NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Vozidlá po dobe životnosti: EK varuje Slovensko

Európska komisia vyzvala Slovensko, aby zosúladilo vnútroštátne právo s pravidlami EÚ týkajúcimi sa vozidiel na konci životnosti. Komisia je znepokojená pretrvávajúcimi nedostatkami v zapracovaní pravidiel EÚ do právnych predpisov SR. Na odporúčanie Európskeho komisára pre životné prostredie Janeza Potočnika Komisia zaslala odôvodnené stanovisko/žiadosť, ktorej musí Slovensko vyhovieť do dvoch mesiacov. Inak môže Komisia postúpiť vec Európskemu súdnemu dvoru.

Vozidlá po dobe životnosti: EK varuje Slovensko

  • Spravodajstvo |  06.02.2011 |  Tlačová správa Európskej komisie | redakcia
Európska Komisia varuje Slovenskú republiku pred nedostatkami v transpozícii právnych predpisov EÚ o vozidlách po dobe životnosti. Súčasné právne predpisy SR nepovzbudzujú výrobcov vozidiel v dostatočnej miere, aby sa vyhýbali používaniu nebezpečných materiálov, a pojem „nebezpečné materiály“ nie je jednoznačne vymedzený. Komisia vo formálnej výzve adresovanej Slovenskej republike z 8. októbra 2009 poukázala na niekoľko medzier a nedostatkov, ale Slovenská republika do dnešného dňa novelizovala len jeden právny predpis a Komisiu informovala o tom, že má v úmysle prijať nový zákon o odpade v roku 2011 s cieľom vyriešiť ostatné porušenia predpisov EÚ. Keďže ide o značný časový sklz pri odstraňovaní nedostatkov identifikovaných v roku 2009, Komisia zasiela odôvodnené stanovisko.

Pozadie

Smernica 2000/53/ES o vozidlách po dobe životnosti má za cieľ znížiť množstvo odpadu z týchto vozidiel. Členské štáty sú povinné vybudovať zberné systémy a zabezpečiť prepravu vozidiel do autorizovaných spracovateľských zariadení a ich demontáž pred spracovaním. Zároveň musia zabezpečiť spätné získanie všetkých súčiastok nebezpečných pre životné prostredie. Prioritou musí byť opätovné využitie alebo zhodnotenie súčiastok vozidiel. Viac informácií o politike odpadov z vozidiel po dobe životnosti nájdete na: http://ec.europa.eu/environment/waste/elv_index.htm

Podrobnosti o právnych predpisoch EÚ o odpadoch sú dostupné tu. Aktuálne štatistické údaje o porušeniach právnych predpisov sa nachádzajú tu a tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Spracovávame čoraz menej plastov, tvrdia európski recyklátori. Žiadajú obmedziť dovoz

Spracovávame čoraz menej plastov, tvrdia európski recyklátori. Žiadajú obmedziť dovoz

V recyklácii padáme k úrovni z roka 2000, hlásia recyklačné firmy. Sťažujú sa aj na vysoké ceny energií.

Zapojili verejnosť. Komunitné kompostovanie prispelo k poklesu potravinového odpadu z domácností

Zapojili verejnosť. Komunitné kompostovanie prispelo k poklesu potravinového odpadu z domácností

Odborníci kladú dôraz na vzdelávanie spotrebiteľov v otázkach plytvania potravinami a kompostovania.

Recyklujeme veľa komunálneho odpadu. ZOP to považuje za úspech rozšírenej zodpovednosti výrobcov

Recyklujeme veľa komunálneho odpadu. ZOP to považuje za úspech rozšírenej zodpovednosti výrobcov

Najbližšou výzvou je triedenie textilného odpadu. Profesionáli z odpadového biznisu vidia cestu v rozšírenej zodpovednosti výrobcov.

X
X
X
X