Eversheds Sutherland
MEVA SK
MARIUS PEDERSEN

Vedkyne sa vydajú skúmať plasty v Gange

Tím z National Geographic chce zistiť, ako odpad preniká do vodných tokov a akým spôsobom v nich cirkuluje. Ganga je jednou z desiatich riek, ktoré sú pôvodcami deväťdesiatich percent všetkých plastov v oceáne.

znečistená Ganga

Fotolia

Posvätná, no špinavá

Najposvätnejšia rieka v Indii je tiež najviac znečistená, predovšetkým plastovým odpadom. Tím vedkýň sa chystá na expedíciu, ktorej cieľom je zanalyzovať tok odpadu v Gange a zhodnotiť jeho spojenie s chudobou.

Cieľom expedície, ktorá sa uskutoční pod záštitou National Geographic, je lepšie porozumieť tomu, ako sa plastový odpad dostáva do mora, na základe čoho budú môcť prísť s riešeniami, ako množstvo tohto odpadu zredukovať.

„Vieme, že sa v tejto rieke nachádza plast, ktorý smeruje do oceánu. Nevieme však presne, ako sa to deje,“ hovorí profesorka Jenna Jambeck, ktorá sa expedície zúčastní ako jedna z líderiek. „Keď niekto napríklad odhodí do Gangy plastovú fľašu, kde skončí? Ako ďaleko sa dostane?“

Ganga, ktorá je dlhá 2525 km, je riekou paradoxov. Uctieva ju miliarda hinduistov, je zdrojom vody pre približne štyristo miliónov ľudí, no je kontaminovaná priemyselnými výpustami, neupravenou splaškovou odpadovou vodou a odpadom z domácností.

Patrí tiež medzi jednu z desiatich riek, z ktorých pochádza 90 % všetkých plastov, ktoré skončia v oceáne. Ganga je preto ideálnym východiskovým bodom na meranie toho, ako plasty putujú zo súše do riek a z riek do oceánu.

Drvivá väčšina plastov sa podľa výskumu vedcov z Lipska do oceánu dostáva tokmi desiatich riek, dvoch afrických a ôsmich ázijských. Najviac odpadu sa prepraví v toku rieky Jang-c’-ťiang, nasledujú Indus, Žltá rieka, Hai alebo Chaj-che, Níl, Ganga, Perlová rieka, Amur, Niger a Mekong.

Plasty sú užitočné, ale nie, keď chýba infraštruktúra

Osemnásť členiek výpravy má prvú časť výskumu už za sebou. Na jar sa na Gangu vybrali, aby zhromaždili údaje o množstve plastového odpadu pred obdobím monzúnu. V októbri sa na rovnakú trasu vydajú opäť, pričom na rieke strávia dva mesiace.

Po jednom z najznečistenejších vodných tokov na svete bude čisto ženská zostava plávať proti prúdu. Začnú na mieste, kde Ganga ústi do Bengálskeho zálivu, a pokračovať budú až k jej prameňu, ktorý sa nachádza v Himalájach.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

EÚ plánuje zastaviť export ťažko recyklovateľného plastového odpadu do krajín mimo OECD

EÚ plánuje zastaviť export ťažko recyklovateľného plastového odpadu do krajín mimo OECD

Iniciatíva vyvolala vlnu kritiky zo strany viacerých európskych organizácií.

Zelené verejné obstarávania viaznu, ministerstvo chce, aby boli povinné

Zelené verejné obstarávania viaznu, ministerstvo chce, aby boli povinné

Úrady by pri zelených verejných obstarávaniach mali zohľadňovať nielen cenu, ale aj environmentálne dopady obstarávaných tovarov a služieb.

Skládka v okrese Nové Zámky sa má podstatne rozšíriť, slúžiť by mala ďalších 10 rokov

Skládka v okrese Nové Zámky sa má podstatne rozšíriť, slúžiť by mala ďalších 10 rokov

Na rozšírenú skládku majú aj naďalej smerovať nie nebezpečné komunálne a priemyselné odpady.