NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Vákuový systém zberu komunálneho odpadu existuje vo viacerých mestách Európy

Zaujímavú inovatívnu technológiu zberu komunálneho odpadu dodáva svojim zákazníkom švédska spoločnosť Envac. Klasické smetné koše a smetiarske autá v uliciach miest nahrádza centrálny pneumatický podtlakový podzemný potrubný systém. Systém pracuje nepretržite a preto sa smeti dostávajú z ulíc preč takmer ihneď po ich odhodení do zbernej nádoby. Výrobca zo Švédska uvádza, že po vybudovaní potrubného systému zberu komunálneho odpadu sa zníži potreba odvozu smetí o 90%.

Vákuový systém zberu komunálneho odpadu existuje vo viacerých mestách Európy

Hammarby Sjöstad   
Ilustračné foto: Envacgroup.com   

Podľa Envac je potrubný systém zberu komunálneho odpadu vhodný do mestských obytných štvrtí, historických centier miest, nemocníc, obchodných centier, kancelárskych budov, zábavných parkov a letiskových terminálov.

Po tom, čo sú smeti vhodené do niektorej zo zberných nádob (recyklovateľné plasty, papier, bioodpad, zmiešaný odpad), sú pomocou podtlaku prepravené uzatvoreným systémom podzemných potrubí do vzdialeného centrálneho zberného terminálu. Tu sú vyseparované smeti zhutňované lisovaním a následne odvážané nákladným vozidlom ku koncovým spracovateľom.

Pneumatický potrubný systém odstráňuje nevýhody klasického manuálno-mechanického systému zberu komunálneho odpadu v mestách – najmä preplnené smetné koše, smetiarske vozidlá spôsobujúce dopravné zápchy v preplnených uliciach miest počas odvozu smetí, hluk a množstvo výfukových plynov. Systém je hermeticky uzatvorený, takže nepriťahuje drobné hlodavce a ani hmyz, navyše sa okolo zberných nádob nešíri nepríjemný zápach.

Pneumatický potrubný systém zatiaľ nedokáže prepravovať sklo a veľkoobjemný odpad, ktoré by mohli poškodiť potrubie. Ďalšou nevýhodou tohto systému sú vysoké investičné náklady na jeho vybudovanie. Príkladom môže byť francúzske mesto Romainville, ležiace v severovýchodnej časti metropolitnej oblasti Paríža (department Seine-Saint-Denis, región Ile-de-France), kde bol v minulom roku takýto potrubný systém uvedený do prevádzky. Potrubný systém v meste Romainville zabezpečuje zber komunálneho odpadu z dvoch mestských častí s približne 2 600 domácnosťami a 5 800 obyvateľmi. Systém zahŕňa 106 miest so zbernými nádobami, 4 kilometre potrubia a centrálny zberný terminál.

Celkové náklady na vybudovanie tohto potrubného systému dosiahli 10 miliónov EUR, z ktorých mesto zaplatilo 2,8 milióna EUR. Zvyšná časť bola hradená z verejných zdrojov a rôznych grantov. V súčasnosti je podľa informácií spoločnosti Envac približne 600 miest v 18 krajinách sveta, ktoré využívajú centrálny pneumatický podtlakový podzemný potrubný systém zberu komunálneho odpadu.

Mestá s potrubným systémom zberu komunálneho odpadu:

  • Čína: Guangzhou, Datong, Shenzhen, Tianjin (Eco-City)

  • Fínsko: Espoo (Suurpelto)

  • Holandsko: Almere

  • Kanada: Montreal, Quebec

  • Saudská Arábia: Rijád (King Abdullah Financial District)

  • Španielsko: Barcelóna, Bilbao, Valencia, Sevilla, Cartagena

  • Švédsko: Brandbergen, Essinge Udde, Centralsjukhuset Karlstad, Mariatorget, Nissa Strand

  • Veľká Británia: Londýn (Wembley City)

  • USA: New York (Roosevelt Island), New Jersey (Summit Plazza), Orlando (Disney World)

(Zdroj: Envacgroup.com, Innovcity.com)


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Je to riešenie pre zaolejované vody, emulzie a pracie luhy. Firma ponúka ich zhodnotenie

Je to riešenie pre zaolejované vody, emulzie a pracie luhy. Firma ponúka ich zhodnotenie

Olejový koncentrát sa dá regenerovať alebo využiť ako palivo.

Aktualizovaný program konferencie Odpady 2024

Aktualizovaný program konferencie Odpady 2024

Organizátor podujatia Ekos Plus pozýva na 12. ročník odbornej konferencie, ktorá sa uskutoční už tento týždeň, 20. - 21. júna v Žiline.

EE Club: Ako výrobcovia financujú triedený zber (Pozvánka na diskusiu)

EE Club: Ako výrobcovia financujú triedený zber (Pozvánka na diskusiu)

Denník Odpady-portal.sk pozýva na ďalšie podujatie v rámci cyklu diskusií EE CLUB.

X
X
X
X