Dvořák Hager & Partners
REDOX
INISOFT

V Šamoríne schválili plazmovú spaľovňu, obyvatelia sú pobúrení

Zariadenie na vysokoteplotné zhodnocovanie odpadu plazmovou technológiou v Šamoríne dostalo od rezortu životného prostredia zelenú. Ľudia z Šamorína a okolia sú vystrašení, proti spaľovni viackrát protestovali. Ak sa chcú proti stanovisku MŽP SR odvolať, musia to stihnúť do dneška.

V Šamoríne schválili plazmovú spaľovňu, obyvatelia sú pobúrení

Foto: Flickr

Produktom zariadenia spracujúceho odpad by mali byť elektircká energia, teplo a technické plyny. "V blíykosti záujmových sa nachádya lokálna skládka komunálneho a iného odpadu, ktorá patrí Združeniu obcí horného Žitného ostrova a ktorej negatívne dopady by sa realiyáciou zámeru znížili na minimum," uvádza rezort v správe o hodnotení projektu. Ministerstvo prepdokladá, že stavba novej spaľovne by mala byť ukončená v decembri 2017 až marci 2018. 

Obyvatelia vidia situáciu inak a boja sa práve environmentálnych dopadov. Nová spaľovňa podľa nich zhorší kvalitu ovzdušia v celom regióne. "Bolo prisľúbené, že sa nebude nič stavať, že všetko je v poriadku, ale zatiaľ poza naše chrbty, sa všetko legalizovalo," hovorí občiansky aktivista Martin Bollo. Voči výstavbe plazmovej spaľovne, ktorá je zároveň aj elektrárňou, už drvivá väčšina obyvateľov okolia pred časom protestovala. 

Šamorínska spaľovňa bola v októbri minulého roka témou i v NR SR. Poslanec Gabriel Csicsai (MOST-HÍD) v rámci hodiny otázok položil ministrovi životného prostredia Petrovi Žigovi viacero otázok v súvislosti s jej výstavbou.  

O reakciách obyvateľov Šamorínu informovali Noviny.sk


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Oznámenie o zbere alebo výkupe odpadu

Oznámenie o zbere alebo výkupe odpadu

Oznámenie sa podáva podľa Vyhlášky č. 366/2015 o evidenčnej povinnosti a ohlasovacej povinnosti.

Ministerstvo vydalo nové tlačivá k evidenčnej a ohlasovacej povinnosti

Ministerstvo vydalo nové tlačivá k evidenčnej a ohlasovacej povinnosti

Rezort životného prostredia na svojej stránke pravidelne aktualizuje tlačivá k vyhláške č. 366/2015 o evidenčnej a ohlasovacej povinnosti a k vyhláške č. 371/2015, ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona o odpadoch.

MŽP: Slovenská analýza o zálohovaní vzbudila v zahraničí veľký záujem

MŽP: Slovenská analýza o zálohovaní vzbudila v zahraničí veľký záujem

Analýza Inštitútu environmentálnej politiky (IEP) o dopadoch zálohovania si svojou odbornosťou získala pozornosť v zahraničí a bola prezentovaná na viacerých medzinárodných fórach. Minulý týždeň navštívil Slovensko aj zástupca výrobcov na Malte, kde sa zálohovanie tiež pripravuje.