Dvořák Hager & Partners
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Nový druh polyméru sa dá recyklovať donekonečna. Črtá sa revolučné riešenie?

Tím vedcov z Colorado State University vynašiel spôsob, ako plasty jednoducho rozložiť na ich pôvodné molekuly.

Nový druh polyméru sa dá recyklovať donekonečna. Črtá sa revolučné riešenie?

Colorado State University

Chemická recyklácia

Čo sa týka pevnosti, životnosti a odolnosti voči teplu, nový materiál má rovnaké vlastnosti ako bežný plast. Odlišuje sa v tom, že sa dá jednoducho premeniť späť na molekuly, z ktorých bol zložený.

Proces, pomocou ktorého je to možné, sa nazýva „chemická recyklácia“ a dá sa vykonať bez toxických chemikálií či zložitých laboratórnych techník, iba za použitia katalyzátora.

Základná molekula materiálu, monomér, sa dá premeniť na polymér a naopak za podmienok, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu. Proces prebieha pri izbovej teplote, nepoužíva sa pri ňom rozpúšťadlo, reakčný čas je veľmi krátky a je naň potrebné iba veľmi malé množstvo katalyzátora.

Keďže materiál je možné jednoduchým spôsobom premeniť späť na pôvodnú surovinu, jeho hodnota sa dá opätovne získať a tým pádom sa plast dá znova použiť, prakticky neobmedzene.

Toto všetko sú dôvody, pre ktoré má podľa vedcov ich nový materiál veľký potenciál začať sa priemyselne vyrábať. „Tento polymér sa dá chemicky recyklovať a opätovne používať v princípe donekonečna,uviedol vedúci výskumu, profesor Eugene Chen. 

Materiál nestráca na hodnote

V budúcnosti by sme tak mohli vyrábať plasty, ktoré by sa, keď doslúžia, dali jednoducho umiestniť do reaktora, v ktorom by sa polyméry rozložili na monoméry a tým by sme opätovne získali ich pôvodné častice v pôvodnej kvalite.

Jedným z problémov obvyklej metódy recyklácie plastov je, že materiál postupne stráca svoje vlastnosti a s každým ďalším recyklovaním sa zmenšuje jeho kvalita, respektíve sa už nedá znova premeniť na ten istý výrobok, akým bol predtým.

Myšlienka rozloženia polymérov na monoméry nie je nová, výsledok výskumníkov z Colorada však áno. Doteraz totižto vedci boli schopní rozkladať polyméry iba pri veľmi nízkej teplote, pričom vzniknutý materiál stratil svoje vlastnosti a bol ďalej prakticky nevyužiteľný.

Výskum zatiaľ prebehol iba v prostredí laboratória a vedcov čaká ešte kus práce kým sa budú môcť uchádzať o patent.

Plastový odpad ako surovina

Autori výskumu veria, že v novom druhu polyméru sa skrýva naozajstný potenciál. Časom by mohol výrazne obmedziť výrobu nových plastov, najmä plastových výrobkov na jedno použitie, akými sú napríklad plastové tašky, fľaše, slamky alebo obalové materiály.

Práve tie sa totiž najviac podieľajú na znečistení životného prostredia. Nový materiál v spojení s chemickou recykláciou by mohol toto znečistenie zmenšiť a plastové výrobky na jedno použitie vrátiť do obehu.

Vedci tiež dúfajú, že ich polymér prispeje k tomu, aby sme plasty prestali vnímať ako odpad a začali sa na ne pozerať ako na suroviny, z ktorých sa dajú vyrobiť ďalšie kvalitné produkty.

Výsledky výskumu publikoval minulý týždeň časopis Science.Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Envirolegislatíva sa porušuje často. Ministerstvo chce vyššie pokuty a super-rýchle konania

Envirolegislatíva sa porušuje často. Ministerstvo chce vyššie pokuty a super-rýchle konania

Za prvý polrok 2018 inšpektori životného prostredia odhalili porušenie legislatívy pri každej tretej kontrole.

Zahraniční inšpektori u nás preverovali evidenciu jadrových materiálov

Zahraniční inšpektori u nás preverovali evidenciu jadrových materiálov

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) informovala, že v uplynulom čase si na ňu posvietilo viacero kontrol. Inšpektori sa zaujímali aj o búranie chladiacich veží odstavenej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach.

Polícia zadržala ďalšieho podnikateľa s odpadmi

Polícia zadržala ďalšieho podnikateľa s odpadmi

Michal Grebeči je podozrivý z nelegálneho nakladania s odpadom, polícia ho po vypočúvaní prepustila.