Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

Skončí v Česku doba skládková? To je ďalšia zaujímavá téma Dní teplárenstva a energetiky

Budeme ďalej skládkovať alebo sa podarí systém odpadového hospodárstva zásadne zmeniť? Aká bude úloha energetického využitia odpadu v obehovom hospodárstve?

Skončí v Česku doba skládková? To je ďalšia zaujímavá téma Dní teplárenstva a energetiky

Foto: Exponex

Je energetické využitie odpadu len pre veľké aglomerácie alebo sa do neho môžu úspešne pustiť aj menšie mestá? Aj to budú témy Dní teplárenstva a energetiky 2019 v Hradci Královom.

Smernice Európskej únie nás majú posunúť k takzvanej cirkulárnej ekonomike. Česko však naďalej nakladá s väčšinou komunálneho odpadu tým najhorším možným spôsobom, teda končí na skládkach.

Poslanci vložili v roku 2013 do zákona o odpadoch zákaz skládkovania využiteľného odpadu od roku 2024, teda 10 rokov po tom, čo novela zákona nadobudla účinnosť.

Ministerstvo životného prostredia, ktoré pripravuje nový zákon o odpadoch, však zrejme navrhne odklad na rok 2030, s ktorým počíta aj revidovaná smernica o skládkach odpadov.

Nový zákon o odpadoch by mal byť v záverečnej fáze príprav a mal by byť vypustený do medzirezortného konania v najbližšej dobe.

"Členské štáty majú transponovať revidovanú smernicu o odpadoch do národnej legislatívy do 5. júla 2020. Ak máme tento termín stihnúť, tak je už teraz päť minút po dvanástej. Pre nás je podstatné, aby nový zákon o odpadoch priniesol skutočnú zmenu a vytvoril stabilné prostredie pre investície. Ďalšie roky prešľapovanie na mieste si Česká republika nemôže dovoliť už preto, že kapacita existujúcich skládok sa rýchlo plnia. Ak z nich väčšinu odpadu rýchlo neodkloníme, bude potrebné budovať nové, a to snáď nechce okrem niektorých skládkarov nikto," upozornil riaditeľ Teplárenského združenia Českej republiky Martin Hájek.

Energetické zhodnocovanie odpadu môže byť pre teplárne príležitosťou, ako nahradiť časť uhlia prípadne ďalších palív.

INISOFT

Donedávna bola výstavba zariadenia na energetické využitie odpadu doménou iba veľkých mestských aglomerácií. Teraz sa zdá, že by na neho mohli dosiahnuť aj menšie mestá a obce. Nakoľko bude tento model životaschopný, to sa v praxi ešte len ukáže, ale určite stojí za to o ňom diskutovať.

"Ako novú sme sa rozhodli zaradiť tému využitia škváry zo zariadení na energetické zhodnocovanie odpadov (WtE) v kontexte obehového hospodárstva. Častým argumentom odporcov energetického využitia odpadov je to, že tretina pôvodnej hmotnosti odpadu i tak skončí na skládke vo forme škváry. Tento príspevok ukáže, že v budúcnosti to tak nemusí byť," uviedol Hájek.

Tradične sa konferencie zúčastní riaditeľ odboru odpadov Ministerstva životného prostredia Jaromír Manhart.

Aj tento rok dostane slovo Petr Havelka z Českej asociácie odpadového hospodárstva a tiež Soňa Jonášová, riaditeľka Inštitútu Cirkulárne Ekonomiky, ktorý rozbehol iniciatívu "Koniec doby skládkovej".

„O diskusiu teda určite nebude núdza. Bude nás samozrejme zaujímať aj názor Zväzu miest a obcí i odborníkov z praxe," uzatvára Martin Hájek.

Partneri Dní teplárenstva a energetiky 2019

Ako každý rok aj tento rok akciu podporia generálny partneri: EP Energy a.s., ČEZ, a.s. Tento rok k nim novo pribudla spoločnosť KLINGER Fluid Control.

Medzi partnermi konferencie spomeňme tiež spoločnosti RUML s.r.o., Uchytil s.r.o., Elektrárne Opatovice a.s., Plzeňská teplárenská, a.s., Pražská teplárenská a.s. United Energy, Energotrans a.s., ČEZ Teplárenská, a.s.

V poradí 25. ročník Dní teplárenstva a energetiky sa tradične uskutoční v Kongresovom, výstavnom a spoločenskom centre ALDIS v Hradci Králové v dňoch 24.-25. apríla 2019. Účastníci konferencie sa opäť môžu zoznámiť s novinkami, inováciami a radom atraktívnych tém, o ktorá nebude s prihliadnutím na turbulentnému vývoju nielen v slovenskej, ale tiež európske energetike núdze. To všetko sa uskutoční za účasti zástupcov teplární, technologických firiem, samospráv, bytových družstiev a spoločenstiev vlastníkov. Usporiadateľom je Teplárenské združenie SR, konferenciu organizuje spoločnosť Exponex.

Dni teplárenstva a energetiky

Kedy:

  • 24.4. - 25.4. 2019

Usporiadateľ:

  • Teplárenské združenie ČR

Kde:

  • Kongresové, výstavné a spoločenské centrum ALDIS, Hradec Králové

Zastúpenie pre rokovania s médiami:

  • Denisa Ranochová, tel .: 608 445 255, e-mail: denisa@ranochova.cz

Manažér konferencie:

Denník Odpady-portal.sk je mediálnym partnerom konferencie.

Zdroj: Exponex


Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na webinár: Úvod do nového nariadenia o batériách a odpadových batériách

Pozvánka na webinár: Úvod do nového nariadenia o batériách a odpadových batériách

Spoločnosť Inisoft pozýva na webinár s odborníčkou na právo životného prostredia Annamáriou Tóthovou určený všetkým, ktorí sa zaoberajú batériami a odpadovými batériami.

Pozvánka na konferenciu: OBEHOVÉ HOSPODÁRSTVO

Pozvánka na konferenciu: OBEHOVÉ HOSPODÁRSTVO

Organizátor podujatia spolu so spolupracujúcimi inštitúciami pozývajú odbornú verejnosť na medzinárodnú konferenciu, ktorá sa uskutoční v polovici júna v Bratislave.

Na KOSIT si uplatní predkupné právo väčšinový majiteľ

Na KOSIT si uplatní predkupné právo väčšinový majiteľ

Majoritný akcionár košickej odpadovej firmy, spoločnosť Wood Waste Management Ltd., oznámila mestu svoj zámer využiť predkupné právo na 29 % akcií mesta. Dorovnala ponuku skupiny AVE, ktorá patrí do holdingu českého miliardára Daniela Křetínského.