Monika Medovičová z Priateľov Zeme – SPZ porovnáva vyjadrenia ministra o CEZO s dokumentáciou. Namieta tvrdenia o kaloch, doprave aj emisiách.
Minister životného prostredia Tomáš Taraba na tlačovej besede 25. septembra 2026 oznámil, že krátko pred jej začiatkom podpísal druhostupňové rozhodnutie v procese EIA k plánovanému projektu „Centrum energetického zhodnotenia odpadov“ (CEZO) Slovnaft. Tým potvrdil súhlasné záverečné stanovisko k výstavbe spaľovne s ročnou kapacitou 220 000 ton odpadu.
1. K potrebe CEZO na zneškodnenie vlastných kalov.
Čo povedal Taraba
„Predovšetkým je potrebné si uvedomiť, že rafinéria potrebuje spaľovňu – bez spaľovne táto rafinéria najmä kaly nevie kaly zneškodňovať“.
Čo hovoria fakty
Nové CEZO zďaleka nie je zariadením určeným predovšetkým na spaľovanie kalov zo Slovnaftu. Z plánovanej kapacity 220 000 ton odpadu ročne má spaľovať2:
- 118 000 ton komunálneho odpadu,
- 77 000 ton priemyselného nie nebezpečného odpadu,
25 000 nebezpečného odpadu (z čoho cca 21 500 tvoria vlastné rafinérske kaly).
Vlastné kaly Slovnaftu tak majú predstavovať len približne 11 % celkovej kapacity zariadenia – teda približne jednu devätinu. Slovnaft pritom spaľovňu kalov má. Taraba tak potrebu rekonštrukcie alebo výstavby zariadenia na spaľovanie vlastných kalov Slovnaftu prekrýva tvrdením o potrebe podstatne väčšej spaľovne s úplne iným rozsahom a účelom.

2. K zákazu dovozu odpadu zo zahraničia
Čo povedal Taraba
„Platí, že nemôže Slovnaft dovážať absolútne žiaden odpad z okolitých štátov...“
Čo hovoria fakty
V záväzných podmienkach záverečného stanoviska nie je uvedený zákaz dovozu zo zahraničia. Túto skutočnosť potvrdzuje aj druhostupňové rozhodnutie ministra.
3. Ako to bude s využívaním železničnej dopravy na dovoz odpadov.
Čo povedal Taraba
„...platí to, že primárne musí byť využívaná železničná doprava.“
Čo hovoria fakty
Ani toto tvrdenie nezodpovedá zneniu záväznej podmienky.
Podmienka č. 17 záverečného stanoviska požaduje: „vykonávanie dostupných logistických opatrení vedúcich k využívaniu kombinovanej dopravy s uprednostňovaním železničnej dopravy“.
Podmienka teda požaduje uprednostňovanie železnice, ale neurčuje jej minimálny podiel na preprave odpadu. Neustanovuje ani minimálny počet železničných kilometrov, či konkrétne trasy, po ktorých má byť odpad dopravovaný.
4. Čísla, ktoré nesedia
Čo povedal Taraba
„To znamená tých 70 podmienok sú tak prísne, napríklad dostali revitalizáciu....“
„My sme dnes len skonštatovali, že 71 podmienok, ktoré táto firma dostala, veľmi prísnych podmienok, musí byť garantovaných na vôbec nejaké ďalšie konanie“
Čo hovoria fakty
Právoplatné záverečné stanovisko EIA obsahuje 56 očíslovaných podmienok. Rovnaký počet potvrdzuje aj druhostupňové rozhodnutie ministra z 25. septembra 2026. Minister teda počas jednej tlačovej besedy uviedol dva rozdielne počty – 70 a 71 – pričom ani jeden nezodpovedá rozhodnutiu.
Čo povedal Taraba:
„Som veľmi rád, že ten tlak, ktorý sme vyvolali, že klesne zo 400 000 ton na 220 000 ton“
Čo hovoria fakty:
Ani toto číslo nezodpovedá dokumentácii projektu. Pôvodná plánovaná kapacita CEZO bola 316 700 ton odpadu ročne, nie 400 000 ton. Neskôr ju Slovnaft znížil na 220 000 ton ročne, teda približne o 30 %.
Minister tak počas jednej tlačovej besedy uviedol viaceré číselné údaje, ktoré nezodpovedajú údajom v dokumentácii k projektu, avšak vyznievajú v prospech projektu.
5. Ako je to skutočne s emisiami CEZO
Čo povedal Taraba
„... čo je najkľúčovejšie je to základné rozhodnutie v prípade EIA je, že emisie v celom areáli Slovnaftu aj po realizácii tejto modernizácie musia klesnúť“.
Čo hovoria fakty
Minister výstavbu nového CEZO označuje slovom „modernizácia“, hoci ide o nové zariadenie na energetické zhodnocovanie odpadov. Z uvedeného vyjadrenia nie je vôbec jasné, či minister hovorí o emisiách skleníkových plynov alebo o emisiách znečisťujúcich látok. Pozrime sa preto na obe kategórie.
