Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

V Holandsku otvorili pilotný cyklistický chodník z recyklovaného plastu

Na stavbu použili plastové fľaše, poháre na jedno použitie aj obalový materiál. Autori projektu tvrdia, že nedlho by sme mohli jazdiť po plastových vozovkách.

V Holandsku otvorili pilotný cyklistický chodník z recyklovaného plastu

Plastic Road

Otestovali prvých 30 metrov

Prvý úsek cyklistického chodníka z plastu otvorili minulý týždeň v holandskom meste Zwolle. Pilotná cesta meria zatiaľ iba tridsať metrov, ale vydržať by mala trikrát dlhšie ako jej asfaltová alternatíva.

Na jej stavbu sa použilo množstvo plastového odpadu, ktoré sa rovná pol miliónu vrchnákov z plastových fliaš alebo dvestoosemnástim tisícom jednorazových plastových pohárov.

V chodníku sú tiež nainštalované senzory, ktoré monitorujú jeho stav. Zaznamenávajú aj jeho teplotu, množstvo bicyklov, ktoré po ňom prejde, či jeho schopnosť znášať nápor premávky.

foto: Plastic Road

Chodník ako skladačka

Chodník je poskladaný z vopred vyrobených plátov, ktoré sú odľahčené, čo zjednodušuje ich prepravu a zrýchľuje ich inštaláciu až o 70%. Cesta je dutá, čo umožňuje, že sa do nej dá vložiť potrubie a elektroinštalácia.

Zároveň je navrhnutá tak, aby odvádzala dažďovú vodu. Potrubie odvedie vodu do priestoru pod povrchom chodníka, v ktorom sa dočasne udrží a iným potrubím odkloní, aby sa predišlo vytopeniu.

Keď sa plát opotrebuje, dá sa roztaviť a opätovne použiť na výrobu nového. Ako chodník vyzerá a ako prebiehala jeho výstavba si môžete pozrieť na videu:

Chcú stavať vozovky

Hlavní investori projektu Anne Koudstaal a Simon Jorritsma veria, že ak sa osvedčia ich cyklistické chodníky, technológiu by vedeli ďalej rozvinúť a v budúcnosti by sme z plastového odpadu mohli budovať vozovky.

Vozovka by sa namiesto rokov dala postaviť behom niekoľkých dní, keďže jednotlivé pláty sa vyrábajú vopred a potom sa len spájajú ako skladačka. Keďže sú ľahké, dajú sa poukladať jeden na druhý o to jednoduchšia je aj ich preprava.

Na projekte Plastic Road sa podieľajú stavebná spoločnosť KWS, ropný a plynárenský gigant Total a holandský výrobca potrubia Wavin.

V novembri otvoria druhý pilot

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Odpad so zmiešaným plastom v USA končí v spaľovni alebo na skládke

Odpad so zmiešaným plastom v USA končí v spaľovni alebo na skládke

O zvyškový plastový odpad je iba minimálny alebo žiadny záujem. Pre mestá bol kedysi zdrojom príjmu, teraz predstavuje iba náklady.

Potravinami najviac plytvajú domácnosti, vyplýva z prieskumu EÚ

Potravinami najviac plytvajú domácnosti, vyplýva z prieskumu EÚ

Aké chyby robia domácnosti najčastejšie? Ktoré vekové skupiny najviac plytvajú? Čo najviac vyhadzujú Slováci? Odborníčky diskutovali v Prahe.

Na majstrovstvách sveta v hokeji sa podarilo vytriediť 56 % odpadu

Na majstrovstvách sveta v hokeji sa podarilo vytriediť 56 % odpadu

Sedem ton vytriedeného skla, 21 ton plastov, 25 ton papiera. Pozrite si, ako dopadol hokejový šampionát v Bratislave a Košiciach z hľadiska odpadov.