Environmentálne záťaže majú byť podľa novej legislatívy z dielne ministerstva životného prostredia dôvodom na vyvlastňovanie.
Vládny kabinet tento týždeň schválil novelu zákona o environmentálnych záťažiach, ktorá má umožniť obmedzenie vlastníckych práv. Nástroj má byť uplatnený v prípade, že zlyhajú všetky ostatné spôsoby ako získať súhlas vlastníkov pozemkov, na ktorých majú prebiehať sanačné práce nevyhnutné pre ochranu životného prostredia a zdravia obyvateľov.
„Paradoxne zavádzame nástroj, ktorý chceme používať len vo výnimočných prípadoch. Predstavuje len poistku, ak nebude možné žiadnym iným spôsobom sa s vlastníkmi dohodnúť,“ povedal minister životného prostredia László Sólymos.
Dodal, že envirorezort bude naďalej preferovať všetky ostatné možnosti – kúpu, nájom, zriadenie vecného bremena alebo ďalšie nástroje.
Na rokovanie vlády ministerstvo okrem samotnej novely zákona č.409/2011 o niektorých opatreniach na úseku environmentálnej záťaže predložilo aj návrh na skrátené legislatívne konanie. Vláda ho odobrila.
„Naliehavosť prijatia navrhovanej právnej úpravy vyplýva z akútnej potreby sanácie vybraných environmentálnych záťaží, vplyvom ktorých dochádza ku kontaminácii podzemných vôd významnej vodohospodárskej oblasti (Žitného ostrova) a iných vodohospodárskych oblastí a štátu hrozia značné hospodárske škody v prípade ohrozenia vodárenských zdrojov, ktoré zásobujú viac ako štvrť milióna obyvateľov,“ uviedol envirorezort v predkladacej správe.
MŽP SR sa inšpirovalo situáciou vo Vrakuni
V súčasnosti platí, že ak sa nepodarí dohodnúť s vlastníkom nie je možné so sanáciou začať. „Ak napríklad má niekto nereálne finančné očakávania a nie je v našich možnostiach týmto očakávaniam vyjsť v ústrety, môže zastaviť celú sanáciu záťaže, ktorá ohrozuje zdravé životné prostredie,“ pokračuje László Sólymos.
Ministerstvo tvrdí, že legislatívnu zmenu pripravilo aj na základe skúseností pri riešení skládky v bratislavskej Vrakuni. „Vlastníkom pozemkov, na ktorých sa majú sanačné práce vykonať, náleží férová kompenzácia za dočasné obmedzenie ich práv,“ zdôraznil envirorezort.
Rokovania so všetkými vlastníkmi však ešte stále neboli ukončené, pričom rezort pre sanáciu musí mať na všetkých parcelách právny vzťah k pozemku. Inak nemôže so samotnou sanáciou začať.
„Napriek novej legislatíve verím, že dôjde k dohode. A vďaka novej legislatíve bude možné predchádzať podobným situáciám aj pri sanáciách ďalších environmentálnych záťaží,“ uzavrel minister.
Návrh zasypali pripomienky
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.