NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Menej odpadu z ťažby lítia. Novú technológiu zavedú v Číne

Získavanie lítia zo zeme a jeho recykláciu z batérií sprevádzajú vysoké náklady. Vyše dve tretiny batérií sa bude recyklovať v Číne.

Menej odpadu z ťažby lítia. Novú technológiu zavedú v Číne

Foto: Fotolia

V Číne vynašli nový spôsob ťažby lítia, ktorý by mal v budúcnosti nahradiť súčasnú technológiu, spôsobujúcu veľké množstvo odpadu pri súčasne nízkej profitabilite činnosti. Postup schválili vedecké štátne úrady a jeho zavedenie do komerčnej prevádzky by tak malo byť iba otázkou času.

Lítium sa používa najmä pri výrobe batérií do elektronických zariadení ako sú mobilné telefóny, laptopy a iná menšia elektronika. Predstavujú tiež základnú surovinu pri batériách do elektrických vozidiel. Kov sa však používa aj v zdravotníctve, či sklárskom odvetví.

Na jednu tonu lítia 40 ton odpadu

Hoci je Čína bohatá na surovinové zdroje a zásoby lítia patria k najväčším na svete, krajina musí 80 % uhličitanu lítneho (základného materiálu pre lítiové články) dovážať zo zahraničia kvôli zastaralej ťažobnej technológii. Tradičným postupom ťažby na jednu tonu získaného uhličitanu lítia pripadá 30 až 40 ton vyprodukovaného odpadu. Jeho následné spracovanie je tiež veľmi nákladné.

Novú technológiu vyvinuli spoločnosť Jiangxi Haohai Lithium Energy spolu s Nanchang University a ďalšími inštitúciami. Umožňuje separáciu všetkých častí vyťaženého materiálu. Podľa informácií servera čínskej tlačovej agentúry Xinhua spoločnosť plánuje investovať jednu miliardu yuanov (156 mil. dolárov) do vybudovania výrobnej linky s ročnou kapacitou 40-tisíc ton uhličitanu lítneho. V čínskej provincii Jiangxi sa nachádzajú jedny z najväčších ložísk lítia na svete, tvoriace tretinu čínskych zásob.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

V Holandsku otvorili pilotný cyklistický chodník z recyklovaného plastu

V Holandsku otvorili pilotný cyklistický chodník z recyklovaného plastu

Na stavbu použili plastové fľaše, poháre na jedno použitie aj obalový materiál. Autori projektu tvrdia, že nedlho by sme mohli jazdiť po plastových vozovkách.

Poslanci podporili protiskládkový balíček zákonov

Poslanci podporili protiskládkový balíček zákonov

Parlament v prvom čítaní podporil zmeny v poplatkoch za skládkovanie, ako i novelu zákona o odpadoch. Takzvaný protiskládkový balíček pochádza z dielne ministerstva životného prostredia. Čoho sa budú týkať zmeny?

Dobrý trh na Panenskej bol opäť aj zero waste (fotoreportáž)

Dobrý trh na Panenskej bol opäť aj zero waste (fotoreportáž)

Organizátori Dobrého trhu, ktorý sa uskutočnil 15. septembra na Panenskej ulici v Bratislave, si opäť dali záležať na ekologickom zhodnocovaní, ale aj predchádzaní vzniku odpadu.