Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Ako zmierniť znečistenie mikrovláknami? Stačí do práčky umiestniť plastovú loptičku

Cora Ball je vynález, ktorý zachytáva mikrovlákna, ktoré sa pri praní uvoľnia z oblečenia.

Ako zmierniť znečistenie mikrovláknami? Stačí do práčky umiestniť túto loptičku

Cora Ball

Až tretina mikroplastov pochádza z nášho šatníka. Dôvodom je fakt, že množstvo oblečenia sa vyrába z plastových materiálov ako polyester, akryl či nylon, z ktorých sa praním odštepujú plastové mikrovlákna.

Tie merajú mnohokrát menej ako jeden milimeter a z našich práčok sa dostanú až do riek a oceánov, keďže sú príliš malé na to, aby ich zachytili sitá v čistiarňach odpadových vôd.

Odtiaľ sa ďalej môžu prepracovať až do potravinového reťazca. Prítomnosť mikroplastov vedci zistili už v rôznych morských živočíchoch, v kuchynskej soli či dokonca v pive.

Riešením je plastová loptička

Autorkou výrobku, ktorý má zabrániť mikrovláknam preniknúť do oceánu, je morská archeologička Rachael Miller.

Jej vynález Cora Ball má tvar loptičky s priemerom desať centimetrov, ktorá je vyrobená je z recyklovaného a zároveň recyklovateľného plastu. Štruktúra výrobku je inšpirovaná prírodou, správa sa totižto ako koraly, ktoré tiež absorbujú drobné čiastočky z vodného toku.

Keď sa loptička pri praní pridá do práčky, dokáže zachytiť štvrtinu až tretinu mikrovláken, ktoré sa pri procese z oblečenia uvoľnia. Rodinám, ktoré zvyknú prať väčšie objemy oblečenia, výrobca odporúča používať dva až tri kusy.

Výsledky sú viditeľné už po prvých troch praniach, kedy sa pod mikroskopom dajú sledovať vlákna rôznych farieb vytiahnuté z útrob výrobku. Cora Ball nezabraňuje prietoku vody a mikrovlákna zbiera pri voľnom pohybe po bubne práčky počas prania. Na modeli práčky nezáleží, vynález je vhodný do všetkých.

Ako sa Cora Ball používa a čistí si môžete pozrieť aj na videu:

Údržba je jednoduchá

Keď sa vnútro loptičky zaplní, nazbierané vlákna sa z neho dajú jednoducho odstrániť a vynález je hneď pripravený na opätovné použitie. Vyprázdniť loptičku treba každých desať až dvadsať praní, pričom výrobca sľubuje, že vydržať by mala roky.

Rýchlosť, akou sa Cora Ball zaplní, záleží od niekoľkých faktorov. Z oblečenia sa uvoľňuje väčšie množstvo mikrovláken napríklad keď perieme na dlhších cykloch s vyššou teplotou vody, keď pridávame pracie prostriedky, predovšetkým prášky, a nepoužívame aviváž.

zdroj: Cora Ball

Úlohu zohráva aj tvrdosť vody a otázka, akej dĺžky a hustoty majú obyvatelia danej domácnosti vlasy a či majú domáce zvieratá. Rovnako platí, že čím je práčka väčšia a čím viac ju naplníme, tým viac pustí bielizeň mikrovláken.

Vynález v skutočnosti funguje najlepšie, keď je už mierne zanesený mikrovláknami, keďže ďalšie vlákna ľahšie priľnú na už chytené čiastočky, čím sa vytvorí podobný efekt ako keď sa snehová guľa kotúľa z kopca a stále viac sa nabaľuje.  

Systém nie je dokonalý a sám výrobca neodporúča pridávať ho do práčky s bielizňou, ktorá obsahuje čipku, strapce, je vyrobená z výnimočne jemného materiálu alebo má špagetové ramienka, keďže by sa mohla do loptičky zamotať a poškodiť sa.

Odkedy sa vynález dostal v marci tohto roku na trh, predalo sa z neho približne dvadsaťpäťtisíc kusov. Váš si môžete zaobstarať za tridsať amerických dolárov. Cora Ball vznikol z neziskovej organizácie Rozalia Project, ktorá zbiera a recykluje mikrovlákna, ktoré premieňa na oblečenie.

Vrece Guppyfriend

Riešenie s rovnakým účelom vynašli aj dvaja berlínski surfisti Alexander Nolte a Oliver Spies. Dvojica vymyslela špeciálne vrecia na bielizeň s názvom Guppyfriend, ktoré zabraňujú nadmernému pohybu oblečenia v práčke, čím sa zmenšuje miera opotrebovania a teda aj množstvo uvoľnených mikrovláken.

Zo syntetických materiálov sa uvoľní o 86% vláken menej a tie, čo sa predsa uvoľnia, zachytí vrece,“ vysvetľuje Nolte.

Ako funguje Guppyfriend si tiež môžete pozrieť na videu:

Aká je realita

Z jedného päťkilového prania sa môže odštiepiť šesť až osemnásť miliónov mikročastíc a niektoré druhy textílií prídu jedným opratím až o sedemstotridsaťtisíc syntetických vláken. Čistiarne odpadových vôd sú schopné zachytiť 65-92% mikrovláken. 

BBC uvádza, že väčšina čistiarní odpadových vôd sa neupriamuje na odstraňovanie mikrovláken hlavne preto, že tento problém zatiaľ nie je zaopatrený legislatívou. Filtre obsahuje v súčasnosti iba veľmi málo práčok a keď ich majú, väčšinou sú schopné zachytiť iba väčšie predmety ako mince a kľúče, nie však drobné vlákna.

Podľa najčerstvejšieho výskumu pochádza z oblečenia až 35% mikroplastov, ktoré sa v súčasnosti nachádzajú v oceáne. Ich objem je až šestnásťkrát väčší ako mikroguľôčok pochádzajúcich z kozmetických prípravkov. V niektorých častiach oceánu sa v súčasnosti nachádza až stotisíc mikroplastových čiastočiek na meter kubický.


Mohlo by vás zaujímať

V Bratislave sa rozbieha najväčší „door to door“ systém triedenia odpadov na Slovensku

V Bratislave sa rozbieha najväčší „door to door“ systém triedenia odpadov na Slovensku

V partnerských samosprávach OZV NATUR-PACK sa cez vrecový zber, tzv. door to door systém, zbiera 53 % plastov a viac ako 60 % všetkých nápojových kartónov a kovových obalov.

Odpadovú legislatívu čakajú v roku 2021 viaceré zmeny. Pozrite si prehľad

Odpadovú legislatívu čakajú v roku 2021 viaceré zmeny. Pozrite si prehľad

Ministerstvo plánuje novelizovať viaceré právne predpisy aj navrhnúť jeden úplne nový zákon.

Bioplynka pri Veľkom Krtíši chce zhodnocovať kuchynský bioodpad

Bioplynka pri Veľkom Krtíši chce zhodnocovať kuchynský bioodpad

Z odpadu chce aj naďalej vyrábať elektrinu a teplo. Zvýši aj produkciu digestátu.