NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

V Šamoríne schválili plazmovú spaľovňu, obyvatelia sú pobúrení

Zariadenie na vysokoteplotné zhodnocovanie odpadu plazmovou technológiou v Šamoríne dostalo od rezortu životného prostredia zelenú. Ľudia z Šamorína a okolia sú vystrašení, proti spaľovni viackrát protestovali. Ak sa chcú proti stanovisku MŽP SR odvolať, musia to stihnúť do dneška.

V Šamoríne schválili plazmovú spaľovňu, obyvatelia sú pobúrení

Foto: Flickr

Produktom zariadenia spracujúceho odpad by mali byť elektircká energia, teplo a technické plyny. "V blíykosti záujmových sa nachádya lokálna skládka komunálneho a iného odpadu, ktorá patrí Združeniu obcí horného Žitného ostrova a ktorej negatívne dopady by sa realiyáciou zámeru znížili na minimum," uvádza rezort v správe o hodnotení projektu. Ministerstvo prepdokladá, že stavba novej spaľovne by mala byť ukončená v decembri 2017 až marci 2018. 

Obyvatelia vidia situáciu inak a boja sa práve environmentálnych dopadov. Nová spaľovňa podľa nich zhorší kvalitu ovzdušia v celom regióne. "Bolo prisľúbené, že sa nebude nič stavať, že všetko je v poriadku, ale zatiaľ poza naše chrbty, sa všetko legalizovalo," hovorí občiansky aktivista Martin Bollo. Voči výstavbe plazmovej spaľovne, ktorá je zároveň aj elektrárňou, už drvivá väčšina obyvateľov okolia pred časom protestovala. 

Šamorínska spaľovňa bola v októbri minulého roka témou i v NR SR. Poslanec Gabriel Csicsai (MOST-HÍD) v rámci hodiny otázok položil ministrovi životného prostredia Petrovi Žigovi viacero otázok v súvislosti s jej výstavbou.  

O reakciách obyvateľov Šamorínu informovali Noviny.sk


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Monitoring odpadového hospodárstva | 5. - 17. 3. 2019

Monitoring odpadového hospodárstva | 5. - 17. 3. 2019

Prehľad noviniek v médiách, legislatíve, investíciách a verejnom obstarávaní v odpadovom hospodárstve za uplynulé obdobie.

Monitoring odpadového hospodárstva | 26. 2. - 5. 3. 2019

Monitoring odpadového hospodárstva | 26. 2. - 5. 3. 2019

Prehľad noviniek v médiách, legislatíve, investíciách a verejnom obstarávaní v odpadovom hospodárstve za uplynulé obdobie.

V Bratislave hľadajú vodičov smetiarskych aut. Ponúkajú plat 1578 eur

V Bratislave hľadajú vodičov smetiarskych aut. Ponúkajú plat 1578 eur

Bratislavská mestská spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) nových vodičov zberových vozidiel láka na priemerný plat takmer 1600 eur mesačne a viacero benefitov.