Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Recyklačný fond: V likvidácii opotrebovaných vozidiel je SR na špičke

Vznikla u nás sieť 38-ich autorizovaných prevádzok na spracovanie opotrebovaných vozidiel, aj s vybudovanými zbernými miestami.

Recyklačný fond: V likvidácii opotrebovaných vozidiel je SR na špičke

Dreamstime.com

  • Aktuality |  02.10.2012 |  SITA | redakcia

BRATISLAVA - Výrobcovia a dovozcovia automobilov sú na Slovensku na špičke v spoľahlivosti uhrádzania príspevkov na recykláciu do Recyklačného fondu. Informovala o tom Katarína Arvayová z agentúry Paper Life, ktorá pripravuje tlačové výstupy Recyklačného fondu.

Podľa Arvayovej aj vďaka tomu vznikla u nás sieť 38-ich autorizovaných prevádzok na spracovanie opotrebovaných vozidiel, aj s vybudovanými zbernými miestami.

Podľa riaditeľa Recyklačného fondu Jána Líšku tak vznikol efektívny systém komplexného zberu a spracovania starých vozidiel, s dostatočnými kapacitami z hľadiska počtu, aj územného rozloženia.

"Dobudovali sa aj kapacity na zhodnocovanie jednotlivých vyseparovaných zložiek z automobilov, takže je reálne splniť Európskou úniou požadované zhodnotenie opotrebovaných vozidiel na 95 percent," dodal.

V tomto roku bola do prevádzky spustená technológia na zhodnocovanie autoskiel v Šelpiciach pri Trnave. Rovnako sa podľa Líšku vyriešil aj problém s technológiou zhodnocovania zmiešaných textilných odpadov zo starých vozidiel.

"Projekt firmy PR Krajné v okrese Myjava vďaka technológii Stered zostavil komplexnú technologickú linku, spôsobilú tento hodnotný textilný materiál spracovať a zhodnotiť ho na výrobu nových výrobkov so širokým využitím v stavebníctve a v dopravnej infraštruktúre," uviedol Líška a dodal, že v skúšobnej prevádzke je aj technológia na zhodnocovanie plastových odpadov zo spracovania starých vozidiel vo Zvolene - Lieskovci.

V roku 2011 sa v SR spracovalo 34 915 starých vozidiel a za prvý polrok tohto roku to bolo 14 869 vozidiel. Sú to podľa jeho slov optimálne výsledky a k záujmu o spracovanie prispievajú aj Recyklačným fondom vyplácané paušálne príspevky spracovateľom vozidiel.

Sektor vozidiel Recyklačného fondu v roku 2011 podporil 18 žiadostí, vrátane deviatich žiadostí o uzavretie rámcovej zmluvy spracovateľa starých vozidiel. Suma schválených finančných prostriedkov predstavovala 1,54 milióna eur a z účtu sektora bolo vyplatených 4,59 milióna eur.

V budúcnosti bude podľa Líšku zachované poskytovanie finančných prostriedkov formou paušálnych príspevkov za spracovanie starých vozidiel. "Finančná podpora však už nepôjde na budovanie nových kapacít, ale len na účely technologického zlepšenia," priblížil.

Cieľom je znižovať náklady na prvotné spracovanie starých vozidiel a podporu jednoduchých technológií na objemové zmenšenie niektorých vyseparovaných častí, ako aj technológie, ktoré zabezpečia záväzné limity pre rozsah opätovného použitia častí starých vozidiel a zhodnocovania odpadov zo spracovania starých vozidiel.

"Pre selektívne spracovanie podporíme jednoduché technológie na objemové zmenšenie niektorých vyseparovaných častí, ako napríklad drviče na plasty, paketovacie lisy na odstrojené karosérie, malé shreddre na spracovanie autokáblov, olejových filtrov a zariadení na ekologické odstránenie prevádzkových kvapalín (SEDA)," vysvetlil zámer riaditeľ Recyklačného fondu s dodatkom, že v primeranej miere podporia aj logistiku zberu starých vozidiel, čiže odťahové vozidlá.

"V roku 2010 zozbierali a materiálovo spracovali subjekty podporené fondom 37 889 starých vozidiel, pritom v roku 2009 to bolo až 72 508 starých vozidiel, čo však bolo ovplyvnené šrotovným. V roku 2004 sa však na Slovensku spracovalo iba 723 kusov starých vozidiel," uzavrel Ján Líška.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zväz odpadového priemyslu sa rozrástol o nových členov

Zväz odpadového priemyslu sa rozrástol o nových členov

Rady organizácie rozšírili dve spoločnosti.

Ministerstvo vykúpilo pozemky pri skládke. Dve firmy zinkasujú 113-tisíc eur

Ministerstvo vykúpilo pozemky pri skládke. Dve firmy zinkasujú 113-tisíc eur

Minister viní svojho predchodcu, že rezort pozemky nevyvlastnil.

Slovensko na Deň Zeme spoznáva tohtoročných víťazov enviro ocenenia Atlas

Slovensko na Deň Zeme spoznáva tohtoročných víťazov enviro ocenenia Atlas

Ochrana zdrojov pitnej vody, návrat vzácnych druhov vtákov či menej odpadu pri online nákupoch – Nadácia VÚB rozdala enviroceny Atlas.