Potravinové obaly, pozostávajúce z viacero druhov plastu, je ťažké recyklovať. Vedci prišli s novou a vraj ekonomicky efektívnou technológiou.
Obaly z viacvrstvových plastových fólií patria medzi plastový odpad, ktorý zatiaľ nemožno recyklovať alebo inak využiť a preto najčastejšie končia na skládke odpadu alebo v spaľovni. V súčasnosti existujúce recyklačné technológie tento materiál nedokážu efektívne premeniť na využiteľnú surovinu.
Viacvrstvové plastové materiály slúžia najčastejšie ako potravinové obaly, pretože najlepšie chránia pred prenikaním kyslíku a vlhkosti. Vyrábajú sa z plastov ako polyetylén, polyamid, či etylénvinylalkohol. Prítomnosť viacero druhov plastu znamená aj oveľa náročnejšiu recyklovateľnosť v porovnaní s jednovrstvovými obalmi.
Zmeniť sa to snažia aj vedci na čínskej Sečuánskej univerzite, ktorí objavili spôsob ako takýto viacvrstvový plastový odpad spracovať na kompozitnú hmotu s vhodnými tepelno-elektromagnetickými vlastnosťami.
Mix plastov a grafitu
“Takýto materiál nielen že znižuje znečisťovanie životného prostredia, ale môže nájsť uplatnenie v elektronike a oblastiach zabraňujúcich prenikaniu elektromagnetického žiarenia,” uvádzajú vedci vo svojej štúdii.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.