Prípravu na rozhodnutie o pezinskej skládke odpadov inšpekcia neukončila | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Prípravu na rozhodnutie o pezinskej skládke odpadov inšpekcia neukončila

Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) zatiaľ nepristúpila k rozhodovaniu o skládke odpadov v Pezinku. O povolenie sporná skládka definitívne prišla v máji minulého roku po zásahu Najvyššieho súdu. Podľa hovorcu inšpekcie Michala Štefánka sa stále nachádzajú v prípravnej fáze.

Prípravu na rozhodnutie o pezinskej skládke odpadov inšpekcia neukončila

Ilustračné foto: Flickr

Najvyšší súd vlani ukončil viacročný súdny spor, v ktorom Pezinok a jeho obyvatelia napokon úspešne napadli zákonnosť skládky.

Veľkú environmentálnu kauzu súd vrátil na druhostupňové odvolacie konanie. Štefánek TASR informoval, že SIŽP v súčasnosti pripravuje podklady pre ďalšie konanie.

„V prípade skládky odpadov v Pezinku ide o zložitý právny problém. Stavba je totiž nielen povolená, ale aj skolaudovaná, územné rozhodnutie je právoplatné atď. Preto si samotné konanie vyžaduje dlhší čas,“ vysvetlil hovorca inšpekcie.

Podľa Štefánka dopredu nie je možné prejudikovať ďalší postup inšpekcie. „Ani termíny a samotný výsledok konania,“ doplnil.

Fakt, že inšpekcia za rok nerozhodla v kauze nepovažujú za problém Pezinčania, ani investor skládky. „Absolútne nám to nesúri,“ uviedol pre TASR Ján Man mladší, predseda predstavenstva akciovej spoločnosti Ekologická skládka.

„Skládku sme zavreli, nefungujeme. Prevádzkujeme ju len tým štýlom, že si plníme povinnosti, ale nevozíme na ňu odpad. Nejako nemáme záujem to teraz otvárať,“ vysvetlil Man mladší, že záležitosť nebudú na inšpekcii súriť.

„Momentálny stav je pre nás nie nevyhovujúci,“ reagovala právna zástupkyňa Pezinčanov Zuzana Čaputová. Práve o odvolaní obyvateľov mesta ako aj odvolaní samotného mesta sa bude na inšpekcii rozhodovať. Podľa právničky inšpekcia nemá na toto rozhodnutie žiadnu lehotu.

Čaputová objasnila, že SIŽP môže ich odvolaniu vyhovieť, zrušiť prvostupňové povolenie pre skládku a vrátiť vec prvostupňovému orgánu na ďalšie konanie. Môže však aj sama rozhodnúť v merite veci, zastaviť konanie a nepovoliť skládku.

„Tiež môže skládku povoliť, ako to urobila v roku 2008, alebo zastaviť konanie, ak navrhovateľ zobral návrh späť,“ vymenovala možnosti.

Naťahovanie konania ohľadom pezinskej skládky môže byť podľa Čaputovej v prospech obyvateľov, ktorí proti otvoreniu ďalšej skládky v malokarpatskom meste dlhoročne bojujú. Medzičasom boli totiž povolené dve nové kazety v jestvujúcich skládkach v Dubovej a v Senci a tak potreba ďalšej skládky opäť klesla, vysvetlila.

Pezinok navyše pripravuje nový územný plán, ktorý by mal opäť novú skládku odpadov v ich meste zakázať. Takýto regulatív je už aj v súčasnom územnom pláne, investor však jeho prijatie dlhodobo spochybňuje.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Slovensko potrebuje urýchliť sanáciu envirozáťaží. Inšpirovať sa môžeme Českom

Slovensko potrebuje urýchliť sanáciu envirozáťaží. Inšpirovať sa môžeme Českom

V súčasnosti na Slovensku sanujeme v priemere osem lokalít ročne. Ak by štát pokračoval takýmto tempom, sanácia všetkých envirozáťaží by trvala viac ako sto rokov.

Odmietli centrum na zhodnocovanie odpadu pod Tatrami

Odmietli centrum na zhodnocovanie odpadu pod Tatrami

Zámer spoločností SPP a Brantner na vybudovanie zariadenia na spracovanie bioodpadu narazil na odpor obyvateľov.

Pozreli sa do hnedých nádob a zanalyzovali kuchynský odpad z domácností

Pozreli sa do hnedých nádob a zanalyzovali kuchynský odpad z domácností

Väčšinu obsahu hnedých nádob tvoril kuchynský odpad. Našiel sa však i odpad zo záhrad, kompostovateľné vrecká a v menšej miere aj nerozložiteľné znečistenie.