Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Ako dlho má výkupňa kovov uchovávať kamerový záznam?

Zákon stanovuje 14 dní, vyhláška o evidencii jeden rok. Koľko záznamov treba viesť? Kto ich môže žiadať? Poznáme reakciu ministerstva.

Ako dlho má výkupňa kovov uchovávať kamerový záznam?

Foto: Fotolia

Podľa § 16 odst. 8 h) zákona o odpadoch musí ten, kto vykonáva zber alebo výkup kovového odpadu podľa odseku 6 alebo výkup kovového odpadu podľa odseku 7, monitorovať priestor s umiestneným kovovým odpadom kamerovým systémom, uchovávať záznam z kamerového systému počas 14 dní odo dňa jeho zhotovenia a na vyžiadanie tento záznam poskytnúť orgánom štátnej správy odpadového hospodárstva.

§ 9 odst. 3 Vyhlášky č. 366/205 o evidenčnej povinnosti a ohlasovacej povinnosti sa však uvádza, že opis a dokumentácia, ktorú tvorí fotodokumentácia alebo videodokumentácia o kovovom odpade od vstupu do zariadenia na zber odpadov až po jeho konečné umiestnenie v zariadení na zber odpadov sa uchováva jeden rok.

To znamená, že videodokumentáciu o kovovom odpade má uchovávať jeden rok, hoci iný paragraf ustanovuje, že záznam z kamerového systému sa má uchovávať počas 14 dní.

Aj podľa zákona č. 122/2013 o ochrane osobných údajov, §17 odst. 7, ak záznam nie je využitý na účely trestného konania alebo konania o priestupkoch, je ten, kto ho vyhotovil, povinný ho zlikvidovať najneskôr v lehote 15 dní, ak osobitný zákon neustanovuje inak.

Slovenské právne predpisy tak ustanovujú najmenej dva rôzne termíny, dokedy je videodokumentácia o kovovom odpade alebo záznam z kamerového systému potrebné uchovávať.

Ministerstvo životného prostredia tvrdí, že lehota v zákone o ochrane osobných údajov nie je v rozpore s lehotou stanovenou vyhláškou, nakoľko výkupňa odpadov nie je priestor prístupný verejnosti.

V prvom rade si treba uvedomiť, že MŽP SR nie je oprávnené vykladať zákon o ochrane osobných údajov. Lehota uvedená vo vyhláške o evidenčnej povinnosti a ohlasovacej povinnosti nie je v rozpore s lehotou uchovávania záznamu v zmysle zákona o ochrane osobných údajov, nakoľko v zmysle vyhlášky k zákonu o odpadoch nejde o monitorovanie priestoru prístupného verejnosti, ale len o fotodokumentáciu alebo videodokumentáciu o kovovom odpade od vstupu do zariadenia na zber odpadov až po jeho konečné umiestnenie v zariadení na zber odpadov,“ uviedol pre Odpady-portal.sk Maroš Stano, hovorca rezortu.

Otázkou ostáva, či je výkupňa odpadu priestorom prístupným verejnosti.

Podľa zákona o ochrane osobných údajov (§ 15 odst. 7) je ním totiž „priestor, do ktorého možno voľne vstupovať a v ktorom sa možno voľne zdržiavať bez časového obmedzenia alebo vo vymedzenom čase, pričom iné obmedzenia, ak existujú a sú osobou splnené, nemajú vplyv na vstup a voľný pohyb osoby v tomto priestore, alebo je to priestor, ktorý tak označuje osobitný zákon.“

Dve kamery, dva termíny odstránenia záznamu?

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Eurofondy z OP KŽP sa v tomto roku na 90 % nevyčerpajú, priznáva ministerstvo

Eurofondy z OP KŽP sa v tomto roku na 90 % nevyčerpajú, priznáva ministerstvo

Prijímatelia príspevkov z OP KŽP sa potýkajú s výrazným zdražením stavebných prác. Tie v mnohých prípadoch nie je možné obstarať za pôvodne predpokladané ceny.

Slnečné žiarenie rozkladá plasty v mori na desaťtisíce chemických zlúčenín

Slnečné žiarenie rozkladá plasty v mori na desaťtisíce chemických zlúčenín

Z novej štúdie vyplýva, že plasty možno nie sú v životnom prostredí také odolné a trvácne, ako sa predpokladalo. Slnko mení a degraduje aj mikroplasty.

Hlavné mesto si bude zabezpečovať triedenie odpadu vo vlastnej réžii

Hlavné mesto si bude zabezpečovať triedenie odpadu vo vlastnej réžii

Mesto tiež prezradilo, za akú sumu odkúpilo triediacu linku od spoločnosti Bratislavská recyklačná.