NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Vákuový systém zberu komunálneho odpadu existuje vo viacerých mestách Európy

Zaujímavú inovatívnu technológiu zberu komunálneho odpadu dodáva svojim zákazníkom švédska spoločnosť Envac. Klasické smetné koše a smetiarske autá v uliciach miest nahrádza centrálny pneumatický podtlakový podzemný potrubný systém. Systém pracuje nepretržite a preto sa smeti dostávajú z ulíc preč takmer ihneď po ich odhodení do zbernej nádoby. Výrobca zo Švédska uvádza, že po vybudovaní potrubného systému zberu komunálneho odpadu sa zníži potreba odvozu smetí o 90%.

Vákuový systém zberu komunálneho odpadu existuje vo viacerých mestách Európy

Hammarby Sjöstad   
Ilustračné foto: Envacgroup.com   

Podľa Envac je potrubný systém zberu komunálneho odpadu vhodný do mestských obytných štvrtí, historických centier miest, nemocníc, obchodných centier, kancelárskych budov, zábavných parkov a letiskových terminálov.

Po tom, čo sú smeti vhodené do niektorej zo zberných nádob (recyklovateľné plasty, papier, bioodpad, zmiešaný odpad), sú pomocou podtlaku prepravené uzatvoreným systémom podzemných potrubí do vzdialeného centrálneho zberného terminálu. Tu sú vyseparované smeti zhutňované lisovaním a následne odvážané nákladným vozidlom ku koncovým spracovateľom.

Pneumatický potrubný systém odstráňuje nevýhody klasického manuálno-mechanického systému zberu komunálneho odpadu v mestách – najmä preplnené smetné koše, smetiarske vozidlá spôsobujúce dopravné zápchy v preplnených uliciach miest počas odvozu smetí, hluk a množstvo výfukových plynov. Systém je hermeticky uzatvorený, takže nepriťahuje drobné hlodavce a ani hmyz, navyše sa okolo zberných nádob nešíri nepríjemný zápach.

Pneumatický potrubný systém zatiaľ nedokáže prepravovať sklo a veľkoobjemný odpad, ktoré by mohli poškodiť potrubie. Ďalšou nevýhodou tohto systému sú vysoké investičné náklady na jeho vybudovanie. Príkladom môže byť francúzske mesto Romainville, ležiace v severovýchodnej časti metropolitnej oblasti Paríža (department Seine-Saint-Denis, región Ile-de-France), kde bol v minulom roku takýto potrubný systém uvedený do prevádzky. Potrubný systém v meste Romainville zabezpečuje zber komunálneho odpadu z dvoch mestských častí s približne 2 600 domácnosťami a 5 800 obyvateľmi. Systém zahŕňa 106 miest so zbernými nádobami, 4 kilometre potrubia a centrálny zberný terminál.

Celkové náklady na vybudovanie tohto potrubného systému dosiahli 10 miliónov EUR, z ktorých mesto zaplatilo 2,8 milióna EUR. Zvyšná časť bola hradená z verejných zdrojov a rôznych grantov. V súčasnosti je podľa informácií spoločnosti Envac približne 600 miest v 18 krajinách sveta, ktoré využívajú centrálny pneumatický podtlakový podzemný potrubný systém zberu komunálneho odpadu.

Mestá s potrubným systémom zberu komunálneho odpadu:

  • Čína: Guangzhou, Datong, Shenzhen, Tianjin (Eco-City)

  • Fínsko: Espoo (Suurpelto)

  • Holandsko: Almere

  • Kanada: Montreal, Quebec

  • Saudská Arábia: Rijád (King Abdullah Financial District)

  • Španielsko: Barcelóna, Bilbao, Valencia, Sevilla, Cartagena

  • Švédsko: Brandbergen, Essinge Udde, Centralsjukhuset Karlstad, Mariatorget, Nissa Strand

  • Veľká Británia: Londýn (Wembley City)

  • USA: New York (Roosevelt Island), New Jersey (Summit Plazza), Orlando (Disney World)

(Zdroj: Envacgroup.com, Innovcity.com)


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti v decembri 2021

Evidenčné a ohlasovacie povinnosti v decembri 2021

Aké evidenčné a ohlasovacie povinnosti v odpadovom hospodárstve musí dodržiavať držiteľ odpadu, sprostredkovateľ alebo obchodník v decembri 2021? Prinášame vám ich prehľad.

Pozvánka na konferenciu: Ekoinovačné Slovensko 2021

Pozvánka na konferenciu: Ekoinovačné Slovensko 2021

Slovenská agentúra životného prostredia v spolupráci s Ministerstvom životného prostredia SR pozývajú na konferenciu s podtextom "Udržateľné produkty a služby pre obehové hospodárstvo".

Väčšina ľudí, ktorí rozhodujú o reguláciách, považuje značkových výrobcov za lídrov udržateľnosti na Slovensku

Väčšina ľudí, ktorí rozhodujú o reguláciách, považuje značkových výrobcov za lídrov udržateľnosti na Slovensku

Prieskum medzi vybranými zástupcami štátnych a verejných úradov, neziskových organizácií a ďalšími „decision makermi“ odhalil, aké je vnímanie aktivít značkových výrobcov v rôznych oblastiach trvalej udržateľnosti na Slovensku.