Zvyšky jedla, kozmetiky alebo čistiacich prostriedkov v odpade spôsobujú nepríjemný zápach počas recyklácie a limitujú ďalšie využitie granulátu.
Plastový odpad obsahuje často časti zo zvyškov jedla, kozmetiky alebo čistiacich prostriedkov, spôsobujúcich nepríjemný zápach počas recyklačného procesu.
Dôvodom zápachu recyklovaného granulátu však môžu byť aj pozostatky monomérov, oxidácie a hydrolýzy. Zápach recyklovaného produktu tak často limituje možnosti jeho využitia.
Vývoj nových technológií však napreduje aj v tejto oblasti. Rakúske firmy vyrábajú zariadenia, ktoré takéto zápachy odstraňujú alebo minimalizujú.
Spoločnosť Starlinger ponúka technológiu, ktorá sa dokáže prispôsobiť požiadavkám recyklátora v závislosti od typu plastu, zdroja alebo druhu a intenzity zápachu, či vlastností vyrábaného granulátu.
Tri stupne odstraňovania zápachu pri recyklácii plastov
Technológia pozostáva z troch stupňov. V úvodnej fáze inteligentné dávkovacie zariadenie zahreje a zhomogenizuje vstupný materiál, pričom sa odstránia najnestabilnejšie zápachy.
Nasleduje odplyňovacia fáza, kde sa materiál zbavuje aj hlboko usadených zápachov. Posledným stupňom je finálna príprava granulátu, počas ktorej sa odstráni najodolnejší zápach.
“Potenciálnych zákazníkov presvedčili úspešné pokusy so vstupnými materiálmi v našom technickom centre,” uvádza Paul Niedl, manažér spoločnosti Starlinger. “Trojstupňový proces ponúka zákazníkom úplne nové možnosti uplatnenia regranulátu. Ostatné mesiace jasne naznačili, že trh potrebuje riešenie v tejto oblasti.”
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.