Eversheds Sutherland
MEVA SK
INISOFT

V Černobyle majú problém s odpadom. Nielen s tým rádioaktívnym

Rozmach turizmu v oblasti bývalej jadrovej elektrárne Černobyľ priniesol následky v podobe množstva odpadu, ktoré tu ostáva po návštevníkoch.

V Černobyle majú problém s odpadom. Nielen s tým rádioaktívnym

Foto: Public Domain Pictures

Zahraničné i slovenské cestovné kancelárie už roky ponúkajú možnosť navštíviť miesto najhoršej havárie v dejinách jadrovej energetiky, ktorá sa udiala pred 33 rokmi. 

V poslednej dobe opäť stúpla popularita černobyľskej elektrárne aj vďaka novému 5-dielnemu seriálu HBO Černobyľ, ktorý sa stal absolútnym hitom.

Černobyľ často navštevuje aj mnoho dobrodruhov vyznávajúcich tzv. urbex. Skupiny týchto ilegálnych turistov trávia v zóne zväčša oveľa dlhší čas, než oficiálne exkurzie. Využívajú pritom opustené byty podľa svojich potrieb a po prázdnom meste sa pohybujú hlavne v noci.

V Pripjati - mestečku, ktoré kedysi obývali zamestnanci černobyľskej elektrárne sa stále drží rádioaktivita. Už roky ho ale zamoruje aj znečistenie po návštevníkoch. Podľa Euronews minulý rok navštívilo uzavretú zónu okolo 70 000 turistov.

Okrem toho bolo miesto neďaleko samotnej elektrárne donedávna staveniskom. Koncom roka 2018 bol dokončený nový ochranný kryt vybuchnutého reaktora č. 4. Narýchlo vybudované pôvodné ochranné puzdro sa totiž už pred časom začalo rozpadávať.

Ochranný kryt reaktora č. 4. po dokončení. Foto: Wikipedia

Turizmus sa tu rozrástol natoľko, že už ho nikto nezastaví. Ukazuje to napokon aj množstvo odpadkov, ktoré po návštevníkoch zostáva. Aj preto je dôležité, že sa tu začalo upratovať," uviedol pre ČT24 bývalý obyvateľ Pripjati Olexij Breus.

Celá Pripjať je pritom neoficiálne považovaná za akýsi pamätník desiatkam ľudí, ktorí počas havárie zahynuli, a viac ako stotisícom ďalších, ktorých katastrofa vyhnala z domovov. 

Dobrovoľníci preto musia rozlišovať, čo sú odpadky, ktoré tu pohodili turisti, a čo stopy po niekdajších obyvateľoch. Nachádzajú tu najmä plastové fľaše a sklenené fľaše od alkoholu. 

Za smeti nepovažujú napríklad fľaše z obdobia pred haváriou, ktoré radia medzi historické predmety a nechávajú ich na mieste.

Predmety, ktoré tu ostali po pôvodných obyvateľoch dnes slúžia ako muzeálne exponáty. Foto: Pixabay

K havárii došlo 26. apríla 1986 a uvoľnila 400-krát viac radiácie, než bomba zvrhnutá Američanmi na Hirošimu . Najväčší vplyv mala na pracovníkov, ktorí pracovali priamo v elektrárni, hasičov, ktorí hasili požiar a na takzvaných likvidátorov, ktorí následne čistili uzatvorenú zónu.

V súčasnosti je už podľa bývalého veliteľa čaty pre prieskum radiačného žiarenia a ekológa Sergija Mirnyja, ktorý pôsobí v oblasti Černobyľu ohrozenie oveľa menšie. Radiácia podľa jeho slov poklesla v porovnaní s letom 1986 až miliónnásobne.

Aj napriek tomu sa ale dobrovoľní upratovači musia chrániť, a to minimálne gumovými rukavicami. Osobitný režim čaká aj zozbierané odpadky, ktoré v Pripjati odhadzujú súčasní turisti - na bežnej skládke neskončia.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Ministerstvo vydalo pre obce usmernenie k výpovediam zo strany OZV

Ministerstvo vydalo pre obce usmernenie k výpovediam zo strany OZV

V tomto období sú doručované obciam výpovede od zmluvných organizácii zodpovednosti výrobcov pre obaly.

Výrobcom a obciam pribudla do ponuky ďalšia OZV za obaly a neobalové výrobky

Výrobcom a obciam pribudla do ponuky ďalšia OZV za obaly a neobalové výrobky

Na Slovensku dlhoročne etablovaná spoločnosť získala autorizáciu aj na vyhradený prúd obaly a neobalové výrobky.

Spoplatnenie jednorazových pohárov motivuje spotrebiteľov doniesť si vlastný, potvrdila štúdia

Spoplatnenie jednorazových pohárov motivuje spotrebiteľov doniesť si vlastný, potvrdila štúdia

Ako premýšľa spotrebiteľ? Zľava z nápoja ho láka menej ako možnosť vyhnúť sa plateniu za pohár na jedno použitie. Iná štúdia zase tvrdí, že ľudia, ktorí vo všeobecnosti nakupujú menej, sú šťastnejší ako tí, ktorí investujú do ekologických výrobkov.