NATUR-PACK
REDOX
INISOFT

Bunky z recyklovaného plastu: budúcnosť festivalového ubytovania?

Pod(o) je prístrešok z plastového odpadu. Mohol by nahradiť stany, ale aj slúžiť ako prechodné bývanie pre pracovníkov na stavbe či osoby postihnuté prírodnou katastrofou.

Bunky z recyklovaného plastu: budúcnosť festivalového ubytovania?

Above All C6(n)

Cieľom je nahradiť stany

Festivaly sa spájajú s veľkým množstvom odpadu. Zmeniť sa to pokúša aj spoločnosť Above All C6(n), ktorá na trh prináša alternatívu dočasného festivalového ubytovania vyrobenú prevažne z použitých plastových fliaš.

Najviac návštevníkov festivalov sa ubytováva v stanoch. Mnohí si pri tejto príležitosti zakúpia lacné stany zo syntetických materiálov, ktoré mnohokrát nevydržia nápor počasia a neslúžia viac ako jednu festivalovú sezónu.

V prípadoch masových festivalov svetových rozmerov potom tisícky nefunkčných stanov zostávajú po majiteľoch na miestach konania. Spoločnosť Above All ponúka riešenie v podobe bunky vyrobenej z recyklovaných jednorazových plastov.

zdroj: Above All C6(n)

Dajú sa skladať ako lego

Bunka Pod(o) je viacúčelová a vyrobená tak, aby vydržala nejeden festival či iné podujatie, ktoré sa koná pod holým nebom. Vďaka modulárnemu dizajnu sa dajú bunky prispôsobiť rôznym situáciám. Dajú sa poskladať jedna na druhú, spojiť stenami vedľa seba a dokonca sa môžu prepojiť so zdrojom solárnej energie, vody či kompostovacím záchodom.

Bunky je možné jednoduchých spôsobom rozobrať, premiestniť a znova zmontovať, ručne to zvládne pár ľudí. Cieľom výrobcu je, aby sa Pod(o) dali používať opakovane ako náhrada stanov. Stanové mestečká by sa tak mohli v budúcnosti zmeniť na bunkové mestečká.

zdroj: Above All C6(n)

Súčasný model Pod(o) je prispôsobený na ubytovanie dvoch osôb, vo vnútri sa nachádzajú dve oddelené lôžka a dá sa zamykať. Spoločnosť chce vyvinúť aj verziu pre viac ľudí. Okrem buniek určených na prespávanie vyrobili Above All aj iné modulárne a ľahko prenosné riešenia navrhnuté pre potreby komunít.

Široké využitie

Hoci zakladatelia Above All bunky pôvodne navrhovali so zámerom, aby slúžili ako festivalové ubytovanie, rýchlo si uvedomili, že ich výrobok môže mať oveľa širšie využitie. Plánujú ich preto ponúkať aj ako dočasné ubytovanie pre osoby postihnuté prírodnou katastrofou, vojenské jednotky alebo hasičské zbory, robotníkov na stavenisku či účastníkov športových podujatí.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Dm spúšťa bezobalový predaj drogérie v troch mestách, do konca mája bude v desiatich

Dm spúšťa bezobalový predaj drogérie v troch mestách, do konca mája bude v desiatich

Pracie a čistiace prostriedky si zákazníci načapujú do opakovane použiteľných nádob. Slovensko je po Rakúsku druhou krajinou, v ktorej dm zavádza bezobalový predaj.

Výrobcovia alternatívnych palív z odpadu sú pripravení na zvyšovanie kapacít

Výrobcovia alternatívnych palív z odpadu sú pripravení na zvyšovanie kapacít

Energetické zhodnocovanie odpadu sa po zvýšení poplatkov za skládkovanie stáva zaujímavejším.

Dokument Blue Planet II priviedol 53 % ľudí k zodpovednejšiemu prístupu k odpadom

Dokument Blue Planet II priviedol 53 % ľudí k zodpovednejšiemu prístupu k odpadom

Britské prieskumy zistili, že dokumentárna séria sira Davida Attenborougha prinútila ľudí prehodnotiť ich závislosť na plastoch.