Prípravu na rozhodnutie o pezinskej skládke odpadov inšpekcia neukončila | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Prípravu na rozhodnutie o pezinskej skládke odpadov inšpekcia neukončila

Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) zatiaľ nepristúpila k rozhodovaniu o skládke odpadov v Pezinku. O povolenie sporná skládka definitívne prišla v máji minulého roku po zásahu Najvyššieho súdu. Podľa hovorcu inšpekcie Michala Štefánka sa stále nachádzajú v prípravnej fáze.

Prípravu na rozhodnutie o pezinskej skládke odpadov inšpekcia neukončila

Ilustračné foto: Flickr

Najvyšší súd vlani ukončil viacročný súdny spor, v ktorom Pezinok a jeho obyvatelia napokon úspešne napadli zákonnosť skládky.

Veľkú environmentálnu kauzu súd vrátil na druhostupňové odvolacie konanie. Štefánek TASR informoval, že SIŽP v súčasnosti pripravuje podklady pre ďalšie konanie.

„V prípade skládky odpadov v Pezinku ide o zložitý právny problém. Stavba je totiž nielen povolená, ale aj skolaudovaná, územné rozhodnutie je právoplatné atď. Preto si samotné konanie vyžaduje dlhší čas,“ vysvetlil hovorca inšpekcie.

Podľa Štefánka dopredu nie je možné prejudikovať ďalší postup inšpekcie. „Ani termíny a samotný výsledok konania,“ doplnil.

Fakt, že inšpekcia za rok nerozhodla v kauze nepovažujú za problém Pezinčania, ani investor skládky. „Absolútne nám to nesúri,“ uviedol pre TASR Ján Man mladší, predseda predstavenstva akciovej spoločnosti Ekologická skládka.

„Skládku sme zavreli, nefungujeme. Prevádzkujeme ju len tým štýlom, že si plníme povinnosti, ale nevozíme na ňu odpad. Nejako nemáme záujem to teraz otvárať,“ vysvetlil Man mladší, že záležitosť nebudú na inšpekcii súriť.

„Momentálny stav je pre nás nie nevyhovujúci,“ reagovala právna zástupkyňa Pezinčanov Zuzana Čaputová. Práve o odvolaní obyvateľov mesta ako aj odvolaní samotného mesta sa bude na inšpekcii rozhodovať. Podľa právničky inšpekcia nemá na toto rozhodnutie žiadnu lehotu.

Čaputová objasnila, že SIŽP môže ich odvolaniu vyhovieť, zrušiť prvostupňové povolenie pre skládku a vrátiť vec prvostupňovému orgánu na ďalšie konanie. Môže však aj sama rozhodnúť v merite veci, zastaviť konanie a nepovoliť skládku.

„Tiež môže skládku povoliť, ako to urobila v roku 2008, alebo zastaviť konanie, ak navrhovateľ zobral návrh späť,“ vymenovala možnosti.

Naťahovanie konania ohľadom pezinskej skládky môže byť podľa Čaputovej v prospech obyvateľov, ktorí proti otvoreniu ďalšej skládky v malokarpatskom meste dlhoročne bojujú. Medzičasom boli totiž povolené dve nové kazety v jestvujúcich skládkach v Dubovej a v Senci a tak potreba ďalšej skládky opäť klesla, vysvetlila.

Pezinok navyše pripravuje nový územný plán, ktorý by mal opäť novú skládku odpadov v ich meste zakázať. Takýto regulatív je už aj v súčasnom územnom pláne, investor však jeho prijatie dlhodobo spochybňuje.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zvolili nové vedenie a prezentovali komunálnu techniku. Čo priniesol jarný snem ZOVP (+FOTO)

Zvolili nové vedenie a prezentovali komunálnu techniku. Čo priniesol jarný snem ZOVP (+FOTO)

Jarný snem Združenia organizácií verejných prác SR sa konal 25. mája 2023 v Patinciach.

OZV ENVI - PAK prezentovala novú online hru o triedení odpadu

OZV ENVI - PAK prezentovala novú online hru o triedení odpadu

Hra je určená pre širokú verejnosť a nadväzuje na behaviorálne techniky, ktorými ENVI - PAK motivuje ľudí k pozitívnej zmene správania.

Čo všetko vieme o mikroplastoch? Sú všade, no nakoľko nám škodia zatiaľ nie je jasné

Čo všetko vieme o mikroplastoch? Sú všade, no nakoľko nám škodia zatiaľ nie je jasné

Drobné plastové čiastočky sa vyskytujú aj na najodľahlejších miestach na planéte, konzumujeme ich v potravinách a vdychujeme zo vzduchu. Doposiaľ však nemáme jednoznačné závery o tom, či negatívne vplývajú na ľudské zdravie a fungovanie ekosystémov.