Ikea používa recyklované materiály | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Ikea predáva kuchynskú linku z recyklovaných plastových fliaš

Obchodný reťazec použil prvý krát novú plastovú fóliu na predných dvierkach nábytku. Má miliardu eur na investície do obnoviteľných zdrojov.

Ikea predáva kuchynskú linku z recyklovaných plastových fliaš

Foto: Ikea

Obchodný reťazec Ikea predáva kuchynské linky s časťami vyrobenými z plastových fliaš a recyklovaného dreva. Spolu s talianskou dodávateľskou spoločnosťou 3B vyvinuli plastovú fóliu, ktorá tvorí prednú časť povrchu dvierok.

Na zakrytie povrchu zo spätne získaného dreva s rozmermi 40 x 80 cm výrobca použil zhruba 25 pollitrových PET fliaš.

Ako vyrábať lacno a zároveň ekologicky

“Najväčším problémom bolo vytvoriť fóliu z recyklovaného materiálu, ktorá by spĺňala rovnaké požiadavky na kvalitu ako fólia z originálneho materiálu. Snažili sme sa nespraviť kompromis v kvalite ani cene,” tvrdí Marco Bergamo, vedúci vývoja v spoločnosti 3B.

“Potrebujeme sa zlepšiť v inteligentnom využívaní zdrojov planéty. Našou ambíciou je zvýšiť podiel recyklovaných materiálov v produktoch,” uvádza Anna Granathová, manažérka pre vývoj produktov IKEA.

Podľa jej slov spoločnosť hľadá nové spôsoby opätovného využívania materiálov ako papier, vlákno, pena a plasty. Okrem Ikea kuchyne sa tak recyklované materiály môžu čoskoro rozšíriť aj na skrine, komody, postele, či police.

“Používanie odpadového materiálu vo výrobe je v súčasnosti stále nákladné a kuchynské predné dvierka Kungsbacka mohli byť kľudne príliš drahé. Dôležitým míľnikom vo vývoji bolo prekonanie cenovej prekážky. Udržateľnosť by mala byť pre všetkých, nielen tých, ktorí si to môžu dovoliť,” tvrdí.

Ikea získala podiel v recyklačnej spoločnosti

O tom, že tento krok myslí švédsky výrobca nábytku vážne, svedčí aj kúpa menšinového 15 % podielu v holandskej recyklačnej spoločnosti Morssinkhof Rymoplast.

Kúpa je súčasťou miliardového balíka, ktorý má Ikea k dispozícii na zabezpečenie dodávky dlhodobo udržateľných zdrojov. Má ísť o investície do lesného hospodárstva, obnoviteľnej energie, recyklácie a biomateriálov.

Morssinkhof Rymoplast je rodinná firma s 50-ročnou tradíciou recyklácie komunálneho aj priemyselného odpadu. Spracovateľská kapacita 200-tisíc ton sa má po investícii Ikea ešte zvýšiť.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Odsabotovali nám energetické využitie odpadu, reaguje hlavné mesto na rozhodnutie vlády

Odsabotovali nám energetické využitie odpadu, reaguje hlavné mesto na rozhodnutie vlády

Cenové stropy a odvody z nadmerných príjmov pre výrobcov elektriny ohrozili projekt v rámci zariadenia na energetické využitie odpadu v Bratislave. Mestský podnik tak príde o milióny eur.

Navrhujú monopolný systém RZV. MŽP zverejnilo kľúčovú štúdiu o textilnom odpade

Navrhujú monopolný systém RZV. MŽP zverejnilo kľúčovú štúdiu o textilnom odpade

Inšpiráciu môžeme hľadať vo francúzskom systéme, v prípade kontroly sa môžeme inšpirovať napríklad aj slovenským systémom zálohovania.

Čaká sa na nové nariadenie pre obaly. Treba viac udržateľných výrobkov, odkazuje slovenský envirorezort

Čaká sa na nové nariadenie pre obaly. Treba viac udržateľných výrobkov, odkazuje slovenský envirorezort

Vlastnú pozíciu k návrhom Európskej komisie chystá aj MŽP SR. Pýtali sme sa na podrobnosti.