NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Eurokomisia chce znížiť závislosť od kritických dodávok z Číny. Kľúčom má byť recyklácia

Európski recyklátori nový recyklačný cieľ vítajú. V opatreniach by však chceli ísť ešte ďalej. Poznáme prvé podrobnosti predstaveného plánu.

Eurokomisia chce znížiť závislosť od kritických dodávok z Číny. Kľúčom má byť recyklácia

Foto: Depositphotos

Európska únia je závislá od dodávok kritických surovín z tretích krajín. Medzi importérmi pritom dominuje Čína, ale táto závislosť sa prejavuje aj napríklad v prípade afrických krajín, často nestabilných režimov. To sa však má zmeniť. Európska komisia (EK) totiž minulý týždeň predstavila plán dosiahnutia bezpečnosti dodávok naprieč Európou. A recyklácia má v tejto oblasti zohrávať dôležitú úlohu.

Komisia prišla so súborom opatrení, ako pre Európsku úniu zabezpečiť prístup k bezpečným, diverzifikovaným, cenovo dostupným a udržateľným dodávkam kritických surovín. Reaguje tak nielen na environmentálne, ale aj na bezpečnostné výzvy, ktoré po pandemickej kríze ešte viac podčiarkla ruská agresia na Ukrajine.

Komisia dôvodí tým, že je možné predpokladať výrazný nárast dopytu po kritických surovinách. Problémom však je, že Európa vo veľkej miere závisí od dovozu, a to často od dodávateľov z tretích krajín, ktorí majú kvázimonopolné postavenie.

„EÚ musí zmierniť riziká vyplývajúce pre dodávateľské reťazce v súvislosti s takouto strategickou závislosťou, aby posilnila svoju hospodársku odolnosť. Táto závislosť sa prejavila napríklad vo výpadkoch tovaru po pandémii COVID-19 a v energetickej kríze po invázii Ruska na Ukrajinu. Môže ohroziť úsilie EÚ o splnenie jej klimatických a digitálnych cieľov,“ vysvetľuje eurokomisia.

EÚ sa v prípade mnohých kritických surovín spolieha takmer výlučne na dovoz. Členské štáty napríklad získavajú až 97 % horčíka z Číny. Aj kovy vzácnych zemín, ktoré sa používajú v permanentných magnetoch, sa rafinujú výlučne v Číne. Okrem toho približne 63 % svetového kobaltu, ktorý sa používa v batériách, sa ťaží v Konžskej demokratickej republike, zatiaľ čo 60 % sa rafinuje v Číne. Táto koncentrácia vystavuje EÚ významným rizikám v oblasti dodávok.

Prijaté nariadenie o kritických surovinách (dokument si môžete stiahnuť prostredníctvom odkazu v závere článku) sa podľa EK opiera o silné stránky a príležitosti, ktoré jednotný trh a vonkajšie partnerstvá EÚ ponúkajú z hľadiska diverzifikácie dodávateľských reťazcov kritických surovín v EÚ a posilnenia ich odolnosti. Komisia je presvedčená, že nariadenie okrem iného posilňuje obehovosť a udržateľnosť v Európe.

„Týmto aktom sa priblížime k našim ambíciám v oblasti klímy. Akt významne zlepší rafináciu, spracúvanie a recykláciu kritických surovín u nás v Európe. Suroviny sú nevyhnutné na výrobu kľúčových technológií potrebných pre našu dvojakú transformáciu – napríklad pre výrobu energie z vetra, skladovanie vodíka alebo pre batérie,“ uviedla predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Dôraz na recykláciu

 
 

Zostáva vám 59% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Nové ZEVO na Východnom Slovensku dostalo zelenú. Stáť má na mieste bývalej kafilérky

Nové ZEVO na Východnom Slovensku dostalo zelenú. Stáť má na mieste bývalej kafilérky

Projekt druhého zariadenia na energetické využitie komunálneho odpadu v regióne získava reálnejšie kontúry.

Rezortní analytici v ohrození? Dva signály naznačujú, že Taraba s nimi nepočíta

Rezortní analytici v ohrození? Dva signály naznačujú, že Taraba s nimi nepočíta

O analytické inštitúty majú ministerstvá záujem. Nad budúcnosťou Inštitútu environmentálnej politiky však visia otázniky.

Eurovýbor sa zaoberal revíziou smernice. Navrhol nové pravidlá pre textil a potravinový odpad

Eurovýbor sa zaoberal revíziou smernice. Navrhol nové pravidlá pre textil a potravinový odpad

Výbor pre životné prostredie Európskeho parlamentu prijal pred dvomi týždňami svoje návrhy k potravinovému a textilnému odpadu v revízii odpadovej smernice.