NATUR-PACK
MEVA SK
INISOFT

NASA spúšťa recykláciu na Medzinárodnej vesmírnej stanici

Na dlhodobých misiách by mala astronautom pomôcť zmenšiť objem odpadu 3D tlačiareň, ktorá recykluje plasty. Vyrobí im nové náradie a súčiastky.

NASA spúšťa recykláciu na Medzinárodnej vesmírnej stanici

NASA

Recykluje a tlačí

Sedemnásteho novembra dopravili na Medzinárodnú vesmírnu stanicu loď Northrop Grumman’s Cygnus, ktorá, okrem iného, priviezla aj stroj Refabricator, ktorý je 3D tlačiarňou aj recyklačným zariadením zároveň.

NASA uvádza, že zariadenie bude spracovávať plastový odpad vrátane súčiastok, ktoré boli vyrobené pomocou 3D tlače. Priamo na palube vesmírnej stanice bude tieto plasty premieňať na vysokokvalitné vlákno, ktoré sa používa napríklad ako náplň do 3D tlačiarní.

zdroj: NASA

Presne tak produkt využijú aj astronauti. Vlákno z odpadu použijú na výrobu nových nástrojov a súčiastok podľa aktuálnej potreby. Refabricator im vytlačí napríklad injekčnú striekačku, pomôcku na konzumáciu jedla alebo skrutkovač.

Prvé predmety, ktoré prístroj vo vesmíre vyrobí, zašlú astronauti pri najbližšej príležitosti na Zem, kde vedci otestujú ich kvalitu a odolnosť. Refabricator je jedinečný aj v tom, že materiál, ktorý vyrobí, sa dá recyklovať viackrát. Za normálnych okolností sa totiž recyklovaný plast zomelie na granulky, čím sa oslabí a druhýkrát sa už recyklovať nedá.

Chcú čo najväčšiu sebestačnosť

NASA dúfa, že táto technológia by mohla umožniť zaviesť na Medzinárodnej vesmírnej stanici udržateľný systém, v ktorom by si astronauti pri dlhodobých vesmírnych misiách dokázali čo najviac súčiastok vyrobiť a vymeniť sami.

Tým pádom by sa výrazne zmenšila potreba neustále na stanicu posielať objemné zásoby nových materiálov a súčiastok na opravu a údržbu lode. Prístroj tiež pomôže znížiť množstvo odpadu, ktoré sa počas dlhodobých misií musí skladovať alebo likvidovať.

Keď začneme ľudí púšťať do priestoru za nízkou obežnou dráhou Zeme, nebude možné poslať v družici priamo aj náhradné diely či nástroje potrebné na celú dobu trvania misie a posielanie zásob zo Zeme bude príliš finančne a časovo náročné,hovorí Niki Werkheiser z NASA.

Refabricator bude kľúčom k udržateľnému logistickému modelu na výrobu, recykláciu a opätovné použitie súčiastok a odpadových materiálov.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Ako rástlo množstvo plastov v oceáne? Pozrite si grafy

Ako rástlo množstvo plastov v oceáne? Pozrite si grafy

Mieru znečistenia oceánov plastami vyhodnocuje zariadenie, ktoré už šesťdesiat rokov zbiera vzorky planktónu.

Do infraštruktúry triedeného zberu treba investovať dvojnásobne, tvrdia zástupcovia výrobcov

Do infraštruktúry triedeného zberu treba investovať dvojnásobne, tvrdia zástupcovia výrobcov

Na financovanie triedeného zberu obalov a neobalov, ktoré zabezpečí splnenie požiadaviek EÚ, bude treba až 80 miliónov eur, predpokladá OZV ENVI-PAK.

Ako môže mesto motivovať obyvateľov k separácii? V Leeds majú interaktívne koše

Ako môže mesto motivovať obyvateľov k separácii? V Leeds majú interaktívne koše

V anglickom meste začali zbierať jednorazové poháre od kávy a do ulíc pribudli kontajnery, ktoré fúkajú bubliny. Kampaň sa teší úspechu.