V princípe „jedna obec – jedna zmluva“ majú byť výnimky. Tie, ktorých sa princíp netýka | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

V princípe „jedna obec – jedna zmluva“ majú byť výnimky. Tie, ktorých sa princíp netýka

Europoslanec Richard Sulík sa v marci tohto roku opätovne pýtal Európskej komisie na zákon o odpadoch a princíp „jedna obec – jedna zmluva“. Komisia v júli odpovedala, že jej slovenské ministerstvo životného prostredia vysvetlilo, že v princípe budú výnimky. Envirorezort tvrdí, že jedinou výnimkou, bude tá, že princíp sa nebude týkať nikoho, s výnimkou systémov pre obaly a neobaly.

V princípe „jedna obec – jedna zmluva“ majú byť výnimky. Tie, ktorých sa princíp netýka

redakcia

Richard Sulík položil prvýkrát Komisii otázky týkajúce sa nového zákona o odpadoch už 17. 10. 2014, Komisia vtedy odpovedala 28. 11. 2014. Sulík reagoval na odpovede ďalšou otázkou 19. 1. 2015, v mene Komisie odpovedala 4. 3. 2015 komisárka Bieńkowská. Europoslanec považoval jeho otázky za nezodpovedané, preto o dva dni opätovne položil otázky Komisii.

Týkali sa najmä princípu „jedna obec = jedna zmluva“, ktorý v novom zákone o odpadoch v §81 odst. 22 určuje, že obec môže pre nakladanie s odpadmi z obalov a odpadov z neobalových výrobkov zbieraných spolu s odpadmi z obalov uzavrieť zmluvu len s jednou organizáciou zodpovednosti výrobcov pre obaly na obdobie najmenej jedného kalendárneho roka.

Akým spôsobom odôvodnila Slovenská republika Komisii princíp „jedna obec – jedna zmluva“, t. j. že každá obec môže uzatvoriť zmluvu len s jednou oprávnenou organizáciou, čím môže dôjsť k monopolizácii trhu a zániku oprávnených organizácií?“, spýtal sa europoslanec za SaS.

Ako vyplýva z odpovede Európskej komisie, „o princípe „jedna obec – jedna zmluva“slovenské orgány objasnili, že existujú niektoré výnimky z tohto princípu“. Zároveň Komisia uviedla, že zmluvné vzťahy so zberovými spoločnosťami, ktoré vyhrali postup verejného obstarávania, nebudú ukončené, len sa budú musieť prispôsobiť novej právnej úprave v tejto oblasti. Vyhýbavo sa opäť vyjadrila k ďalším otázkam.

MŽP: výnimkou z menšiny je väčšina

Nový zákon o odpadoch, ktorý vstúpi do platnosti 1. januára budúceho roku, predpokladá vznik organizácií zodpovednosti výrobcov pre viacero prúdov odpadov. Princíp „jedna obec = jedna zmluva“ sa však podľa nového zákona bude vzťahovať iba na zmluvy obcí s organizáciou zodpovednosti výrobcov pre obaly. V prípadoch iných prúdov odpadov sa nevyžaduje uzatváranie zmluvy OZV s obcami.

Podľa ministerstva životného prostredia nebude mať princíp „jedna obec = jedna zmluva“ žiadnu výnimku. Výnimkou však bude, že tento princíp sa bude týkať všetkých prúdov odpadov, s výnimkou tých, ktoré sa netýkajú obalov a neobalov – teda väčšiny prúdov.

Na rokovaniach odznelo, že princíp „jedna OZV – jedna obec“ sa vzťahuje výlučne pre oblasť obalov a neobalov a neuplatňuje sa pre inú oblasť ako napríklad elektrické a elektronické zariadenia, či batérie a akumulátory. Zrejme toto považuje Komisia za výnimku, ak sa to dá takto nazvať. O inej „výnimke“ vedomosť nemáme,“ uviedol pre Odpady-portal.sk hovorca rezortu Maroš Stano.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Nové pravidlá ochránia spotrebiteľov pred greenwashingom, sľubuje eurokomisia

Nové pravidlá ochránia spotrebiteľov pred greenwashingom, sľubuje eurokomisia

Ak bude nejaký podnik tvrdiť, že obal, ktorý predáva je vyrobený z 30 % recyklovaných plastov, bude musieť tieto tvrdenia podložiť overenými informáciami. Hlavným cieľom je ochrana spotrebiteľov.

Spustili plne automatickú linku na triedenie odpadu. Pre Brno ju postavila slovenská firma (+ foto)

Spustili plne automatickú linku na triedenie odpadu. Pre Brno ju postavila slovenská firma (+ foto)

Nová prevádzka má oproti manuálnej linke poskytnúť násobne čistejšie vytriedenie.

Nárast množstiev aj viac odhalených prípadov nezákonnej prepravy. Komisia ukázala nové čísla

Nárast množstiev aj viac odhalených prípadov nezákonnej prepravy. Komisia ukázala nové čísla

Celkové množstvo nebezpečného odpadu prepraveného v rámci Únie aj z Únie sa od roku 2001 do roku 2019 zdvojnásobilo.