Eversheds Sutherland
REDOX
INISOFT

Európska chemická agentúra podá návrh na zákaz 90% druhov mikroplastov

Obmedzenia sa budú týkať predovšetkým cielene pridávaných plastových mikročastíc do drogérie. Cieľom je zmenšiť znečistenie mikroplastami o štyristotisíc ton v priebehu najbližších dvadsiatich rokov.

Európska chemická agentúra podá návrh na zákaz 90% druhov mikroplastov

Fotolia

Regulovať mikroplasty chce EÚ

Európska únia začala už minulý rok proces na obmedzenie používania zámerne pridávaných mikroplastov tým, že požiadala Európsku chemickú agentúru (ďalej ECHA – pozn. red.) o preskúmanie vedeckých základov pre regulačné opatrenia na úrovni EÚ.

ECHA zhodnotila riziká, ktoré plastové mikročastice predstavujú pre zdravie a životné prostredie, na základe čoho dospela k záveru, že ich obmedzenie na úrovni Európskej únie je odôvodnené. V snahe zmenšiť znečistenie životného prostredia plastami podala agentúra rozsiahly návrh na zákaz deväťdesiatich percent látok, ktoré sa na znečistení najviac podieľajú.

ECHA zistila, že zámerne pridávané mikroplasty sa najviac hromadia v splaškových kaloch, ktoré sa často využívajú ako hnojivá. Oveľa menší podiel plastových mikročastíc sa uvoľňuje priamo do vodného prostredia.

Hromadenie mikroplastov v životnom prostredí je problémom, ktorý nemá jednoduché riešenie, keďže plastové mikročastice v ňom dokážu pretrvať tisíce rokov a prakticky sa nedajú odstrániť. V súčasnosti nie je možné odhadnúť, aký dopad bude mať dlhodobá prítomnosť mikroplastov na životné prostredie.  

Výrobcovia budú musieť zmeniť receptúry

Vďaka plánu postupného obmedzovania mikroplastov, ktorý navrhla Európska chemická agentúra, by sa dalo ročne predísť vzniku tridsiatim šiestim tisícom ton mikroplastových vláken a častíc, ktoré sa úmyselne pridávajú najmä do drogériových výrobkov, hoci mnohokrát nie sú pre ich účinnosť nevyhnutné. Opatrenia by mohli vojsť do platnosti už budúci rok.

Ak plán Európska únia schváli, bude to znamenať, že výrobky naprieč mnohými odvetviami priemyslu budú musieť zmeniť receptúru a výrobný proces. Obmedzenia mikroplastov sa dotknú napríklad kozmetiky, čistiacich prostriedkov, farieb, lakov a náterov, ale aj výrobkov v sektore stavebníctva, poľnohospodárstva a fosílnych palív.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Odpad so zmiešaným plastom v USA končí v spaľovni alebo na skládke

Odpad so zmiešaným plastom v USA končí v spaľovni alebo na skládke

O zvyškový plastový odpad je iba minimálny alebo žiadny záujem. Pre mestá bol kedysi zdrojom príjmu, teraz predstavuje iba náklady.

Potravinami najviac plytvajú domácnosti, vyplýva z prieskumu EÚ

Potravinami najviac plytvajú domácnosti, vyplýva z prieskumu EÚ

Aké chyby robia domácnosti najčastejšie? Ktoré vekové skupiny najviac plytvajú? Čo najviac vyhadzujú Slováci? Odborníčky diskutovali v Prahe.

Na majstrovstvách sveta v hokeji sa podarilo vytriediť 56 % odpadu

Na majstrovstvách sveta v hokeji sa podarilo vytriediť 56 % odpadu

Sedem ton vytriedeného skla, 21 ton plastov, 25 ton papiera. Pozrite si, ako dopadol hokejový šampionát v Bratislave a Košiciach z hľadiska odpadov.