Rakúska spoločnosť EVN priváža do spaľovne v Zwentendorfe týždenne 700 ton odpadu z Ríma a mení ho na elektrickú energiu pre domácnosti.
Hlavné mesto Talianska Rím si nevedelo dať rady s odpadkami z domácností, ktoré skrášľovali aj tie turistami najviac vyhľadávané námestia. Tamojšia radnica sa preto rozhodla zbaviť sa odpadu jeho vývozom za hranice.
Ako už Odpady-portal.sk vlani informoval, Rím do Rakúska plánoval vyviezť po železnici celkovo 70 000 ton komunálneho odpadu v tomto roku. Vtedy však ešte nebolo známe, kam presne sa tento odpad bude vyvážať, ani kto bude zabezpečovať odvoz a prepravu. Informácie BBC odkrývajú viac.
Zneškodnenie odpadu má na starosti rakúska spoločnosť EVN. Patrí medzi najväčšie energetické koncerny v Rakúsku. Je popredným výrobcom elektrickej energie, zaoberá sa tiež dodávkami plynu, či odpadovým hospodárstvom. Väčšinu energie vyrába v tepelných elektrárňach.
Jeden z prevádzkových areálov sa nachádza aj v obci Zwentendorf neďaleko Viedne. A práve do miestnej spaľovne sa priváža odpad z Ríma. Každý týždeň sem dorazia v priemere tri nákladné vlaky naložené 700 tonami odpadu od obyvateľov Ríma.
Spaľovaný odpad slúži na výrobu pary, ktorá sa dodáva do neďalekej tepelnej elektrárne. Tá produkuje elektrinu pre zhruba 170-tisíc domácností v Dolnom Rakúsku.
Zaujímavosťou je, že v Zwentendorfe mala pôvodne stáť prvá atómová elektráreň v krajine. Hoci jej prvá časť bola dokončená, referendum v roku 1978 a zákaz výstavby atómiek znamenal, že odvtedy slúži už iba ako skanzen. Skupina EVN odkúpila pred vyše desiatimi rokmi celý areál.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.