Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Surý: Zálohovať sa v roku 2026 nebude. Česko čaká vlna nových povinností

U západných susedov chcú v najbližších dňoch predstaviť návrh palivovej vyhlášky pre chemickú recykláciu. Šéf sekcie načrtol ďalšie plány ministerstva.

David Surý

David Surý na konferencii Odpady a obce, 4.6.2025 | Foto: Odpady-portal.sk

Zálohovanie PET fliaš sa v Česku budúci rok nezavedie. Uviedol to včera David Surý, riaditeľ sekcie ochrany životného prostredia Ministerstva životného prostredia ČR, počas odbornej konferencie Odpady a obce, ktorú každoročne organizuje český systém rozšírenej zodpovednosti výrobcov pre obaly EKO-KOM.

V článku sa dozviete:

  • plány českého MŽP v oblasti bioodpadov,
  • ako sa nariadenie o obaloch dotkne oprávnenej organizácie EKO-KOM,
  • aký má postoj ku krajským programom odpadového hospodárstva,
  • čo s povinným recyklátom z vozidiel na konci životnosti,
  • ako sa pripravuje Česko na nové kolektívne systémy,
  • čo je podstatné v Circular Economy Act.

Podľa Surého sa legislatíva, ktorá by systém zálohovania umožnila, nedostala do poslaneckej snemovne. „Pozitívnou správou je, že zálohovanie v roku 2026 rozhodne nebude. Mnohí z vás si môžu vydýchnuť, že sa táto legislatíva nedostala na stôl. Inými slovami: poslanci tento zákon ani neprečítali,“ povedal Surý.

Zároveň však upozornil, že dôvod na znovuotvorenie témy tu nepochybne je – Česko totiž zrejme nesplní povinný cieľ 80-percentného zberu nápojových PET fliaš, ako to vyžaduje európska legislatíva. 

Nové európske nariadenie o obaloch a odpade z obalov totiž uvádza, že členské štáty, ktoré v roku 2026 dosiahnu 80 % mieru zberu cieľových druhov obalov bez zálohového systému, by mali mať možnosť požiadať, aby zálohový systém nemuseli zriadiť.

„Diskusia o zálohovaní sa nám nevyhne. Začne opäť niekedy v polovici roka 2026,“ dodal.

Reformy, ktoré nie sú dokončené

Ministerstvo podľa Surého pripravilo viacero legislatívnych zmien, ktoré sa však zatiaľ nepodarilo dotiahnuť. Jedna sa týka zvýšenia podielu vyzbieraného bioodpadu. Podľa českého zákona o odpadoch je obec povinná zabezpečiť, aby oddelene zbierané recyklovateľné zložky komunálneho odpadu tvorili v roku 2025 aspoň 60 % z celkového množstva komunálneho odpadu.

„Čo sa nestihlo? Viem, že to znie trošku negatívne: určite nebudeme schopní zarátať produkciu domácich kompostérov. Pozmeňujúce návrhy počítali s tým, že by sme znížili obciam povinné ciele na prípravu na opätovné použitie, v situácii, keby extrémne znížili produkciu na hlavu. To bola dohoda po rokovaní s pani predsedníčkou výboru životného prostredia. Táto legislatíva však zostane pripravená pre ďalšie obdobie,“ uviedol Surý.

Neuspel ani plán zvýšiť miestny poplatok za odpad z 1 200 na minimálne 1 800 korún. Poslanecká snemovňa podľa Surého tlmočila obciam odkaz, že ak chcú zvládnuť financovanie, musia svoje systémy dotovať – pretože ani vybrané poplatky, ani súčasné nastavenie rozšírenej zodpovednosti výrobcov na to nestačia.

Konferencia ODPADY 2025

EKO-KOM ako podpora malých systémov

Ďalším nepresadeným návrhom bola možnosť, aby autorizované oprávnené spoločnosti (na Slovensku organizácie zodpovednosti výrobcu, pozn. red.) mohli realizovať činnosti kolektívnych systémov, ktoré zabezpečujú plnenie významne malej produkcie.

Ministerstvo sa podľa Surého dohodlo so oprávnenou spoločnosťou pre obaly EKO-KOM, že by mohla pre obce administrovať niektoré typy kolektívnych systémov, napríklad pre balóny, utierky a tzv. „vajpy”, teda jednorazové elektronické cigarety.

„Pozícia EKO-KOM by bola administratívna, pomocná, aby jednotlivé mestá a obce nemuseli uzatvárať ďalšie tri zmluvy s kolektívnymi systémami,“ vysvetlil Surý.

Krajské programy odpadového hospodárstva

Ministerstvo eviduje, že kraje požadujú zrušiť krajské plány odpadového hospodárstva pre kraje, pre ich duplicitu s celoštátnym programom.

„Zároveň sme to považovali za debyrokratický proces, pretože platné krajské programy odpadového hospodárstva vo svojej podstate kopírujú programy odpadového hospodárstva Českej republiky,” uviedol Surý.

Poplatok, ktorý chcú preniesť na výrobcov

Šéf sekcie spomenul ako ďalšie opatrenie, ktoré české ministerstvo zatiaľ nestihlo zrealizovať, poplatok za recykláciu. V kontexte celého vyjadrenia by mohlo ísť o európsky vlastný zdroj z plastov, tzv. plastovú daň. Tá pozostáva z národného príspevku založeného na množstve nerecyklovaného odpadu z plastových obalov.

Tú by chcelo české ministerstvo preniesť na výrobcov.

VÚMZ SK
 

„Zároveň sme nestihli to, čo sa neprenieslo na výrobcov plastových obalov: poplatok za recykláciu. Súhlasím s tým, že ide vlastne o formu poplatku, ktorý však, žiaľ, ide zo štátneho rozpočtu, a nie z rozpočtu tých, ktorí majú za cieľ recyklovať čo najviac odpadu,” priblížil Surý.

Palivová vyhláška a bioodpad ešte tento rok

 
 

Zostáva vám 46% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Nové súhlasy, nová EIA. Nenápadná zmena zákona priniesla komplikáciu. Nie je to na konci

Nové súhlasy, nová EIA. Nenápadná zmena zákona priniesla komplikáciu. Nie je to na konci

Okresné úrady prestali predlžovať súhlasy, ktoré potrebujú napríklad zariadenia na zber a spracovanie odpadu.

Spracovateľ odpadu na východnom Slovensku chce prijímať ďalšie nebezpečné odpady

Spracovateľ odpadu na východnom Slovensku chce prijímať ďalšie nebezpečné odpady

Firma žiada úrady o povolenie spracovávať ďalších 11 druhov nebezpečného odpadu.

Jedna z najväčších firiem v slovenskom odpadovom biznise bude mať nové vedenie

Jedna z najväčších firiem v slovenskom odpadovom biznise bude mať nové vedenie

Súčasný šéf ohlásil odchod z funkcie, plánujú výberové konanie.

X
X
X
X