NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

V Holandsku otvorili pilotný cyklistický chodník z recyklovaného plastu

Na stavbu použili plastové fľaše, poháre na jedno použitie aj obalový materiál. Autori projektu tvrdia, že nedlho by sme mohli jazdiť po plastových vozovkách.

V Holandsku otvorili pilotný cyklistický chodník z recyklovaného plastu

Plastic Road

Otestovali prvých 30 metrov

Prvý úsek cyklistického chodníka z plastu otvorili minulý týždeň v holandskom meste Zwolle. Pilotná cesta meria zatiaľ iba tridsať metrov, ale vydržať by mala trikrát dlhšie ako jej asfaltová alternatíva.

Na jej stavbu sa použilo množstvo plastového odpadu, ktoré sa rovná pol miliónu vrchnákov z plastových fliaš alebo dvestoosemnástim tisícom jednorazových plastových pohárov.

V chodníku sú tiež nainštalované senzory, ktoré monitorujú jeho stav. Zaznamenávajú aj jeho teplotu, množstvo bicyklov, ktoré po ňom prejde, či jeho schopnosť znášať nápor premávky.

foto: Plastic Road

Chodník ako skladačka

Chodník je poskladaný z vopred vyrobených plátov, ktoré sú odľahčené, čo zjednodušuje ich prepravu a zrýchľuje ich inštaláciu až o 70%. Cesta je dutá, čo umožňuje, že sa do nej dá vložiť potrubie a elektroinštalácia.

Zároveň je navrhnutá tak, aby odvádzala dažďovú vodu. Potrubie odvedie vodu do priestoru pod povrchom chodníka, v ktorom sa dočasne udrží a iným potrubím odkloní, aby sa predišlo vytopeniu.

Keď sa plát opotrebuje, dá sa roztaviť a opätovne použiť na výrobu nového. Ako chodník vyzerá a ako prebiehala jeho výstavba si môžete pozrieť na videu:

Chcú stavať vozovky

Hlavní investori projektu Anne Koudstaal a Simon Jorritsma veria, že ak sa osvedčia ich cyklistické chodníky, technológiu by vedeli ďalej rozvinúť a v budúcnosti by sme z plastového odpadu mohli budovať vozovky.

Vozovka by sa namiesto rokov dala postaviť behom niekoľkých dní, keďže jednotlivé pláty sa vyrábajú vopred a potom sa len spájajú ako skladačka. Keďže sú ľahké, dajú sa poukladať jeden na druhý o to jednoduchšia je aj ich preprava.

Na projekte Plastic Road sa podieľajú stavebná spoločnosť KWS, ropný a plynárenský gigant Total a holandský výrobca potrubia Wavin.

V novembri otvoria druhý pilot

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Do roku 2027 bude trh recyklácie solárnych panelov rapídne narastať

Do roku 2027 bude trh recyklácie solárnych panelov rapídne narastať

S akými odhadmi prišli analytici?

Obalový priemysel čakajú investície, ak má zvyšovať podiel recyklátu vo fľašiach

Obalový priemysel čakajú investície, ak má zvyšovať podiel recyklátu vo fľašiach

Výrobcovia nápojov nebudú čakať s primiešavaním recyklátu do obalov do roku 2025. Ale potrebujú jasné podmienky. Nie všetky firmy z odvetvia majú rovnakú štartovaciu čiaru.

Vietor vynáša mikroplasty z oceánov naspäť na pevninu

Vietor vynáša mikroplasty z oceánov naspäť na pevninu

Nový výskum zistil, že stovky tisíc ton mikroplastov, ktoré sa dostanú do oceánov môžu byť prepravené naspäť na pobrežie pomocou morského vánku.