NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Editoriál. Obehový tok peňazí

Komentár vyšiel v mesačníku Odpadové hospodárstvo 2019/01.

Editoriál. Obehový tok peňazí

Foto: Fotolia

„Nemám rád tvrdenia, že Slovensko je príliš chudobná krajina na to, aby sa správala zodpovedne k svojmu životnému prostrediu. Obzvlášť, ak účet za ľahostajný prístup môže byť o pár rokov vyšší, ako si dnes vieme predstaviť,“ povedal na margo svojho zámeru zaviesť zálohovanie PET fliaš minister životného prostredia László Sólymos v decembrovom rozhovore pre Hospodárske noviny.

Rezort životného prostredia má – podobne ako ministerstvo hospodárstva – výhodu v tom, že keď chce získať viac peňazí, no minister financií im ich nechce dať, tak si ich vyberie sám v spotrebiteľských cenách. Ministrovi stačí vytiahnuť mantru negatívnych externalít.

radovan kazda Sústreďte svoju myseľ. Ide predsa o životné prostredie, ktoré vy, darebácke ľudstvo, neustále poškodzujete. Už len tým, že si ráno dovolíte zobudiť sa, dýchať a produkovať tým oxid uhličitý, ktorým pridávate ďalší klinec do rakvy globálnej klímy.

Tu nejde len o Sólymosových jednorazovo vytiahnutých 80 miliónov eur na zálohovanie nápojových obalov ani o ďalších 5 miliónov ročne na prevádzkovanie systému zálohovania plechoviek a PET fliaš či niekoľko miliónov eur ročne za odvoz smetí, ktoré z ľudí vytrasie vo zvýšených skládkových poplatkoch.

V porovnaní s 500 miliónmi eur ročne, ktoré v cene elektriny vyťahuje každoročne z ľudí rezort hospodárstva na obnoviteľné zdroje energie, sú to napokon len odrobinky.

Ide tu o princíp. Slovensko síce nie je príliš chudobná krajina na to, aby sa správala zodpovedne k svojmu životnému prostrediu, ale je príliš chudobná krajina na to, aby sa správala nezodpovedne k výdavkom ľudí, ktorí v nej žijú.

Alebo: prečo nie? Veď ak by tento šalamúnsky systém vytĺkania kapitálu z ľudí systémom „čo oko nevidí, srdce nepáli“ začali praktizovať aj ďalšie rezorty, vyriešili by sa základné problémy našej spoločnosti. Ponúkam niekoľko návodov.

1.) Predajcovia školských pomôcok by odvádzali z každej predanej pomôcky poplatok do školského fondu, z ktorého by sa zvyšovali platy učiteľom. Rozpočet verejných financií tým nijako nezaťažia, no učitelia budú bohatší.

2.) Dodávatelia liekov odovzdajú z každého predaného lieku poplatok do fondu zdravotného personálu, z ktorého sa budú zvyšovať platy sestričkám. Opäť tým nezaťažia rozpočet a sestričky zbohatnú.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné
Značky
Radovan Kazda

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

PET kajak skončil svoju púť v recyklačnom podniku

PET kajak skončil svoju púť v recyklačnom podniku

Jedinečný dokumentárny film o putovaní PET kajaku bude prebiehať od 5. júna na webe spoločnosti NATUR-PACK pri príležitosti Svetového dňa životného prostredia.

Rozhovor. Bez zavedenia systému rozšírenej zodpovednosti má zber textilu neistú budúcnosť

Rozhovor. Bez zavedenia systému rozšírenej zodpovednosti má zber textilu neistú budúcnosť

Krajine chýba slovenská linka na triedenie slovenského textilného odpadu. Know-how máme, problémom je však nedostatok financií.

Richard Biznár: Slovensku chýba infraštruktúra na nebezpečný odpad

Richard Biznár: Slovensku chýba infraštruktúra na nebezpečný odpad

Na prelome rokov 2019/2020 sa mnohým, najmä priemyselným podnikom zvýšili ceny za spracovanie nebezpečných odpadov. Ing. Richard Biznár, konateľ Remko Sirník, hovorí o tom, prečo ceny za túto kategóriu odpadu rastú a aké sú ich perspektívy.