Američania si môžu vybrať, kde skončí ich odpad | ODPADY-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Američania si môžu vybrať, kde skončí ich odpad

Službu opisujú ako „Uber pre odpad“. Spoločnosť ho dopraví na miesto, ktoré si zákazník vyberie. Potravinový odpad či recyklovateľný materiál tak neskončia na skládke.

Američania si môžu vybrať, kde skončí ich odpad

Recycle Track Systems

Kam odpad pôjde si vyberá zákaznícka spoločnosť

Spoločnosť Recycle Track Systems (ďalej RTS – pozn. red.) ponúka službu odvozu odpadu, ktorá prihliada na jeho ďalšie spracovanie. Pomocou princípu podobnému Uberu spája výrobcov s konkrétnymi spoločnosťami, ktoré odpad spracujú.

Najčastejšie ide o potravinový odpad, ktorý sa dopraví na farmy, kde sa kompostuje, alebo o odpad, ktorý sa odváža do čistiacich zariadení, v ktorých ho pripravia na ďalšie využitie.

Technológia je založená na myšlienke, aby sa dal odpad vystopovať od jeho prevzatia až na miesto, na ktorom skončí a je spracovaný. Spoločnosti tak majú možnosť vybrať si, kam presne ich odpad poputuje a odsledovať, čo sa s ním deje.

Technológia zdieľaných vozidiel funguje ako Uber

V každom smetiarskom aute spoločnosti RTS je nainštalovaná technológia zdieľania vozidiel. Zákaznícke spoločnosti dostávajú na základe tejto technológie oznámenia o tom, kam sa ich odpad odváža.

Klienti môžu požiadať aj o rozšírenú službu, ktorá sa postará o odvoz predmetov väčších rozmerov, akými sú napríklad nábytok alebo elektronika.

Špeciálne vyvinutý software zhromažďuje údaje o tom, aký typ odpadu zákaznícka spoločnosť produkuje a hľadá riešenia, ako čo najviac znížiť jej ekologickú stopu. Okrem toho RTS svojim klientom ponúka aj odborné poradenstvo v tejto oblasti.

Dôraz kladú na potravinový odpad

Prioritou startupu je spracovanie potravinového odpadu. RTS zabezpečuje jeho odvoz priamo na farmy, kde sa tento odpad premieňa na pôdu. Potravinový odpad, ktorý s veľkou pravdepodobnosťou obsahuje zvyšky plastu, spoločnosť najprv dopraví do zariadenia, kde ho prečistia.

Zakladatelia RTS poukazujú na fakt, že potravinový odpad tvorí až 35% toku odpadov. Ide pritom o masu, ktorá nemusí skončiť na skládke a má potenciál mať lepšie využitie, predovšetkým na farmách.

Startup založili Greg Lettieri a Adam Pasquale už v roku 2014. Momentálne ho prevádzkujú v amerických mestách New York, Washington D.C., Philadelphia, Baltimore a Chicago.

Svoje služby ponúkajú reštauráciám, hotelom, školám, štadiónom a supermarketom. Jedným zo zákazníkov je v súčasnosti napríklad Citi Field, štadión bejzbalového tímu New York Mets.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Odmietli centrum na zhodnocovanie odpadu pod Tatrami

Odmietli centrum na zhodnocovanie odpadu pod Tatrami

Zámer spoločností SPP a Brantner na vybudovanie zariadenia na spracovanie bioodpadu narazil na odpor obyvateľov.

Pozreli sa do hnedých nádob a zanalyzovali kuchynský odpad z domácností

Pozreli sa do hnedých nádob a zanalyzovali kuchynský odpad z domácností

Väčšinu obsahu hnedých nádob tvoril kuchynský odpad. Našiel sa však i odpad zo záhrad, kompostovateľné vrecká a v menšej miere aj nerozložiteľné znečistenie.

„Superčervy“ sa živia polystyrénom. Odštartujú novú éru recyklácie?

„Superčervy“ sa živia polystyrénom. Odštartujú novú éru recyklácie?

Vedci zistili, že enzýmy v čreve larvy potemníka peruánskeho, ktorý je kŕmnym hmyzom, dokážu rozkladať polystyrén.