Európska chemická agentúra podá návrh na zákaz 90% druhov mikroplastov | ODPADY-PORTAL.SK
NATUR-PACK
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Európska chemická agentúra podá návrh na zákaz 90% druhov mikroplastov

Obmedzenia sa budú týkať predovšetkým cielene pridávaných plastových mikročastíc do drogérie. Cieľom je zmenšiť znečistenie mikroplastami o štyristotisíc ton v priebehu najbližších dvadsiatich rokov.

Európska chemická agentúra podá návrh na zákaz 90% druhov mikroplastov

Fotolia

Regulovať mikroplasty chce EÚ

Európska únia začala už minulý rok proces na obmedzenie používania zámerne pridávaných mikroplastov tým, že požiadala Európsku chemickú agentúru (ďalej ECHA – pozn. red.) o preskúmanie vedeckých základov pre regulačné opatrenia na úrovni EÚ.

ECHA zhodnotila riziká, ktoré plastové mikročastice predstavujú pre zdravie a životné prostredie, na základe čoho dospela k záveru, že ich obmedzenie na úrovni Európskej únie je odôvodnené. V snahe zmenšiť znečistenie životného prostredia plastami podala agentúra rozsiahly návrh na zákaz deväťdesiatich percent látok, ktoré sa na znečistení najviac podieľajú.

ECHA zistila, že zámerne pridávané mikroplasty sa najviac hromadia v splaškových kaloch, ktoré sa často využívajú ako hnojivá. Oveľa menší podiel plastových mikročastíc sa uvoľňuje priamo do vodného prostredia.

Hromadenie mikroplastov v životnom prostredí je problémom, ktorý nemá jednoduché riešenie, keďže plastové mikročastice v ňom dokážu pretrvať tisíce rokov a prakticky sa nedajú odstrániť. V súčasnosti nie je možné odhadnúť, aký dopad bude mať dlhodobá prítomnosť mikroplastov na životné prostredie.  

Výrobcovia budú musieť zmeniť receptúry

Vďaka plánu postupného obmedzovania mikroplastov, ktorý navrhla Európska chemická agentúra, by sa dalo ročne predísť vzniku tridsiatim šiestim tisícom ton mikroplastových vláken a častíc, ktoré sa úmyselne pridávajú najmä do drogériových výrobkov, hoci mnohokrát nie sú pre ich účinnosť nevyhnutné. Opatrenia by mohli vojsť do platnosti už budúci rok.

Ak plán Európska únia schváli, bude to znamenať, že výrobky naprieč mnohými odvetviami priemyslu budú musieť zmeniť receptúru a výrobný proces. Obmedzenia mikroplastov sa dotknú napríklad kozmetiky, čistiacich prostriedkov, farieb, lakov a náterov, ale aj výrobkov v sektore stavebníctva, poľnohospodárstva a fosílnych palív.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Odsabotovali nám energetické využitie odpadu, reaguje hlavné mesto na rozhodnutie vlády

Odsabotovali nám energetické využitie odpadu, reaguje hlavné mesto na rozhodnutie vlády

Cenové stropy a odvody z nadmerných príjmov pre výrobcov elektriny ohrozili projekt v rámci zariadenia na energetické využitie odpadu v Bratislave. Mestský podnik tak príde o milióny eur.

Navrhujú monopolný systém RZV. MŽP zverejnilo kľúčovú štúdiu o textilnom odpade

Navrhujú monopolný systém RZV. MŽP zverejnilo kľúčovú štúdiu o textilnom odpade

Inšpiráciu môžeme hľadať vo francúzskom systéme, v prípade kontroly sa môžeme inšpirovať napríklad aj slovenským systémom zálohovania.

Čaká sa na nové nariadenie pre obaly. Treba viac udržateľných výrobkov, odkazuje slovenský envirorezort

Čaká sa na nové nariadenie pre obaly. Treba viac udržateľných výrobkov, odkazuje slovenský envirorezort

Vlastnú pozíciu k návrhom Európskej komisie chystá aj MŽP SR. Pýtali sme sa na podrobnosti.