Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Ako ľahšie triediť odpad? Zjednodušiť systém chcú vo Veľkej Británii

Povinné “eko-označovanie” produktov má ľuďom uľahčiť rozhodovanie pri nákupe aj vyhadzovaní. Tí sa však stále rozhodujú podľa ceny, udržateľnosť je na poslednom mieste.

Ako ľahšie triediť odpad? Zjednodušiť systém chcú vo Veľkej Británii

Foto: Fotolia

Triedenie komunálneho odpadu je pre mnohé domácnosti často chaotickým a zložitým procesom. Veľké množstvo recyklovateľných produktov rôzneho, niekedy nie úplne jasného zloženia, či pestrý výber rôznofarebných kontajnerov.

Aj spotrebitelia v prieskumoch uvádzajú prílišnú komplikovanosť systému separovania recyklovateľného odpadu. Rôzne recyklačné označenia a symboly na výrobkoch, chýbajúci ucelený, univerzálny návod, podľa ktorého by sa spotrebitelia rozhodovali pri nákupe a triedení.

Zjednodušiť to chce vo Veľkej Británii spoločnosť Suez. Navrhuje povinné “eko-označovanie” obalov produktov v podobe farby a čísla.

Tento systém má byť nákladovo efektívnym riešením ako zjednodušiť triedenie pre spotrebiteľov. Návrhom sa teraz zaoberajú ostatné subjekty – výrobcovia, obchodníci, samosprávy, spoločnosti spracovávajúce odpad a podľa informácií portálu CIWM v ňom vidia určitý prínos.

Uľahčiť rozhodovanie pri nákupe aj vyhadzovaní

Systém označovania pozostáva z dvoch prvkov. Farba má pomáhať spotrebiteľom pri rozhodovaní o kúpe konkrétneho produktu. Zelená znamená najľahšiu recyklovateľnosť – napríklad plastové fľaše, novinový papier, plechovky od nápojov.

Oranžová farba má signalizovať stredne náročnú recyklovateľnosť, týka sa napríklad jogurtových kelímkov z plastu, či rôznych plastových uzatvárateľných obalov na jedlo.

Červená farba znamená najhoršie recyklovateľné položky, ako sú napríklad obaly od čipsov, obaly z krmiva pre zvieratá. Nákupný košík plný produktov s červeným označením má vyvolať pocit zahanbenosti pri pokladni a odradiť tak od kupovania takýchto značiek, čím sa má znižovať reputácia daného výrobcu.

Číselné označovanie produktov má pomáhať spotrebiteľom zorientovať sa, do ktorého kontajnera s rovnakým číslom daný odpad patrí. Každá kategória odpadu – sklo, plast, hliník, papier má svoje stabilné číslo. Výhodou pre firmy a samosprávy má byť, že nemusia zavádzať opäť nové kontajnery a budovať infraštruktúru, ale iba označia existujúce nádoby danými číslami. V závislosti od toho, čo je možné v danom mieste recyklovať.

Cena, nie ekologickosť produktu rozhoduje

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Deväť firiem založilo Slovenskú batériovú alianciu

Deväť firiem založilo Slovenskú batériovú alianciu

Zakladateľskú zmluvu záujmového združenia právnických osôb Slovenská batériová aliancia (SBaA) podpísalo deväť subjektov. Chcú tým deklarovať ambície pre rozvoj konkurencieschopného batériového ekosystému od výskumu, výroby až po recykláciu. | [Bratislava, 20. júna 2019, SBaA]

Ministerstvo zverejnilo ciele zberu pre OZV. Dve najväčšie si udržujú dominanciu na trhu

Ministerstvo zverejnilo ciele zberu pre OZV. Dve najväčšie si udržujú dominanciu na trhu

Celkovo musia OZV treba splniť cieľ zberu 217 937 ton odpadov.

Smernica o jednorazových plastoch vyšla v Úradnom vestníku EÚ

Smernica o jednorazových plastoch vyšla v Úradnom vestníku EÚ

Nová smernica „o znížení vplyvu určitých plastových výrobkov na životné prostredie“ sa objavila v Úradnom vestníku Európskej únie 12. júna a nadobudne účinnosť 20 dní po tomto dátume.