Vedľajšie produkty pri výrobe piva využila floridská firma na zhotovenie plastových držiakov na plechovky piva. Držiaky sú biologicky rozložiteľné, kompostovateľné a jedlé. V prípade, že sa aj odpad dostane do oceánu, špeciálny materiál nebude záťažou pre životné prostredie.
So začiatkom leta rastie v Spojených štátoch i spotreba piva. Plastové držiaky, ktoré v USA bežne predávajú spolu s plechovkami, patria medzi najhoršie typy plastov, aké môže v oceáne skončiť. Sú mimoriadne pevné a nebezpečenstvom sa stávajú najmä v oceánoch - väčšie vodné živočíchy sa do nich môžu podľa tvrdení odborníkov na morské ekosystémy beznádejne zakliesniť. Nápad firmy z americkej Floridy to môže vyriešiť.
Základom je jačmeň a pšenica
Kým konvenčné držiaky na plechovky sa v USA vyrábajú z LDPE (z polyetylénu s nízkou hustotou), floridská Saltwater Brewery v spolupráci s newyorskou agentúrou We Believers vyvinula plne rozložiteľný materiál z vedľajších produktov pivovarníctva. Základom sú nevyužité časti pšenice a jačmeňa.
"Spolu s We Believers sme vymysleli, navrhli, otestovali a vyrobili prototypy prvého jedlého držadla na plechovky. Balenie vyrobené z vedľajších produktov výrobného procesu piva namiesto zabíjania zvierat dokáže živočíchy nakŕmiť. Výrobok je taktiež 100-percentne biologicky rozložiteľný a kompostovateľný," pochválila sa spoločnosť zaoberajúca sa primárne výrobou piva.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.