NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

Prieskum Greenpeace odhaľuje, za akým množstvom plastového odpadu stoja britské supermarkety

Zmenšiť spotrebu plastov na jedno použitie sa najväčším reťazcom s potravinami v Spojenom kráľovstve zatiaľ veľmi nedarí.

Prieskum Greenpeace odhaľuje, koľko plastu produkujú britské supermarkety

Fotobanka

Skúmali desať reťazcov

Čerstvý prieskum organizácie Greenpeace a Agentúry pre výskum životného prostredia (Environmental Investigation Agency – pozn. red.) odhaľuje mieru, do ktorej britské supermarkety prispievajú k tvorbe plastového odpadu.

Z údajov, ktoré poskytlo desať najväčších britských reťazcov s potravinami, vyplýva, že na trh ich pričinením ročne prenikne viac ako 810 000 ton plastov na jedno použitie. Konkrétne čísla uviedlo sedem zo skúmaných reťazcov, ktoré dohromady do obehu uvádzajú päťdesiatdeväť miliárd kusov plastových obalov.

Prieskumu sa zúčastnilo desať supermarketov s najväčším trhovým podielom v Spojenom kráľovstve, konkrétne Tesco (27,4%), Sainsbury’s (15,4%), Asda (15,3%), Morrisons (10,2%), Aldi (7,6%), Co-op (6,6%), Lidl (5,5%), Waitrose (5,1%), M&S (3,3%) a Iceland (2,1%). Organizácia Greenpeace oslovila aj v poradí jedenástu spoločnosť, ktorou je Ocado. Tá však poskytnúť informácie odmietla.

Výsledky veľmi nepotešili

Prieskum zoradil reťazce na základe ich záväzkov zmenšiť spotrebu plastov na jedno použitie, vylúčiť nerecyklovateľné plastové obaly, spolupracovať s dodávateľskými reťazcami a podávať správy o transparentnosti.

Každému reťazcu na základe týchto koeficientov udelila Greenpeace známku, pričom čím je reťazec v rebríčku nižšie, tým viac by mal pouvažovať nad stratégiami, ako byť šetrnejší k životnému prostrediu:

                                          zdroj: Environmental Investigation Agency

V najlepšom svetle je vykreslený reťazec Iceland, ktorému sa podarilo znížiť spotrebu plastov na jedno použitie o 58% a ktorý plánuje do piatich rokov úplne prestať používať plastové obaly na výrobky svojej značky.

Približne v strede rebríčku figuruje Tesco, ktoré síce dostalo veľmi dobré hodnotenie v kategórii transparentnosti, no vylúčilo zatiaľ len 20% nerecyklovateľných plastov a zaviazalo sa znížiť spotrebu plastov na jedno použitie o 45%. Najnižšiu známku dostal reťazec Sainsbury’s. 

Z prieskumu tiež vyplýva, že polovica skúmaných supermarketov nemá žiadne konkrétne ciele zmenšiť počet plastových obalov a tie, ktoré sa snažia proti plastom bojovať, vo svojich iniciatívach postupujú veľmi pomaly – úplne eliminovať plastové obaly im súčasným tempom potrvá ešte ďalších dvadsať rokov.

Plastové tašky

Okrem plastových obalov desať hlavných predajcov potravín v Spojenom kráľovstve tiež stojí ročne za spotrebou 1,2 miliardy plastových vrecúšok na ovocie a zeleninu, viac ako miliardy plastových tašiek a takmer miliardy „ekotašiek“, ktoré sú určené na opätovné používanie a sú vyrobené z trvácnejších materiálov.

Sainsbury’s, Tesco, Morrisons, Waitrose, Co-op a Aldi naďalej poskytujú plastové tašky, aj keď posledné tri roky si za nich zákazník priplatí. Vedci tvrdia, že toto opatrenie malo za následok pokles znečistenia morí v okolí Veľkej Británie plastovými taškami o 30%. Možnosť využívať opätovne použiteľné nádoby ponúkajú zákazníkom zatiaľ iba štyri spoločnosti.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Podnikateľom sa zvýšia náklady. Systém zálohovania pôjde do desiatok miliónov eur

Podnikateľom sa zvýšia náklady. Systém zálohovania pôjde do desiatok miliónov eur

Zálohovanie nápojových obalov môže stáť na vstupných nákladoch až 140 miliónov eur, ročne môže vyprodukovať stratu až 20 miliónov eur.

Ministerstvo zverejnilo návrh zákona o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje

Ministerstvo zverejnilo návrh zákona o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje

Na ministerský zámer doplatia najviac podnikatelia. Návrh zákona možno pripomienkovať do 4. februára.

Čo robíte so starými kontaktnými šošovkami? Briti ich teraz môžu odovzdať na recykláciu

Čo robíte so starými kontaktnými šošovkami? Briti ich teraz môžu odovzdať na recykláciu

V Spojenom kráľovstve sa dajú použité kontaktné šošovky po novom odložiť na špeciálnych zberných miestach, odkiaľ poputujú na recykláciu.