Komunálny odpad z Talianska do spaľovne pri Viedni | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Komunálny odpad z Talianska končí v spaľovni pri Viedni

Rakúska spoločnosť EVN priváža do spaľovne v Zwentendorfe týždenne 700 ton odpadu z Ríma a mení ho na elektrickú energiu pre domácnosti.

Komunálny odpad z Talianska končí v spaľovni pri Viedni

Foto: Wikimedia

Hlavné mesto Talianska Rím si nevedelo dať rady s odpadkami z domácností, ktoré skrášľovali aj tie turistami najviac vyhľadávané námestia. Tamojšia radnica sa preto rozhodla zbaviť sa odpadu jeho vývozom za hranice.

Ako už Odpady-portal.sk vlani informoval, Rím do Rakúska plánoval vyviezť po železnici celkovo 70 000 ton komunálneho odpadu v tomto roku. Vtedy však ešte nebolo známe, kam presne sa tento odpad bude vyvážať, ani kto bude zabezpečovať odvoz a prepravu. Informácie BBC odkrývajú viac.

Zneškodnenie odpadu má na starosti rakúska spoločnosť EVN. Patrí medzi najväčšie energetické koncerny v Rakúsku. Je popredným výrobcom elektrickej energie, zaoberá sa tiež dodávkami plynu, či odpadovým hospodárstvom. Väčšinu energie vyrába v tepelných elektrárňach.

Jeden z prevádzkových areálov sa nachádza aj v obci Zwentendorf neďaleko Viedne. A práve do miestnej spaľovne sa priváža odpad z Ríma. Každý týždeň sem dorazia v priemere tri nákladné vlaky naložené 700 tonami odpadu od obyvateľov Ríma.

Spaľovaný odpad slúži na výrobu pary, ktorá sa dodáva do neďalekej tepelnej elektrárne. Tá produkuje elektrinu pre zhruba 170-tisíc domácností v Dolnom Rakúsku.

Zaujímavosťou je, že v Zwentendorfe mala pôvodne stáť prvá atómová elektráreň v krajine. Hoci jej prvá časť bola dokončená, referendum v roku 1978 a zákaz výstavby atómiek znamenal, že odvtedy slúži už iba ako skanzen. Skupina EVN odkúpila pred vyše desiatimi rokmi celý areál.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Odmietli centrum na zhodnocovanie odpadu pod Tatrami

Odmietli centrum na zhodnocovanie odpadu pod Tatrami

Zámer spoločností SPP a Brantner na vybudovanie zariadenia na spracovanie bioodpadu narazil na odpor obyvateľov.

Pozreli sa do hnedých nádob a zanalyzovali kuchynský odpad z domácností

Pozreli sa do hnedých nádob a zanalyzovali kuchynský odpad z domácností

Väčšinu obsahu hnedých nádob tvoril kuchynský odpad. Našiel sa však i odpad zo záhrad, kompostovateľné vrecká a v menšej miere aj nerozložiteľné znečistenie.

„Superčervy“ sa živia polystyrénom. Odštartujú novú éru recyklácie?

„Superčervy“ sa živia polystyrénom. Odštartujú novú éru recyklácie?

Vedci zistili, že enzýmy v čreve larvy potemníka peruánskeho, ktorý je kŕmnym hmyzom, dokážu rozkladať polystyrén.