Kľúčové bude, aby verejnosť akceptovala činnosti spojené s ťažbou a spracovaním, konštatuje ministerstvo.
Závislosť EÚ od dodávok tzv. kritických nerastných surovín z tretích krajín sa v uplynulých rokoch stala horúcou témou. Dôvodom je najmä veľká miera odkázanosti na Čínu, Rusko a hŕstku ďalších kľúčových producentov, ktorí majú v jednotlivých strategických komodít dominantné postavenie.
Náplasťou na to má byť nové európske nariadenie 2024/1252 z 11. apríla 2024, ktorým sa stanovuje rámec na zaistenie bezpečných a udržateľných dodávok kritických surovín. Nová legislatíva, o ktorej sme na Odpady-portal.sk referovali už pred jej prijatím v roku 2023 a ktorá nadobudla účinnosť v máji minulého roka, tlačí na posilnenie recyklácie, ale aj ťažobných kapacít.
„Dohodnuté referenčné hodnoty špecifikujú, že Únia by mala mať kapacitu do roku 2030 vyťažiť 10 %, spracovať 40 % a recyklovať 25 % svojej ročnej spotreby strategických surovín v rámci štátov EÚ. V rámci diverzifikácie dodávateľských reťazcov by malo pochádzať z jedinej tretej krajiny nie viac ako nie viac ako 65 % ročného dopytu EÚ po akejkoľvek strategickej surovine v príslušnom štádiu spracovania,“ vysvetľuje teraz slovenské ministerstvo životného prostredia.
Práve envirorezort a ministra Tomáša Tarabu vláda v minulom roku uznesením poverila úlohou v termíne do 24. mája preskúmať možnosti a potenciál získavania kritických nerastných surovín na území SR. Jednou z požiadaviek nového nariadenia o kritických nerastoch totiž je, aby do spomínaného dátumu každý štát prijal „Národný program všeobecného prieskumu zameraného na kritické suroviny a nosné nerasty kritických surovín.“
V nadväznosti na túto požiadavku ministerstvo minulý týždeň (14. mája 2025) predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh „Národného programu prieskumu pre kritické nerastné suroviny SR.“ Popisuje v ňom, ťažba ktorých surovín má na Slovensku potenciál a zároveň navrhuje niekoľko konkrétnych cieľov do najbližších rokov.
Niektoré ložiská zostali nevyčerpané
Nariadenie k kritických nerastných surovinách (CRM - z angl. critical raw materials) sa zameriava na neenergetické a nepoľnohospodárske suroviny, ktoré majú význam pre hospodárstvo EÚ a ktorých dodávky sú „vystavené vysokému riziku.“ Najmä pre geopolitickú nestabilitu.
Envirorezort pripomína, že na Slovensku v roku 2023 publikácia Biela kniha baníctva identifikovala na základe výpočtov, podľa upravenej metodiky EK 29 kovov/surovín ako kritické suroviny pre Slovensko. A z nich až 24 je zhodných so zoznamom CRM definovaných EK, pričom ďalších päť kovov je kritických len pre Slovensko.
Zostáva vám 72% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.