Ak by išlo o emisie skleníkových plynov, samotné CEZO má podľa opravených výpočtov produkovať približne 86 700 až 102 800 ton fosílneho CO2 ročne. Za pozornosť stojí, že pôvodná klimatická štúdia uvádzala emisie CEZO iba na úrovni 26 006 ton CO2 ročne. Pôvodný výpočet obsahoval metodickú chybu a emisie výrazne podhodnotil. Po upozornení Priateľov Zeme – SPZ a ďalšieho účastníka procesu EIA bol výpočet opravený a ročné emisie prepočítané na uvedených 86 700 až 102 800 ton CO2 ročne.
Tvrdenie ministra Tarabu o poklese emisií v celom areáli Slovnaftu je preto zavádzajúce, pokiaľ ho spája s realizáciou CEZO. Samotné CEZO bude novým významným zdrojom emisií CO2. Prípadné znižovanie celkových emisií areálu majú zabezpečovať predovšetkým iné, samostatné dekarbonizačné projekty Slovnaftu.
Na jeden z nich získal Slovnaft z Modernizačného fondu podporu 24,2 milióna eur. Ide najmä o náhradu kvapalného paliva plynným palivom, nové horáky s opatreniami na znižovanie emisií NOx a ďalšie technologické opatrenia spojené aj s úsporou energie. Podľa dokumentácie má realizácia tohto projektu znížiť emisie CO2ekv teplárne približne o 10%.
Ďalším samostatným dekarbonizačným projektom je zvýšenie energetickej efektívnosti a zníženie emisií CO2 na etylénovej jednotke, na ktorý Slovnaft získal z Modernizačného fondu podporu 20 miliónov eur.
Vzniká tak absurdný paradox. Slovnaft na jednej strane získal z Modernizačného fondu viac ako 44 miliónov eur na znižovanie emisií skleníkových plynov, no na druhej strane plánuje vybudovať CEZO, ktoré bude každoročne produkovať ďalších 86 700 až 102 800 ton fosílneho CO2. Európske peniaze tak pomáhajú znižovať emisie na jednej strane, zatiaľ čo na druhej má vzniknúť nový významný zdroj ich produkcie. Emisie nového CEZO tak môžu výrazne oslabiť výsledný klimatický prínos investícií financovaných z európskych prostriedkov.
Spájať výsledky týchto dekarbonizačných investícií s prínosom novej spaľovne je preto zavádzajúce a skresľuje obraz o skutočnom vplyve CEZO na emisie skleníkových plynov.
Ak by išlo o emisie znečisťujúcich látok, porovnanie skutočných emisií súčasnej spaľovne kalov za rok 2024 s maximálnymi hodnotami vypočítanými pre CEZO v odbornom posudku (Zdroj: Odborný posudok k navrhovanej činnosti „Centrum energetického zhodnotenia odpadov“, evid. č. EIA-01/2026, str. 39, tabuľka „Ilustračný prepočet množstva emisií znečisťujúcich látok pri použití max. hodnôt BAT-AEL, objemovom prietoku 260 000 Nm3/h a počte prevádzkových hodín 8 000 h/rok“) ukazuje výrazné rozdiely.
|
Znečisťujúca látka
|
Spaľovňa kalov 2024 (t/rok)
|
Teoretické maximum CEZO (t/rok)
|
| TZL |
0,013996 |
10,4 |
| TOC – celkový organický uhlík |
0,007633 |
20,8 |
| HCl |
0,001910 |
12,48 |
| HF |
0,004581 |
2,08 |
| SO2 |
0,471565 |
62,4 |
| NO + NO2 vyjadrené ako NO2 |
3,825742 |
249,6 |
| CO |
0,095847 |
104,0 |
| NH3 |
0,016458 |
20,8 |
| Cd + Tl |
0,000305 |
0,0416 |
| Hg |
0,000719 |
0,0416 |
| Sb + As + Pb + Cr + Co + Mn + Cu + Ni + V |
0,007341 |
0,624 |
| Dioxíny a furány |
3,03163 × 10-10 |
8,32 × 10-8 |
Vypočítané maximálne hodnoty pre CEZO sú pri jednotlivých látkach približne 58- až 6 534-násobne vyššie než skutočné emisie spaľovne kalov v roku 2024. Pri CEZO však ide o teoretické maximum vypočítané pri maximálnych hodnotách BAT-AEL, prietoku spalín 260 000 Nm3/h a prevádzke 8 000 hodín ročne, nie o predpokladané skutočné emisie. Súčasná spaľovňa pritom v roku 2024 využila len približne 28,5 % svojej povolenej kapacity.
(Pozn.: Ide o výpočet autorky: Správa o prevádzke za rok 2024 uvádza 1 622,33 t spálených kalov v prepočte na 100 % sušinu. Pri približne 20 % sušine odvodnených kalov to zodpovedá približne 8 112 t odvodnených kalov, teda 28,5 % z maximálnej ročnej kapacity 28 500 t.)
Tarabove kategorické tvrdenie, že Bratislava určite na tom nebude horšie v prípade akejkoľvek emisie, je preto nepodložené a zavádzajúce.
Monika Medovičová
Priatelia Zeme - SPZ
Pozn.: Článok je názorovým príspevkom. Postoje prezentované v ňom môžu, ale nemusia vyjadrovať názor redakcie Odpady-portal.sk.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.