Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Spracovatelia a zberovky nesúhlasia s novým zákonom o odpadoch

Združenia, ktoré podľa ich názoru reprezentujú približne 80 % trhu spoločností z oblasti zberu a recyklácie odpadov na Slovensku, nesúhlasia s predkladaným zákonom o odpadoch. Zákon podľa nich nerešpektuje súčasné podnikateľské subjekty pôsobiace v odpadovom hospodárstve, nepodporuje a nerozvíja možnosti zberu, recyklácie a nakladania s odpadmi na tomto území, ale smeruje k útlmu odpadového hospodárstva.

Spracovatelia a zberovky nesúhlasia s novým zákonom o odpadoch

Flickr

Združenia poukazujú na to, že návrh zákona vytvára silné postavenie organizácií zodpovednosti výrobcu (OZV), pretože neumožňuje zberovým spoločnostiam, recyklátorom a spracovateľom odpadov, vstúpiť na trh nakladania s odpadom bez zmluvného obmedzenia držiteľa odpadu výrobcami, aj prostredníctvom OZV. „Predkladaný návrh zákona o odpadoch je vo svojej podstate privatizáciou existujúceho slovenského odpadového hospodárstva vybranou skupinou OZV, je protiprávny a zrejme protiústavný, diskriminuje súčasné organizácie pôsobiace v odpadovom hospodárstve na Slovensku, legislatívnym zákazom zúčastniť sa v systémoch vybraných výrobcov OZV. Navrhovaný zákon o odpadoch bráni v rovnosti podnikania,  transparentnosti a hospodárskej súťaži,“ konštatujú vo svojom vyhlásení.

Zberové spoločnosti a spracovatelia sa obávajú monopolizácie odpadového hospodárstva zahraničnými výrobcami a dovozcami prostredníctvom OZV. Poukazujú tiež na riziká, ktoré má spôsobiť to, že zákon ruší naviazanie druhotných surovín na cenovú indexáciu. Obávajú sa toho, že zákon vytvára komerčné predpoklady fungovania nových systémov pre vybraných výrobcov a dovozcov, ktorí budú môcť bez kontroly predražovať a ovládať finančné toky v oblasti kolektívneho plnenia povinností. „Tieto opatrenia smerujú k monopolizácii trhu s odpadmi na Slovensku,“ uvádza sa v tlačovej správe združenia. Zdôrazňujú tiež skutočnosť, že právo Európskej únie neprikazuje, aby peniaze vyzbierané od občanov pri kúpe nových produktov a tovarov (podľa združení ide o 300-350 mil. eur za rok) boli spravované organizáciami zodpovednosti výrobcov, teda výrobcami a dovozcami.

Vyhlásenie podpísali združenia APOH – Asociácia podnikateľov v odpadovom hospodárstve, RÚReP - Republiková únia recyklačného priemyslu, ZRSM – Združenie na rozvoj recyklácie stavebných materiálov a ANSDS – Asociácia nezávislých spracovateľov druhotných surovín.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zdraží sa energetické zhodnocovanie odpadu. Do ETS chce pristúpiť aj Spojené kráľovstvo

Zdraží sa energetické zhodnocovanie odpadu. Do ETS chce pristúpiť aj Spojené kráľovstvo

Konzultácie k zámeru pripojiť sa do ETS potrvajú do začiatku augusta.

Prevzali ďalšieho hráča v odpadoch. Skupina KOSIT sa rozrastá o novú firmu

Prevzali ďalšieho hráča v odpadoch. Skupina KOSIT sa rozrastá o novú firmu

Najnovšou akvizíciou KOSIT-u je firma s miliónovými obratmi. Na trhu je už takmer 25 rokov.

Až polovicu vyhodených potravín by sme mohli ušetriť. Ponúkajú sa dve riešenia

Až polovicu vyhodených potravín by sme mohli ušetriť. Ponúkajú sa dve riešenia

Zabezpečenie kontinuálneho chladenia by mohlo ročne zachrániť 620 miliónov ton potravín a znížiť emisie z potravinového odpadu o viac ako 40 %. Podobné výsledky sa však dajú docieliť aj skrátením dodávateľských reťazcov.

X
X
X
X