť o udelenie výnimky a zapísanie do zoznamu.
Avšak získanie výnimky nebude ľahké. Krajina mimo OECD musí preukázať, že zaviedla a vykonáva všetky opatrenia potrebné na zabezpečenie toho, že s dotknutým odpadom sa bude nakladať environmentálnym spôsobom, napr. musí preukázať že má komplexnú stratégiu odpadového hospodárstva o nakladaní s odpadom; má zavedený právny rámec pre odpadové hospodárstvo ako napr. systém udeľovania licencii, kontrol, atď.; je zmluvnou stranou vybraných viacstranných dohôd o životnom prostredí.
Komisia zahrnie do zoznamu len takú krajinu, ktorá splnila všetky požiadavky uvedené v novom Nariadení. Ak sa Komisii budú zdať predložené dokumenty, aj napriek prípadnému doplneniu podkladov, nedostatočné, danú krajinu na zoznam neuvedie a bude naďalej platiť zákaz vývozu daného odpadu.
Vývoz odpadu do krajín OECD
Vývoz odpadu do krajín, na ktoré sa vzťahuje rozhodnutie OECD, ostáva možný a vyššie uvedený zákaz sa naň nevzťahuje.
Avšak Komisia bude monitorovať situáciu s odpadovým hospodárstvom aj v týchto krajinách, a to najmä z dôvodu, aby vývozy do týchto krajín nespôsobili významné škody na životnom prostredí a zdraví ľudí a aby sa odpad tam dovezený z EÚ ďalej neprepravoval do tretích krajín (obchádzanie vyššie uvedeného zákazu).
Takéto monitorovanie bude Komisia vykonávať napríklad na základe podnetov/žiadostí od fyzických osôb, ktoré predložia relevantné informácie a údaje preukazujúce problematické nakladanie s daným odpadom.
Komisia okrem toho vykoná aj osobitnú kontrolu týkajúcu sa vývozu plastového odpadu do krajín OECD. Do 21. 5. 2026 posúdi, či krajiny, na ktoré sa vzťahuje rozhodnutie OECD a ktoré dovážajú významné množstvo plastového odpadu z EÚ, sú v súlade s vyššie uvedenými požiadavkami.
Ak nebude preukázané, že sa s daným odpadom v danej krajine nakladá environmentálne vhodným spôsobom, Komisia je oprávnená doplniť delegované nariadenie o zákaz vývozu dotknutého odpadu do danej krajiny OECD. Tento zákaz sa následne zruší, ak sa preukáže, že sa bude s odpadom nakladať environmentálne vhodným spôsobom.
Audit zariadení mimo EÚ
Okrem toho sa vývoz odpadu komplikuje aj pre samotných oznamovateľov, resp. osoby organizujúce prepravu (ďalej ako spolu „oznamovateľ“). Títo môžu vyvážať odpad z EÚ len v tom prípade, ak bude preukázané, že prijímajúce zariadenie v krajine určenia bude s odpadom nakladať environmentálne vhodným spôsobom.
Prijímajúce zariadenie bude musieť spĺňať kritéria určené v novom Nariadení. Splnenie týchto kritérií sa bude preukazovať auditom, ktorý vykoná tretia strana, nezávislá od oznamovateľa. Audit zadáva oznamovateľ, resp. preukazuje zadanie auditu inou osobou.
Oznamovateľ bude zároveň povinný sprístupniť výsledky auditu ostatným oznamovateľom, ktorí majú záujem vyvážať odpad do tohto zariadenia, a to za spravodlivých obchodných podmienok.
Audit nemôže byť starší ako dva roky pred vyvezením odpadu do dotknutého zriadenia. Oznamovateľ má vykonané audity oznamovať Komisii, ktorá zriadi register zariadení, ktoré prešli auditom.
1 Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2024/1157 z 11. apríla 2024 o preprave odpadu, ktorým sa menia nariadenia (EÚ) č. 1257/2013 a (EÚ) 2020/1056 a zrušuje nariadenie (ES) č. 1013/2006
2 Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1013/2006 zo 14. júna 2006 o preprave odpadu
3https://environment.ec.europa.eu/topics/waste-and-recycling/waste-shipments_en
JUDr. Katarína Brath Liebscherová
Eversheds Sutherland, advokátska kancelária, s.r.o.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.