NATUR-PACK
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Dokument Blue Planet II priviedol 53 % ľudí k zodpovednejšiemu prístupu k odpadom

Britské prieskumy zistili, že dokumentárna séria sira Davida Attenborougha prinútila ľudí prehodnotiť ich závislosť na plastoch.

Dokument Blue Planet II priviedol 53% ľudí k zodpovednejšiemu prístupu k odpadom

Foto: Wikimedia Commons

Tento zaujímavý fakt vyplýva zo správy Global Web Index - spoločnosti zaoberajúcej sa prieskumom trhu so sídlom vo Veľkej Británii.

Podľa nej vyskočil po uvedení Blue Planet II  v októbri 2017 záujem o recykláciu plastov. Vyhľadávanie tohto termínu sa vo Veľkej Británii odvtedy zvýšilo o 55 percent, informoval portál IFL Science.

Na prvý pohľad sa zdá, že tieto dve veci spolu nemusia súvisieť. Avšak jedná sa o časť rozsiahlejšieho fenoménu nazývaného “Attenboroughov efekt“.

Tento jav je definovaný ako sled udalostí, ktoré vyústili do tzv. “vojny s plastovým odpadom“ a širšieho spoločenského hnutia, ktoré ju obklopuje.

Na politickej úrovni by to mohlo zahŕňať zákaz EÚ na jednorazové plasty, či kampaň OSN #BeatPlasticPollution. Predovšetkým sa však jedná o rozhodnutie jednotlivcov obmedziť produkciu plastového odpadu.

Cieľom správy Global Web Index bolo preskúmať vnímanie a správanie spotrebiteľov smerom k trvalo udržateľným obalom v Spojenom kráľovstve a USA. Až 53 % zo 4 000 respondentov uviedlo, že za posledných 12 mesiacov znížilo množstvo nimi používaných plastov.

42 % uviedlo, že pri ich každodennom nakupovaní sú pre nich dôležité výrobky, ktoré zahŕňajú recyklované, či trvalo udržateľné materiály. 28 percent však tvrdilo, že nemajú dostatok informácií o tom, čo sa dá recyklovať a 72 percent uviedlo, že sú pre nich dôležité cenovo dostupné produkty.

Kým sa počet ľudí, ktorí sú ochotní platiť viac za ekologické výrobky zvýšil zo 49 % v roku 2011 na 57 % v roku 2018, výskumníci zaznamenali mezigeneračnú medzeru. Mladšia generácia je pripravená urobiť v mene udržateľnosti viac, ako tí starší.

Dokument Blue Planet II ľudí upozornil na obrovské množstvo plastov v oceáne. Ilustračné foto: Pixabay

Aj mnohí starší politici túto záležitosť stále zanedbávajú, či dokonca aktívne bojujú proti enviromentálnym opatreniam.Tento fenomén sa odráža aj v prieskume.

Výskumní pracovníci zistili rozdiel 20 percent medzi osobami vo veku 16 až 24 rokov a osobami vo veku 55 až 64 rokov. Tí, ktorí sa nachádzajú v druhej skupine, kladú väčší dôraz na cenovú dostupnosť.

Môže to byť spôsobené tým, že vyrastali v čase krízy trvalej udržateľnosti, avšak čiastočne sa môže jednať aj o ich angažovanosť v sociálnych médiách. Štyridsať percent ľudí v tejto vekovej skupine je ovplyvnených názorom iných ľudí, zistila štúdia.

Podľa autorov sú mladšie generácie ovplyvnené dokumentmi o životnom prostredí, široko dostupnými na obsahových platformách, ktoré uprednostňujú pred konvenčnou televíziou. Okrem Attenboroughových diel by to mohol byť aj dokument Our Planet, ktorý bol vydaný na Netflixe 5. apríla 2019.

Nutno poznamenať, že správa bola založená na samohodnotení - čo nie je práve najpresnejšia metóda. Avšak zo sveta prichádza čoraz viac správ o zodpovednejšom správaní ako spotrebiteľov, tak aj samotných predajcov.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Odpad so zmiešaným plastom v USA končí v spaľovni alebo na skládke

Odpad so zmiešaným plastom v USA končí v spaľovni alebo na skládke

O zvyškový plastový odpad je iba minimálny alebo žiadny záujem. Pre mestá bol kedysi zdrojom príjmu, teraz predstavuje iba náklady.

Potravinami najviac plytvajú domácnosti, vyplýva z prieskumu EÚ

Potravinami najviac plytvajú domácnosti, vyplýva z prieskumu EÚ

Aké chyby robia domácnosti najčastejšie? Ktoré vekové skupiny najviac plytvajú? Čo najviac vyhadzujú Slováci? Odborníčky diskutovali v Prahe.

Na majstrovstvách sveta v hokeji sa podarilo vytriediť 56 % odpadu

Na majstrovstvách sveta v hokeji sa podarilo vytriediť 56 % odpadu

Sedem ton vytriedeného skla, 21 ton plastov, 25 ton papiera. Pozrite si, ako dopadol hokejový šampionát v Bratislave a Košiciach z hľadiska odpadov.