NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

NASA spúšťa recykláciu na Medzinárodnej vesmírnej stanici

Na dlhodobých misiách by mala astronautom pomôcť zmenšiť objem odpadu 3D tlačiareň, ktorá recykluje plasty. Vyrobí im nové náradie a súčiastky.

NASA spúšťa recykláciu na Medzinárodnej vesmírnej stanici

NASA

Recykluje a tlačí

Sedemnásteho novembra dopravili na Medzinárodnú vesmírnu stanicu loď Northrop Grumman’s Cygnus, ktorá, okrem iného, priviezla aj stroj Refabricator, ktorý je 3D tlačiarňou aj recyklačným zariadením zároveň.

NASA uvádza, že zariadenie bude spracovávať plastový odpad vrátane súčiastok, ktoré boli vyrobené pomocou 3D tlače. Priamo na palube vesmírnej stanice bude tieto plasty premieňať na vysokokvalitné vlákno, ktoré sa používa napríklad ako náplň do 3D tlačiarní.

zdroj: NASA

Presne tak produkt využijú aj astronauti. Vlákno z odpadu použijú na výrobu nových nástrojov a súčiastok podľa aktuálnej potreby. Refabricator im vytlačí napríklad injekčnú striekačku, pomôcku na konzumáciu jedla alebo skrutkovač.

Prvé predmety, ktoré prístroj vo vesmíre vyrobí, zašlú astronauti pri najbližšej príležitosti na Zem, kde vedci otestujú ich kvalitu a odolnosť. Refabricator je jedinečný aj v tom, že materiál, ktorý vyrobí, sa dá recyklovať viackrát. Za normálnych okolností sa totiž recyklovaný plast zomelie na granulky, čím sa oslabí a druhýkrát sa už recyklovať nedá.

Chcú čo najväčšiu sebestačnosť

NASA dúfa, že táto technológia by mohla umožniť zaviesť na Medzinárodnej vesmírnej stanici udržateľný systém, v ktorom by si astronauti pri dlhodobých vesmírnych misiách dokázali čo najviac súčiastok vyrobiť a vymeniť sami.

Tým pádom by sa výrazne zmenšila potreba neustále na stanicu posielať objemné zásoby nových materiálov a súčiastok na opravu a údržbu lode. Prístroj tiež pomôže znížiť množstvo odpadu, ktoré sa počas dlhodobých misií musí skladovať alebo likvidovať.

Keď začneme ľudí púšťať do priestoru za nízkou obežnou dráhou Zeme, nebude možné poslať v družici priamo aj náhradné diely či nástroje potrebné na celú dobu trvania misie a posielanie zásob zo Zeme bude príliš finančne a časovo náročné,hovorí Niki Werkheiser z NASA.

Refabricator bude kľúčom k udržateľnému logistickému modelu na výrobu, recykláciu a opätovné použitie súčiastok a odpadových materiálov.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Kľúč k ekologickejšiemu plastu našli vedci v proteíne morského kalmára

Kľúč k ekologickejšiemu plastu našli vedci v proteíne morského kalmára

Bielkovina, ktorá sa nachádza v prísavkách hlavonožca, by mohla byť vďaka svojim rozmanitým vlastnostiam základom materiálov budúcnosti.

Vzdelávacie programy o separácii sa oplatia, dokazujú Íri na komposte

Vzdelávacie programy o separácii sa oplatia, dokazujú Íri na komposte

Írske mesto Sligo zapojilo svojich obyvateľov do vzdelávacieho programu o biologicky rozložiteľnom kuchynskom odpade. Teraz ho separujú raz toľko a výsledná zmes je kvalitnejšia.

Znižovanie potravinového odpadu v reštauráciach je aj ekonomicky výhodné

Znižovanie potravinového odpadu v reštauráciach je aj ekonomicky výhodné

Štúdia hodnotila prax znižovania množstva vyhadzovaného jedla v 114 reštauráciach v 12 krajinách. Aká je priemerná výška investície a jej návratnosť?