Keňa zakázala plastové tašky. Príliš prísne na príliš chudobnú krajinu | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Keňa zakázala plastové tašky. Príliš prísne na príliš chudobnú krajinu

Krajina nie je v Afrike prvou, ktorá pristúpila k podobnému opatreniu. Extrémne kruté sankcie však môžu mať na chudobných obyvateľov skorumpovanej krajiny likvidačný vplyv.

Keňa zakázala plastové tašky. Príliš prísne na príliš chudobnú krajinu

Foto: Fotolia

Zákaz distribúcie plastových tašiek nadobudol v Keni platnosť v pondelok 28. augusta. Tí, ktorí porušujú nové nariadenie, môžu dostať pokutu až do výšky 38 000 dolárov alebo štvorročný trest odňatia slobody.

Zákaz sa vzťahuje na používanie, výrobu a dovoz plastových nákupných tašiek a podľa vlády je najnižším trestom pokuta vo výške približne 19 000 dolárov alebo jeden rok odňatia slobody. Výnimky boli udelené výrobcom, ktorí vyrábajú igelitové vrecká na priemyselné použitie.

Prvé priebežné kontroly ukázali, že veľa ľudí a obchodov v hlavnom meste Nairobi ešte balí tovar do igelitových tašiek. Väčšina obchodných reťazcov však už prestala rozdávať tašky a namiesto toho ponúkajú plátené tašky.

Zaujímavosťou je, že podobné zákazy boli už zavedené zaviedli aj v iných afrických krajinách, ako sú Kamerun, Guinea-Bissau, Mali, Tanzánia, Uganda, Etiópia, Mauritánia a Malawi, uviedla tlačová agentúra Associated Press.

Aktivista: Sankcie potrestajú chudobných

Známy kenský fotograf a aktivista Boniface Mwangi vyzval kenskú vládu, aby znížila výšku sankcií.

Podľa neho sú príliš prísne a postihujú najmä chudobných občanov, ktorí si nemôžu dovoliť zaplatiť úplatok na ceste k slobode.

odpad v Keni

Foto: Boniface Mwangi

Opatrenie vlády ostro kritizoval na Facebooku:

„Keňa je považovaná za jednu z najviac skorumpovaných krajín na svete. Za korupciu však vo väzení nenájdete jedinú osobu. Ak ste bohatí a obvinení z veľkej korupcie, obchodovania s drogami, znásilnenia alebo dokonca z vraždy a chcete sa uchádzať o verejnú funkciu, máte veľkú šancu, že budete zvolení.

Vo voľbách boli s prehľadom zvolení ľudia, ktorí sú spojení s veľkou korupciou alebo zmocnením sa pôdy. No ak ukradnete bočné zrkadlá na aute, telefón alebo kurča, buďte pripravení, že vás zlynčujú, alebo zastrelia.

Iróniou je, že po nadobudnutí účinnosti zákazu budú naše väzenia čoskoro plné ľudí, ktorí nič neukradli, ale boli pristihnutí pri používaní plastových vreciek.

V nairobských slumoch sa plastové vrecká používajú nielen na balenie potravín a skladovanie oblečenia, ale aj ako mobilné toalety. Keď si tam prenajmete dom, nemáte v cene automaticky zahrnuté aj použitie toaliet, takže za každé použitie musíte zaplatiť. Ak ste rodina, tak používanie toalety sa pre vás stáva veľmi drahou záležitosťou. Ak chce rodina ušetriť náklady, často si kupuje plastové vrecká a používa ich na toaletu.

Hoci podporujem zákaz plastových vreciek, navrhované sankcie za používanie plastových vrecúšok sú nerozumné a trestné pre najzraniteľnejšiu skupinu ľudí.

Myšlienka, že každý, kto porušuje zákaz plastových vreciek, bude potrestaný pokutou štyroch miliónov kenských šilingov (približne 32 tisíc eur – pozn. red.) alebo dvojročným väzením, dovedie do väzenia milióny chudobných ľudí, ktorí každý deň používajú takéto vrecúška.

Kenská mesačná minimálna mzda je 13 000 dolárov (104 eur), ale vieme, že mnohí ľudia zarábajú aj menej ako 4 000 dolárov (32 eur). Pokuta za používanie plastových vreciek, podobne ako je to u väčšiny zákonov v tejto krajine, spôsobí, že chudobná väčšina bude trpieť ešte viac.

Ak ste bohatí, môžete sa bez problému vyvliecť z trestu, ale ak ste chudobní, nepoužívajte od 28. augusta plastové vrecká, lebo pôjdete do väzenia.“

Vláda si za opatrením stojí

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

V plastovom priemysle môže karty zamiešať nový hráč. Črtá sa bioplast vyrobený z hmyzu

V plastovom priemysle môže karty zamiešať nový hráč. Črtá sa bioplast vyrobený z hmyzu

Muchy by najprv plastový odpad rozkladali, následne by sa z ich tiel extrahovali chemikálie pre ďalšiu plastovú výrobu.

Správca zálohovania hovorí o podvodoch a manipuláciách. Vidí za nimi aj niektorých predajcov

Správca zálohovania hovorí o podvodoch a manipuláciách. Vidí za nimi aj niektorých predajcov

Finančné škody znáša správca aj výrobcovia zapojení do systému.

Vyvážal odpad na cudzí pozemok, tvrdí polícia. Muž teraz čelí obvineniu

Vyvážal odpad na cudzí pozemok, tvrdí polícia. Muž teraz čelí obvineniu

Vyšetrovateľ v prípade vidí neoprávnené nakladanie s odpadom.