Dvořák Hager & Partners
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Američania si môžu vybrať, kde skončí ich odpad

Službu opisujú ako „Uber pre odpad“. Spoločnosť ho dopraví na miesto, ktoré si zákazník vyberie. Potravinový odpad či recyklovateľný materiál tak neskončia na skládke.

Američania si môžu vybrať, kde skončí ich odpad

Recycle Track Systems

Kam odpad pôjde si vyberá zákaznícka spoločnosť

Spoločnosť Recycle Track Systems (ďalej RTS – pozn. red.) ponúka službu odvozu odpadu, ktorá prihliada na jeho ďalšie spracovanie. Pomocou princípu podobnému Uberu spája výrobcov s konkrétnymi spoločnosťami, ktoré odpad spracujú.

Najčastejšie ide o potravinový odpad, ktorý sa dopraví na farmy, kde sa kompostuje, alebo o odpad, ktorý sa odváža do čistiacich zariadení, v ktorých ho pripravia na ďalšie využitie.

Technológia je založená na myšlienke, aby sa dal odpad vystopovať od jeho prevzatia až na miesto, na ktorom skončí a je spracovaný. Spoločnosti tak majú možnosť vybrať si, kam presne ich odpad poputuje a odsledovať, čo sa s ním deje.

Technológia zdieľaných vozidiel funguje ako Uber

V každom smetiarskom aute spoločnosti RTS je nainštalovaná technológia zdieľania vozidiel. Zákaznícke spoločnosti dostávajú na základe tejto technológie oznámenia o tom, kam sa ich odpad odváža.

Klienti môžu požiadať aj o rozšírenú službu, ktorá sa postará o odvoz predmetov väčších rozmerov, akými sú napríklad nábytok alebo elektronika.

Špeciálne vyvinutý software zhromažďuje údaje o tom, aký typ odpadu zákaznícka spoločnosť produkuje a hľadá riešenia, ako čo najviac znížiť jej ekologickú stopu. Okrem toho RTS svojim klientom ponúka aj odborné poradenstvo v tejto oblasti.

Dôraz kladú na potravinový odpad

Prioritou startupu je spracovanie potravinového odpadu. RTS zabezpečuje jeho odvoz priamo na farmy, kde sa tento odpad premieňa na pôdu. Potravinový odpad, ktorý s veľkou pravdepodobnosťou obsahuje zvyšky plastu, spoločnosť najprv dopraví do zariadenia, kde ho prečistia.

Zakladatelia RTS poukazujú na fakt, že potravinový odpad tvorí až 35% toku odpadov. Ide pritom o masu, ktorá nemusí skončiť na skládke a má potenciál mať lepšie využitie, predovšetkým na farmách.

Startup založili Greg Lettieri a Adam Pasquale už v roku 2014. Momentálne ho prevádzkujú v amerických mestách New York, Washington D.C., Philadelphia, Baltimore a Chicago.

Svoje služby ponúkajú reštauráciám, hotelom, školám, štadiónom a supermarketom. Jedným zo zákazníkov je v súčasnosti napríklad Citi Field, štadión bejzbalového tímu New York Mets.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Envirolegislatíva sa porušuje často. Ministerstvo chce vyššie pokuty a super-rýchle konania

Envirolegislatíva sa porušuje často. Ministerstvo chce vyššie pokuty a super-rýchle konania

Za prvý polrok 2018 inšpektori životného prostredia odhalili porušenie legislatívy pri každej tretej kontrole.

Zahraniční inšpektori u nás preverovali evidenciu jadrových materiálov

Zahraniční inšpektori u nás preverovali evidenciu jadrových materiálov

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) informovala, že v uplynulom čase si na ňu posvietilo viacero kontrol. Inšpektori sa zaujímali aj o búranie chladiacich veží odstavenej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach.

Polícia zadržala ďalšieho podnikateľa s odpadmi

Polícia zadržala ďalšieho podnikateľa s odpadmi

Michal Grebeči je podozrivý z nelegálneho nakladania s odpadom, polícia ho po vypočúvaní prepustila.