Eversheds Sutherland
REDOX
MARIUS PEDERSEN

Vedkyne sa vydajú skúmať plasty v Gange

Tím z National Geographic chce zistiť, ako odpad preniká do vodných tokov a akým spôsobom v nich cirkuluje. Ganga je jednou z desiatich riek, ktoré sú pôvodcami deväťdesiatich percent všetkých plastov v oceáne.

znečistená Ganga

Fotolia

Posvätná, no špinavá

Najposvätnejšia rieka v Indii je tiež najviac znečistená, predovšetkým plastovým odpadom. Tím vedkýň sa chystá na expedíciu, ktorej cieľom je zanalyzovať tok odpadu v Gange a zhodnotiť jeho spojenie s chudobou.

Cieľom expedície, ktorá sa uskutoční pod záštitou National Geographic, je lepšie porozumieť tomu, ako sa plastový odpad dostáva do mora, na základe čoho budú môcť prísť s riešeniami, ako množstvo tohto odpadu zredukovať.

„Vieme, že sa v tejto rieke nachádza plast, ktorý smeruje do oceánu. Nevieme však presne, ako sa to deje,“ hovorí profesorka Jenna Jambeck, ktorá sa expedície zúčastní ako jedna z líderiek. „Keď niekto napríklad odhodí do Gangy plastovú fľašu, kde skončí? Ako ďaleko sa dostane?“

Ganga, ktorá je dlhá 2525 km, je riekou paradoxov. Uctieva ju miliarda hinduistov, je zdrojom vody pre približne štyristo miliónov ľudí, no je kontaminovaná priemyselnými výpustami, neupravenou splaškovou odpadovou vodou a odpadom z domácností.

Patrí tiež medzi jednu z desiatich riek, z ktorých pochádza 90 % všetkých plastov, ktoré skončia v oceáne. Ganga je preto ideálnym východiskovým bodom na meranie toho, ako plasty putujú zo súše do riek a z riek do oceánu.

Drvivá väčšina plastov sa podľa výskumu vedcov z Lipska do oceánu dostáva tokmi desiatich riek, dvoch afrických a ôsmich ázijských. Najviac odpadu sa prepraví v toku rieky Jang-c’-ťiang, nasledujú Indus, Žltá rieka, Hai alebo Chaj-che, Níl, Ganga, Perlová rieka, Amur, Niger a Mekong.

Plasty sú užitočné, ale nie, keď chýba infraštruktúra

Osemnásť členiek výpravy má prvú časť výskumu už za sebou. Na jar sa na Gangu vybrali, aby zhromaždili údaje o množstve plastového odpadu pred obdobím monzúnu. V októbri sa na rovnakú trasu vydajú opäť, pričom na rieke strávia dva mesiace.

Po jednom z najznečistenejších vodných tokov na svete bude čisto ženská zostava plávať proti prúdu. Začnú na mieste, kde Ganga ústi do Bengálskeho zálivu, a pokračovať budú až k jej prameňu, ktorý sa nachádza v Himalájach.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Mohlo by vás zaujímať

Ministerstvo vydalo pre obce usmernenie k výpovediam zo strany OZV

Ministerstvo vydalo pre obce usmernenie k výpovediam zo strany OZV

V tomto období sú doručované obciam výpovede od zmluvných organizácii zodpovednosti výrobcov pre obaly.

Výrobcom a obciam pribudla do ponuky ďalšia OZV za obaly a neobalové výrobky

Výrobcom a obciam pribudla do ponuky ďalšia OZV za obaly a neobalové výrobky

Na Slovensku dlhoročne etablovaná spoločnosť získala autorizáciu aj na vyhradený prúd obaly a neobalové výrobky.

Spoplatnenie jednorazových pohárov motivuje spotrebiteľov doniesť si vlastný, potvrdila štúdia

Spoplatnenie jednorazových pohárov motivuje spotrebiteľov doniesť si vlastný, potvrdila štúdia

Ako premýšľa spotrebiteľ? Zľava z nápoja ho láka menej ako možnosť vyhnúť sa plateniu za pohár na jedno použitie. Iná štúdia zase tvrdí, že ľudia, ktorí vo všeobecnosti nakupujú menej, sú šťastnejší ako tí, ktorí investujú do ekologických výrobkov.