NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

ASEKOL SK prekonal hranicu 6 miliónov kilogramov vyzbieraného elektroodpadu

Organizácia zodpovednosti výrobcov pre elektrozariadenia, batérie a akumulátory ASEKOL SK vyzbierala v roku 2017 viac ako 6,3 milióna kilogramov elektroodpadu a 193 tisíc kilogramov použitých prenosných batérií a akumulátorov, čo je o 10 % viac, ako v roku 2016.

ASEKOL SK prekonal hranicu 6 miliónov kilogramov vyzbieraného elektroodpadu

Kontajnery na elektroodpad, ktoré osadila spoločnosť ASEKOL SK už vo viacerých slovenských mestách | Foto: Odpady-portal.sk (Trnava, 2016)

ASEKOL SK tak splnil pre svojich klientov, ktorými sú výrobcovia a dovozcovia elektrozariadení, batérií a akumulátorov ciele zberu a recyklácie stanovené legislatívou.

Najviac zbieranými elektrozariadeniami boli televízory (1,6 mil. kg), veľké domáce spotrebiče (1,3 mil. kg) a chladničky (1,2 mil. kg). Cieľ zberu dosiahol takmer 57 % z priemerného množstva elektrozariadení uvedeného na trh v predchádzajúcich troch rokoch.

„Sme veľmi radi, že si Slováci už zvykli pri kúpe nových veľkých spotrebičov odovzdať tie staré priamo v predajni, alebo ich zaniesť na zberný dvor. Dôležitou misiou je pre nás teraz zlepšiť zbery v kategóriách, ktorých zber je najnáročnejší - to sú napríklad malé domáce spotrebiče, ako mixéry, fény, hračky, ale i mobilné telefóny, počítačové myši a iná drobná elektronika z domácností. S takýmito zariadeniami sa občanom častokrát nechce chodiť na zberné dvory. Preto, aby tieto zariadenia neskončili v zmesovom odpade a aby sa dostali do procesu recyklácie, budujeme sieť špeciálnych červeno – bielych kontajnerov, ktoré sú umiestnené v blízkosti občanov. V súčasnosti sme ich rozmiestnili už v 5 meste,“ uviedol Ronald Blaho, konateľ ASEKOL SK.

Samostatný zber elektrozariadení, batérií a akumulátorov, ktorým skončila životnosť je veľmi dôležitý a potrebný, pretože len tak je možné staré elektrozariadenia a batérie recyklovať a zabrániť, aby sa nestali zdrojom znečistenia prírody.

Zber elektroodpadu a použitých batérií a akumulátorov je financovaný z príspevkov výrobcov, ktorí na trh uvádzajú elektrospotrebiče, čiže elektrické zariadenia a batérie a akumulátory.

Na výrobcov sa podľa zákona o odpadoch (79/2015 Z. z. o odpadoch) vzťahuje princíp rozšírenej zodpovednosti, to znamená, že výrobcovia sú zodpovední za nakladanie s výrobkami z ich produkcie i po skončení ich životného cyklu, teda vo fáze elektroodpadu, či použitých batérií a akumulátorov.

Výrobcovia elektrozariadení, batérií a akumulátorov majú povinnosť zabezpečiť plnenie stanovených cieľov zberu, zhodnotenia a recyklácie, ktoré sa každoročne zvyšujú.

Zdroj: ASEKOL SK, redakcia


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na školenie: Úvod do evidencie odpadov pre pôvodcu odpadu

Pozvánka na školenie: Úvod do evidencie odpadov pre pôvodcu odpadu

Spoločnosť Inisoft pozýva záujemcov na online školenie určené pre pracovníkov spoločností, ktorí sú pôvodcami odpadov a sú zodpovední za nakladanie s odpadmi.

Pozvánka na konferenciu: APEL 2023 - Aktuálne požiadavky enviro legislatívy (aktualizovaná)

Pozvánka na konferenciu: APEL 2023 - Aktuálne požiadavky enviro legislatívy (aktualizovaná)

Spoločnosť EKOS PLUS pozýva na 7. ročník konferencie, ktorá je spojená s workshopom k novej stavebnej legislatíve.

Hodnotili odpadové hospodárstvo samospráv. ZOP ocenil tri slovenské mestá

Hodnotili odpadové hospodárstvo samospráv. ZOP ocenil tri slovenské mestá

Zväz odpadového priemyslu v hodnotení zohľadňoval spôsob spracovania odpadu aj ekonomickú efektivitu. Porovnali mestá s viac ako 20-tisíc obyvateľmi.